ՀՀ նախագահը հույս է հայտնել, որ Ադրբեջանը կստորագրի Հայաստանի հետ խաղաղության պայմանագրի հոդվածները մինչև COP29-ի մեկնարկը 10/08/2024   12:14  |  ԼՐԱՀՈՍ
Հանրապետության նախագահ Վահագն Խաչատուրյանը հույս է հայտնել, որ Հայաստանն ու Ադրբեջանը խաղաղության համաձայնագրի դրույթները կստորագրեն մոտակա չորս շաբաթների ընթացքում։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ ՀՀ նախագահն այս մասին հայտարարել է Reuters գործակալության հետ զրույցում։
Վահագն Խաչատուրյանը հայտարարել է, որ Երևանը հույս ունի, որ Բաքուն կստորագրի համաձայնեցված հոդվածները մինչև նոյեմբերի 11-22-ը Բաքվում կայանալիք կլիմայի փոփոխության COP29 համաժողովը:
ՀՀ նախագահը Համբուրգի կայունության համաժողովի շրջանակներում Reuters-ին տված հարցազրույցում հայտարարել է, որ Հայաստանը հենց հիմա կստորագրեր խաղաղության պայմանագիրը, եթե դա կախված լիներ միայն հայկական կողմից։ «Հուսով ենք, որ վաղ թե ուշ մենք կհասնենք այդ կետին»,- ասել է Խաչատուրյանը։
ՀՀ նախագահը հավելել է, որ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության պայմանագրի նախագծի որոշ հոդվածների շուրջ դեռևս բանակցություններ են ընթանում։
ՀՀ նախագահ Վահագն Խաչատուրյանն, անդրադառնալով նաև Հայաստան-Թուրքիա հարաբերությունների կարգավորմանը, նշել է, որ դրանք լավ են ընթանում, և քննարկվում է երրորդ երկրների և դիվանագիտական անձնագրեր ունեցողների համար երկու երկրների միջև սահմանը բացելու հարցը։
«Սա ազդանշան կլինի, որ իրական դիվանագիտական հարաբերություններն իրականություն են դարձել», - իր խոսքում նշել է ՀՀ նախագահը։
19:55 09/09/2024  |  Միջազգային լրահոսԲաքուն անընդունելի է համարել խաղաղության պայմանագրի ստորագրումը՝ չհամաձայնեցված կետերը նախագծից հանելով
21:14 27/08/2024  |  Միջազգային լրահոսԲայրամովը հայտարարել է, թե խաղաղության պայմանագրի նախագծի մեծ մասը համաձայնեցվել է
14:46 04/07/2024  |  ՔաղաքականԱդրբեջանում հարցվածների 84%-ը կողմ է արտահայտվել Հայաստանի հետ խաղաղության պայմանագրի ստորագրմանը
13:56 08/06/2024  |  ԼՐԱՀՈՍS&P Global Ratings-ը Խաղաղության պայմանագրի ստորագրումը հավանական է համարել մինչեւ նոյեմբեր

Президент Армении выразил надежду, что Баку подпишет согласованные статьи мирного договора с Ереваном до начала COP29 10/08/2024   12:25  |  Лента новостей
Президент Республики Армения Ваагн Хачатурян выразил надежду, что Армения и Азербайджан подпишут положения мирного соглашения в течение следующих четырех недель. Об этом, как сообщает Арменпресс, президент Армении заявил в разговоре с агентством Reuters.
Ваагн Хачатурян заявил, что Ереван надеется, что Азербайджан подпишет согласованные статьи до конференции по изменению климата COP29, которая пройдет в Баку 11-22 ноября.
Reuters добавляет, что в своем выступлении на Гамбургском форуме стабильности президент РА заявил, что Армения подписала бы мирный договор прямо сейчас, если бы это зависело только от армянской стороны. "Мы надеемся, что рано или поздно мы достигнем этой точки", - сказал Хачатурян.
Президент РА добавил, что переговоры по некоторым статьям проекта мирного договора между Арменией и Азербайджаном продолжаются.
Президент РА Ваагн Хачатурян, коснувшись нормализации армяно-турецких отношений, отметил, что они идут хорошо, обсуждается вопрос открытия границы между двумя странами для третьих стран и владельцев дипломатических паспортов.
"Это будет сигналом того, что настоящие дипломатические отношения стали реальностью", - сказал в своем выступлении президент РА.