ԲԴԽ-ն դադարեցրեց Վահե Միսակյանի լիազորությունները 10/04/2024   11:20  |  Դատական ռեպորտաժներ
Երևանի ընդհանուր իրավասության քրեական դատարանի դատավոր Վահե Միսակյանի լիազորությունները ԲԴԽ-ն դադարեցրեց։ «Փաստինֆո»-ի հաղորդմամբ՝ ԲԴԽ-ն քիչ առաջ հրապարակեց Վահե Միսակյանին կարգապահական պատասխանատվության ենթարկելու վերաբերյալ որոշումը՝ բավարարելով ՀՀ ԱՆ միջնորդությունը։ Գործի քննությանը մասնակցող ԲԴԽ 9 անդամները կողմ են քվեարկել։
Հիշեցնենք, որ ըստ ներկայացված միջնորդության՝ դատավորի նկատմամբ կարգապահական վարույթը հարուցվել է դատախազության հաղորդման հիման վրա՝ Վազգեն Մանուկյանի գործով իբրև դատավարական ժամկետների խախտման պատճառաբանությամբ։ Մասնավորապես, Մանուկյանը մեղադրվում էր իշխանությունը զավթելուն և սահմանադրական կարգը բռնի տապալելուն ուղղված հրապարակային կոչեր հնչեցնելու մեջ։ Դատավոր Միսակյանը, գործը ստանալով 2021 թվականի մարտին, դատավճիռ է հրապարակել 2024-ի հունիսին։
Նա Մանուկյանին մեղավոր է ճանաչել և դապարտել 400․ 000 ՀՀ դրամի չափով տուգանքի։ Նշենք, որ ավելի վաղ՝ ապրիլի 4-ի որոշմամբ դատավոր Վահե Միսակյանի նկատմամբ ԲԴԽ-ն խիստ նկատողություն է հայտարարել, որի «մարման» ժամկետը երկու տարի է, հետևաբար, չի բացառվում, որ ի սկզբանե խնդիր էր դրված դատավորի լիազորությունները դադարեցնելու։
Մամուլում շրջանառվող լուրերի համաձայն՝ իշխանությունները Վահե Միսակյանին չներեցին Սերժ Սարգսյանի արդարացումը։ Ինչ վերաբերում է սույն կարգապահական վարույթին, ապա դատավորը ընդգծել է, որ իրենից կախված ամեն բան արել է, մոտիվացիա, միտում չի ունեցել ձգձգելու, ինքն առնվազն իր հետ ազնիվ է, կան գործեր, որոնք երկար են քննվում, փորձում է հնարավորինս պահել այդ բալանսը, կան նույնիսկ գործեր, որոնք այլ դատավորներից են փոխանցվել․ «Ես իրավիճակին համարժեք եմ արձանագնքել, փորձել եմ ամեն ինչ անել, որ նիստերը չհետաձգվեն։ Նիստերը հետաձգվել են օբյեկտիվ անհրաժեշտությամբ»։
08:31 03/10/2024  |  ՄամուլՍերժ Սարգսյանի գործով դատավոր Միսակյանի շուրջ կրքերը թեժացել են ԲԴԽ-ում. «Ժողովուրդ»
19:19 23/09/2024  |  ԼՐԱՀՈՍԵս իրավիճակին համարժեք եմ արձանագնքել․ Վահե Միսակյանի գործի քննությունը ԲԴԽ-ում ավարտվեց
14:56 17/09/2024  |  Դատական ռեպորտաժներՍա միակ հնարավորությունն է․դատավոր Վահե Միսակյանի գործով հարցում կիրականացվի ՔԿՀ, կներկայացվեն հեռախոսազանգերի արձանագրությունները
12:02 04/09/2024  |  ԼՐԱՀՈՍԴատավոր Վահե Միսակյանի նկատմամբ կարգապահական վարույթ է հարուցվել, փորձում են դադարեցնե՞լ լիազորությունները

ВСС Армении прекратил полномочия судьи по делу Сержа Саргсяна 10/04/2024   11:44  |  Судебный репортаж
Высший судебный совет(ВСС) Армении прекратил полномочия судьи уголовного суда общей юрисдикции Еревана Ваге Мисакяна.
Как передает корреспондент "ФактрИнфо" ВСС сегодня огласил решение о привлечении Ваге Мисакяна к дисциплинарной ответственности, удовлетворив ходатайство Минюста РА. 9 членов ВСС, участвовавших в его рассмотрении, проголосовали “за”.
Напомним,  дисциплинарное производство в отношении судьи было начато на основе заявления прокуратуры якобы в связи с нарушением сроков судебного разбирательства по делу Вазгена Манукяна.
В частности, Манукян обвинялся в публичных призывах к узурпации власти и насильственному свержению конституционного строя. Судья Мисакян, получивший дело в марте 2021 года, огласил приговор в июне 2024 года. Он признал Манукяна виновным и приговорил к штрафу в размере 400 тыс. драмов.
Ранее решением от 4 апреля ВСС объявил судье Ваге Мисакяну строгий выговор, срок "погашения" которого составляет два года, следовательно, не исключено, что была поставлена задача прекратить полномочия судьи.
Согласно муссируемым в прессе сведениям, власти не простили Ваге Мисакяну оправдания третьего президента Армении Сержа Саргсяна.
Что касается данного дисциплинарного производства, то судья подчеркнул, что сделал все от себя зависящее, мотива или умысла на затягивание процесса у него не было. Судья указал, что по крайней мере он честен сам с собой.
“Я реагировал на ситуацию соразмерно, пытался сделать все, чтобы заседания не переносились. Заседания откладывались ввиду объективной необходимости”, - отметил он.