Ադրբեջանի հարձակողական զինատեսակներով սպառազինման ծավալներն անգամներով ավելին են․ ՀՀ ԱԳՆ արձագանքը՝ Ալիևին 10/04/2024   18:20  |  ԼՐԱՀՈՍ
ՀՀ ԱԳՆ մամուլի խոսնակի պատասխանը լրատվամիջոցներից ստացված հարցմանը
Հարց. Ադրբեջանի նախագահ Ի. Ալիևը Ջաբրայիլում ունեցած ելույթի ժամանակ կրկին անդրադարձել է Հայաստատնի կողմից սպառազինության  տեխնիկայի ձեռքբերումներին և սպառնալիքներ հնչեցրել։ Ընդ որում, այս կամ այն մակարդակի սպառնալից և ագրեսիվ հայտարարություններ վերջին շրջանում Ադրբեջանից առավել հաճախ են հնչում։ Ինչպե՞ս կմեկնաբանեք այս հայտարարությունները։
Պատասխան. Պաշտոնական Երևանն արդեն բազմիցս և ամենաբարձր մակարդակով հայտարարել է, որ որևէ հարևանի նկատմամբ ագրեսիվ մտադրություններ չունի, ճանաչում է նրանց բոլորի տարածքային ամբողջականությունը և տարածքային պահանջներ չունի։ Պետք է ընդգծել, որ ՀՀ Սահմանադրական դատարանի վերջին որոշումը, որով Բարձր դատարանը ստուգեց և հաստատեց Հայաստանի և Ադրբեջանի սահմանազատման հանձնաժողովների համատեղ գործունեության կանոնակարգի համապատասխանությունը ՀՀ Սահմանադրությանը և հերքեց բոլոր այն պնդումները, թե ՀՀ Սահմանադրությունը տարածքային պահանջներ է պարունակում իր որևէ հարևանի նկատմամբ։ Հայաստանի Հանրապետությունը հայտարարել է նաև, որ չնայած իր որոշակի տարածքներ օկուպացված են, այդ տարածքները ռազմական ճանապարհով վերադարձնելու խնդիր և օրակարգ չունի, որովհետև Սահմանազատման հանձնաժողովների համատեղ գործունեության վերը հիշատակված կանոնակարգը տալիս է այդ խնդիրները խաղաղ, բանակցային ճանապարհով հասցեագրելու և լուծելու բոլոր հնարավորությունները։
Ինչ վերաբերում է սպառազինություններին, ՄԱԿ-ի կանոնադրությունը յուրաքանչյուր պետության ինքնապաշտպանության իրավունք է վերապահում։ Ավելին, միջազգային իրավունքը յուրաքանչյուր պետության իր քաղաքացիներին պաշտպանելու պարտավորությամբ է օժտում։ Հայաստանը սպառազինություն և տեխնիկա ձեռք է բերում միայն ինքնապաշտպանության իրավունքը և սեփական քաղաքացիների պաշտպանության պարտավորությունն իրացնելու նպատակով։ Սրան զուգահեռ՝ Ադրբեջանի հարձակողական զինատեսակներով սպառազինման ծավալներն անգամներով ավելին են, ինչի մասին հաճախ հայտարարում է Ադրբեջանի նախագահը։
Հիմա այս ամենի հաշվառումով հարց է ծագում. ինչու՞ է Ադրբեջանը Ձեր հարցի մեջ հիշատակված շեշտադրումներն անում։ Մի՞թե ագրեսիա է նախապատրաստում Հայաստանի Հանրապետության նկատմամբ։ Կարծում եմ՝ այս հարցի պատասխանը ստանալը կարևոր է, որովհետև դա կօգնի նաև գնահատել հնչող այն տեսակետները, թե Ադրբեջանը պատրաստվում է առաջիկայում Բաքվում կայանալիք COP-29 համաժողովն օգտագործել որպես ծխածածկույթ Հայաստանի Հանրապետության դեմ նոր ռազմական ագրեսիա ծավալելու, և դրա քաղաքական պատասխանատվությունը COP-29-ին մասնակցելու համար Բաքու մեկնած օտարերկրյա առաջնորդների միջև բաշխելու համար:
Պաշտոնական Բաքվի վերջին շրջանի հայտարարություններն առնվազն մի շարք կարևոր հարցեր ևս առաջացնում են և դրանցից ևս երկուսը ուզում եմ հնչեցնել.
