Հայաստանի և Ադրբեջանի ղեկավարները լավատեսական կանխատեսումներ են արել խաղաղության պայմանագրի վերաբերյալ․ ԱՊՀ գլխավոր քարտուղար 10/09/2024   11:40  |  ԼՐԱՀՈՍ
ԱՊՀ պետությունների ղեկավարների նեղ ձևաչափով հանդիպմանը բովանդակալից զրույց է տեղի ունեցել Հարավային Կովկասում շուտափույթ խաղաղ կարգավորման հարցերի շուրջ։ «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ լրագրողների հետ ճեպազրույցում այս մասին հայտարարել է ԱՊՀ գլխավոր քարտուղար Սերգեյ Լեբեդևը։
Նրա խոսքով՝ ԱՊՀ պետությունների բոլոր ղեկավարները Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին և Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևին մաղթել են հնարավորինս շուտ փոխհամաձայնության գալ: «Ուրախացրեց այն, որ Հայաստանի և Ադրբեջանի ղեկավարներն իրենք բավականին լավատեսական կանխատեսումներ հայտնեցին, որ արագ կարգավորման իրենց պատրաստակամության շնորհիվ խաղաղության պայմանագիրը երկար սպասել չի տա։ Ոչ ոք, իհարկե, կոնկրետ ժամկետներ չի նշել։ Դուք հասկանում եք, որ այս գործը բարդ է, բայց բոլորը նիստին հույս հայտնեցին, որ խաղաղ գործընթացը մոտ ապագայում ավարտին կհասցվի»,- ասել է Լեբեդևը։
23:18 08/10/2024  |  ԼՐԱՀՈՍՀայտնվել են ԱՊՀ երկրների ղեկավարների ոչ պաշտոնական շփման կադրերը
16:45 08/10/2024  |  ԼՐԱՀՈՍԽմբակային լուսանկար՝ նիստից առաջ. Փաշինյանը՝ Ալիեւի ու Լուկաշենկոյի շրջապատում
14:21 07/10/2024  |  ՔաղաքականՄոսկվայում մեկնարկել է ԱՊՀ երկրների արտգործնախարարների խորհրդի նիստը. Մարիա Զախարովան ասել է՝ ինչ են քննարկելու
18:06 24/05/2024  |  ՏնտեսությունՌուսաստանը սպասում է ԱՊՀ տարածքում ծառայությունների ազատ առևտրի մասին համաձայնագրի վավերացմանը
17:24 24/05/2024  |  ՔաղաքականՓաշինյանը չի մեկնել Աշգաբադ՝ մասնակցելու ԱՊՀ վարչապետների հանդիպմանը
17:20 12/04/2024  |  Միջազգային լրահոսԱդրբեջանը օկուպացրած Բերձորը առաջադրել է ԱՊՀ մշակութային մայրաքաղաքի կոչման համար
15:38 12/04/2024  |  ՔաղաքականՀայտնի է երբ է տեղի ունենալու ԱՊՀ գագաթնաժողովը
14:00 26/02/2024  |  ՔաղաքականԱՊՀ երկրների կառավարությունների ղեկավարների խորհրդի նիստը տեղի կունենա Աշխաբադում մայիսի 24-ին
14:12 08/02/2024  |  ՔաղաքականՌԴ փոխարտգործնախարարին հարց են տվել Հայաստանի՝ ԱՊՀ-ից դուրս գալու հնարավորության մասին

Лидеры Армении и Азербайджана высказали оптимистичные прогнозы относительно мирного соглашения — генсек СНГ 10/09/2024 11:47 | Лента новостей
На заседании Совета глав государств СНГ в узком составе состоялся содержательный разговор по вопросам скорейшего мирного урегулирования на Южном Кавказе. Об этом, как сообщает Арменпресс, на брифинге с журналистами сказал генеральный секретарь СНГ Сергей Лебедев.
По его словам, все главы государств СНГ пожелали скорейшего достижения соглашения.
«Все главы государств — хочу особо подчеркнуть это — пожелали им [премьер-министру Армении Николу Пашиняну и президенту Азербайджана Ильхаму Алиеву] как можно скорее прийти к взаимному согласию. Порадовало то, что сами руководители обоих государств также высказали — на мой взгляд, по крайней мере — достаточно оптимистичные прогнозы о том, что мирный договор не заставит себя ждать. Никто, конечно, конкретных сроков не называл: вы понимаете, что дело это сложное. Но у всех на заседании была выражена надежда на то, что мирный процесс завершится в ближайшее время», — добавил исполнительный секретарь СНГ.