ԵՄ-ում սուտ և մանիպուլյացիա են որակել ՌԴ ԱԴԾ ղեկավարի հայտարարությունները Հարավային Կովկասում Արևմուտքի նպատակների վերաբերյալ 10/04/2024 14:46 | ԼՐԱՀՈՍ
Եվրամիության արտաքին քաղաքական ծառայության պաշտոնական ներկայացուցիչ Պետեր Ստանոն արձագանքել է Ռուսաստանի անվտանգության դաշնային ծառայության ղեկավար Ալեքսանդր Բորտնիկովի հայտարարությանը, թե Արևմուտքը Հայաստանին մղում է ձգձգել Բաքվի հետ խաղաղության շուրջ բանակցությունները և մտադիր է գլխավորել հայ-ադրբեջանական կարգավորման գործընթացն ու ՆԱՏՕ-ի կոնտինգենտ տեղակայել Հարավային Կովկասում։
Պատասխանելով Բորտնիկովի հայտարարությունների վերաբերյալ «Արմենպրես»-ի թղթակցի հարցին՝ Ստանոն նշել է, որ ՌԴ անվտանգության դաշնային ծառայության ղեկավարի մեկնաբանությունները նոնսենս են։ «Այս մեկնաբանություններն ամբողջությամբ նոնսենս են, ռուսական ռեժիմին բնորոշ սուտ ու մանիպուլյացիա, որը փորձում է քողարկել Հայաստանին տված խոստումների և նրա նկատմամբ պարտավորությունների կատարման կրկնվող ձախողումները»,- հայտարարել է Ստանոն։
Ռուսաստանի անվտանգության դաշնային ծառայության ղեկավար Ալեքսանդր Բորտնիկովը ԱՊՀ երկրների անվտանգության մարմինների ղեկավարների խորհրդի նիստի ժամանակ հայտարարել է, որ Արևմուտքը ցանկանում է ՆԱՏՕ-ի կոնտինգենտ տեղակայել Հարավային Կովկասում իբր Երևանի և Բաքվի միջև հարաբերությունների կարգավորմանն օգնելու համար։ Նա հայտարարել է, որ «ամերիկացիներն ու եվրոպացիները շահագրգռված չեն Հարավային Կովկասում կայունության հաստատմամբ։ «Երևանին մղելով Բաքվի հետ բանակցությունները ձգձգելուն՝ Արևմուտքը փորձում է գլխավորել հայ-ադրբեջանական կարգավորման գործընթացը և հասնել տարածաշրջանում սեփական «խաղաղապահ» կոնտինգենտի տեղակայմանը՝ դե յուրե ՄԱԿ-ի, իսկ դե ֆակտո՝ ՆԱՏՕ-ական»,- հայտարարել է Բորտնիկովը։
ՌԴ անվտանգության դաշնային ծառայության ղեկավարը նաև կրկնել է անհիմն մեղադրանքներն այն մասին, թե Հայաստանում տեղակայված ԵՄ դիտորդական առաքելությունը հետախուզական աշխատանք է իրականացնում ՆԱՏՕ-ի կոնկրետ երկրի համար՝ ընդդեմ Ռուսաստանի և նրա գործընկերների։
Նա նաև հայտարարել է, որ «Արևմուտքը ցանկանում է հասնել ՀԱՊԿ-ից Հայաստանի դուրս գալուն՝ դրա դիմաց խոստանալով զենքի արտոնյալ մատակարարումներ և անվտանգության երաշխիքներ»։

В ЕС назвали заявления главы ФСБ РФ о целях Запада на Южном Кавказе ложью и манипуляцией 10/04/2024   15:32  |  Лента новостей
Официальный представитель внешнеполитической службы Евросоюза Питер Стано отреагировал на заявление главы ФСБ России Александра Бортникова о том, что “Запад подталкивает Армению к затягиванию мирных переговоров с Баку и намерен возглавить процесс армяно-азербайджанского урегулирования и разместить контингент НАТО на Южном Кавказе”.
Отвечая на вопрос корреспондента Арменпресс о заявлениях Бортникова, Стано отметил, что комментарии главы ФСБ России - нонсенс. "Эти комментарии являются полной ерундой, ложью и манипуляцией, свойственной российскому режиму, который пытается прикрыть неоднократное невыполнение данных Армении обещаний и обязательств перед ней", - заявил Стано.
Глава ФСБ России Александр Бортников заявил на заседании Совета руководителей органов безопасности стран СНГ, что Запад хочет разместить на Южном Кавказе контингент НАТО якобы для того, чтобы помочь нормализации отношений между Ереваном и Баку.
Он заявил, что американцы и европейцы не заинтересованы в установлении стабильности на Южном Кавказе.  "Склоняя Ереван к затягиванию переговоров с Баку, Запад пытается возглавить процесс азербайджано-армянского урегулирования и добиться размещения в регионе собственного "миротворческого" контингента - де-юре под эгидой ООН, а де-факто натовской", - заявил Бортников.
Глава ФСБ РФ также повторил безосновательные обвинения в том, что расположенная в Армении наблюдательная миссия ЕС ведет разведывательную работу по конкретной стране НАТО против России и ее партнеров.
Он также заявил, что "Запад хочет добиться выхода Армении из ОДКБ, обещая взамен льготные поставки оружия и гарантии безопасности".