ա) Արդյո՞ք Ադրբեջանը հրաժարվում է Հայաստանի տարածքային ամբողջականությունը և ինքնիշխանությունն Ալմա-Աթայի հռչակագրի հիման վրա ճանաչելու պայմանավորվածություններից: Կրկին ընդգծեմ, որ Հայաստանի Հանրապետությունը վերահաստատում է իր հավատարմությունն Ալմա-Աթայի հռչակագրի հիման վրա, այսինքն՝ Խորհրդային Հանրապետությունների վարչական սահմաններով միմյանց տարածքային ամբողջականությունն ու ինքնիշխանությունը ճանաչելու՝ Ադրբեջանի հետ ձեռքբերված պայմանավորվածությանը:
բ) Արդյո՞ք Ադրբեջանը հրաժարվում է Խաղաղության օրակարգից: Ասեմ, որ Հայաստանի Հանրապետությունը վերահաստատում է իր հավատարմությունը Խաղաղության օրակարգին, և պատրաստակամությունը ստորագրել Ադրբեջանի հետ արդեն իսկ համաձայնեցված խաղաղության բովանդակությունը որպես խաղաղության պայմանագիր, ինչի մասին ՀՀ վարչապետը հայտնել է ՄԱԿ Գլխավոր վեհաժողովի 79-րդ նստաշրջանում իր ունեցած ելույթում:
Կարծում ենք ագրեսիվ հռետորաբանության փոխարեն պետք է կենտրոնանանք Խաղաղության պայմանագիր ստորագրելու հարցը շուտափույթ լուծելու և մյուս հարցերի շուրջ ոչ միայն դե ֆակտո, այլև դե յուրե խաղաղության պայմաններում բանակցելու վրա։

Отказывается ли Азербайджан от повестки мира? – в МИД Армении отреагировали на угрозы Алиева 10/05/2024   00:58  |  Политика
Министерство иностранных дел Армении отреагировало на недавние угрозы президента Азербайджана Ильхама Алиева и участившиеся на разных уровнях агрессивные заявления Баку.
В ходе своего выступления в Джабраиле президент Азербайджана Алиев вновь затронул вопрос приобретения военной техники Арменией и озвучил угрозы.
“Официальный Ереван уже неоднократно и на самом высоком уровне заявлял, что не имеет агрессивных намерений по отношению к какому-либо соседу, признает территориальную целостность каждого из них и не имеет территориальных претензий”, - говорится в комментарии пресс-секретаря МИД РА АНИ Бадалян в ответ на вопрос информагентства "Арменпресс".
В МИД РА подчеркнули, что недавнее решение Конституционного суда Республики Армения, согласно которому Верховный суд рассмотрел и подтвердил соответствие с Конституцией Армении регламента совместной деятельности комиссий по делимитации границы между Арменией и Азербайджаном, опровергает все утверждения о том, что Конституция Республики Армения содержит какие-либо территориальные претензии к своим соседям.
“Республика Армения также заявила, что, несмотря на оккупацию некоторых ее территорий, у нее нет задачи или повестки возвращать эти территории военным путем, поскольку вышеупомянутый регламент совместной деятельности комиссий по делимитации границы предоставляет все возможности для решения этих вопросов мирным, переговорным путем”, - указала пресс-секретарь внешнеполитического ведомства РА.
Что касается вооружений, Бадалян напомнила, Устав ООН предоставляет каждому государству право на самооборону.
Более того, отметили в МИД РА, международное право наделяет каждое государство обязанностью защищать своих граждан.
“Армения приобретает вооружение и технику исключительно с целью реализации права на самооборону и выполнения обязательства по защите своих граждан”, - говорится в комментарии.  Вместе с тем объемы вооружений Азербайджана наступательными видами оружия в несколько раз больше, о чем часто заявляет президент Азербайджана, указала Бадалян.
“Теперь, учитывая всё это, возникает вопрос: почему Азербайджан делает заявления, упомянутые в вашем вопросе? Значит ли это, что Азербайджан готовит агрессию против Республики Армения? Считаю, что получение ответа на этот вопрос крайне важно, поскольку это также поможет оценить распространяемые мнения о том, что Азербайджан планирует использовать предстоящую конференцию COP-29 в Баку как прикрытие для новой военной агрессии против Республики Армения, а политическую ответственность за это переложить на зарубежных лидеров, прибывших в Баку для участия в COP-29”, -  отметила Бадалян.
Пресс-секретарь МИД Армении указала, что последние заявления официального Баку вызывают как минимум еще несколько важных вопросов и затронула два из них:
а) отказывается ли Азербайджан от договоренностей о признании территориальной целостности и суверенитета Армении в соответствии с Алма-Атинской декларацией? Еще раз подчеркну, что Республика Армения подтверждает свою приверженность договоренности с Азербайджаном о признании территориальной целостности и суверенитета друг друга на основе Алма-Атинской декларации, то есть в рамках административных границ бывших Советских республик.
б) отказывается ли Азербайджан от повестки мира? Хочу сказать, что Республика Армения вновь подтверждает свою приверженность мирной повестке и готовность подписать уже согласованное с Азербайджаном содержание мирного соглашения в качестве мирного договора, о чем заявил премьер-министр Республики Армения в своем выступлении на 79-й сессии Генеральной Ассамблеи ООН.
“Мы считаем, что вместо агрессивной риторики нужно сосредоточиться на скорейшем решении вопроса подписания Мирного договора и обсуждении других вопросов не только де-факто, но и де-юре в условиях мира”, - заявила в МИД Армении.
16:21 04/10/2024  |  ПолитикаРаспоясавшийся вконец от безнаказанности бакинский диктатор разразился очередной порцией угроз в адрес Армении