ԺԶՀ-ն, Freedom House-ը և International Partnership for Human Rights-ը միջազգային համայնքին են ներկայացրել ԼՂ-ի բնակչության դեմ Ադրբեջանի գործած հանցագործությունների ապացույցները 10/08/2024   16:25  |  ԼՐԱՀՈՍ
Ժողովրդավարության զարգացման հիմնադրամը (ԺԶՀ), Freedom House իրավապաշտպան կազմակերպությունը և International Partnership for Human Rights-ը հոկտեմբերի 7-ին Վարշավայում՝ ԵԱՀԿ մարդու իրավունքների ամենամյա համաժողովի շրջանակում, կազմակերպել էին հատուկ միջոցառում, որի ընթացքում միջազգային համայնքին են ներկայացրել Լեռնային Ղարաբաղի քաղաքացիական բնակչության դեմ Ադրբեջանի գործած հանցագործությունների ապացույցները։
«ԵԱՀԿ համաժողովին մասնակցող պետությունների պատվիրակություններին, միջազգային իրավապաշտպան կազմակերպություններին ներկայացվել է Ժողովրդավարության զարգացման հիմնադրամի, Freedom House-ի, International Partnership for Human Rights-ի, Հելսինկյան քաղաքացիական ասամբլեայի Վանաձորի գրասենյակի, Իրավունքի զարգացման և պաշտպանության հիմնադրամի, «Իրավունքների պաշտպանություն առանց սահմանների» և Truth Hounds կազմակերպությունների կողմից ավելի վաղ իրականացված փաստահավաք առաքելության արդյունքները։ Առաքելությունը համապարփակ փաստագրել է Լեռնային Ղարաբաղի էթնիկ հայ բնակչության վիճակը 2020 թ․-ի 44-օրյա պատերազմից մինչև 2023 թ․-ի սեպտեմբերի տեղահանումը»,- «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ նշված է Ժողովրդավարության զարգացման հիմնադրամի տարածած հաղորդագրության մեջ:
Փաստահավաք առաքելության արդյունքներով պատրաստված «Ինչո՞ւ Լեռնային Ղարաբաղում հայեր չկան» զեկույցը, որի հիմնական եզրահանգումները ներկայացվել են Վարշավայի միջոցառմանը, փաստում են՝ Ադրբեջանը միտումնավոր և հաշվարկված գործողությունների միջոցով ենթարկել է Լեռնային Ղարաբաղի հայ բնակչությանը բռնի տեղահանման և էթնիկ զտման: Փաստահավաք առաքելության ընթացքում ավելի քան 300 վկաների հետ անցկացված  հարցազրույցները և բաց աղբյուրներում առկա տվյալների վերլուծությունը թույլ է տվել եզրակացնել, որ Ադրբեջանի գործողությունները հանդիսանում են հանցագործություններ՝ համաձայն Միջազգային քրեական դատարանի Հռոմի կանոնադրության, և համապատասխանում են բնակչության բռնի տեղահանման սահմանմանը, ինչպես նաև՝ նախկին Հարավսլավիայի հակամարտության համատեքստում ՄԱԿ-ի փորձագետների կողմից սահմանված էթնիկ զտումների չափանիշներին։
Միջոցառմանը հայաստանյան և միջազգային իրավապաշտպան կազմակերպությունների ներկայացուցիչները ելույթներում անդրադարձել են Լեռնային Ղարաբաղի հայերի իրավունքների տարատեսակ խախտումներին, ինչպես նաև բարձրաձայնել Լեռնային Ղարաբաղի տարածքում հայկական մշակութային ժառանգության և ներկայության հետքերը վերացնելու Ադրբեջանի քաղաքականությանն և գործողություններին։
ԵԱՀԿ մարդու իրավունքների համաժողովն ամենամյա հեղինակավոր միջոցառում է, որը կարևոր հարթակ է ԵԱՀԿ տարածքում մարդու իրավունքների իրավիճակի մասին քննարկումների համար։ Վարշավայում կազմակերպված այս միջոցառումը հերթական հնարավորությունն էր հայաստանյան քաղաքացիական հասարակության համար՝ ներկայացնելու Լեռնային Ղարաբաղի հայության իրավունքների խախտման և տեղահանման մասին իրականացված միջազգային փաստահավաք առաքելության արդյունքները։ Որպես այս գործընթացի մաս՝ մինչ այդ ԺԶՀ-ն և գործընկեր կազմակերպությունները «Ինչո՞ւ Լեռնային Ղարաբաղում հայեր չկան» զեկույցի արդյունքները ներկայացրել էին ԱՄՆ պետական մարմիններում և ՄԱԿ-ի մարդու իրավունքների կառույցներում։
23:35 19/09/2024  |  ԼՐԱՀՈՍՍեպտմբերի 19-20-ը Արցախի նկատմամբ ադրբեջանական զինված հարձակումները հատուկ մշակված տակտիկա ունեին․ Թաթոյան հիմնադրամ

ФРД, Freedom House и International Partnership for Human Rights представили международному сообществу доказательства преступлений Азербайджана против населения Нагорного Карабаха 10/08/2024   17:22  |  Геноцид в Арцахе
Фонд развития демократии (ФРД), правозащитная организация Freedom House и International Partnership for Human Rights организовали 7 октября в Варшаве в рамках ежегодной конференции ОБСЕ по правам человека специальное мероприятие, в ходе которого представили международному сообществу доказательства преступлений  Азербайджана против мирного населения Нагорного Карабаха.
«Делегациям государств-участников конференции ОБСЕ, международным правозащитным организациям были представлены результаты миссии по установлению фактов, проведенной ранее организациями Фондом развития демократии, Freedom House, International Partnership for Human Rights, Ванадзорским офисом Хельсинкской гражданской ассамблеи, Фондом развития и защиты права, «Защитой прав без границ» и Truth Hounds.
Миссия всесторонне задокументировала положение этнического армянского населения Нагорного Карабаха от 44-дневной войны 2020 года до изгнания в сентябре 2023 года", - говорится в сообщении, распространенном Фондом развития демократии, передает Арменпресс.
В докладе "Почему в Нагорном Карабахе нет армян?", подготовленном по итогам ознакомительной миссии, основные выводы которого были представлены на мероприятии в Варшаве, говорится, что Азербайджан преднамеренными и расчетливыми действиями подверг армянское население Нагорного Карабаха насильственной депортации и этническим чисткам.
Опросы более 300 свидетелей и анализ данных из открытых источников в ходе миссии по установлению фактов привели к выводу, что действия Азербайджана представляют собой преступления согласно Римскому статуту Международного уголовного суда и соответствуют определению насильственного изгнания населения, а также критериям этнической чистки, определенным экспертами ООН в контексте конфликта в бывшей Югославии.
На мероприятии представители армянских и международных правозащитных организаций в своих выступлениях затронули различные нарушения прав армян Нагорного Карабаха, а также политику и действия Азербайджана по уничтожению следов армянского культурного наследия и присутствия на территории Нагорного Карабаха.
Форум ОБСЕ по правам человека – ежегодное престижное мероприятие, которое является важной площадкой для обсуждения ситуации с правами человека в регионе ОБСЕ. Это мероприятие, организованное в Варшаве, стало еще одной возможностью для армянского гражданского общества представить результаты международной миссии по установлению фактов нарушения прав армян Нагорного Карабаха.
Ранее в рамках этого процесса Фонд развития демократии и партнерские организации представили правительственным учреждениям США и правозащитным структурам ООН результаты доклада «Почему в Нагорном Карабахе нет армян?».