Ֆրանսիայի վարչապետն առանձնահատուկ վերաբերմունք ունի Հայաստանի ու հայ ժողովրդի նկատմամբ․ Ի՞նչ են քննարկել Փաշինյանն ու Ֆրանսիայի նորանշանակ վարչապետը 10/03/2024 20:04 | ԼՐԱՀՈՍ
Փարիզի «Մատինյոն» պալատում տեղի է ունեցել ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի և Ֆրանսիայի նորանշանակ վարչապետ Միշել Բարնիեի հանդիպումը: Այս մասին հայտնում են Կառավարությունից։
«Ֆրանսիայի վարչապետը ողջունել է Նիկոլ Փաշինյանի այցը Ֆրանսիա և ընդգծել իր հանձնառությունը` նպաստելու երկու երկրների միջև առևտրատնտեսական համագործակցության հետևողական զարգացման գործում: Միշել Բարնիեն նշել է, որ առանձնահատուկ վերաբերմունք ունի Հայաստանի ու հայ ժողովրդի նկատմամբ և պատրաստ է հետագայում ևս նպաստել երկկողմ կապերի շարունակական ամրապնդմանը: Նա ջերմությամբ է հիշել 1995 թվականին իր մասնակցությամբ Հայաստանում Ֆրանսիայի դեսպանության բացումը:
Նիկոլ Փաշինյանը ևս մեկ անգամ շնորհավորել է պարոն Բարնիեին Ֆրանսիայի վարչապետի պաշտոնում նշանակվելու առիթով ու մաղթել հաջողություններ: Վարչապետը շնորհակալություն է հայտնել գործընկերոջը երկու ժողովուրդների միջև բարեկամությանը խորին նվիրվածության ու Հայաստանի և Ֆրանսիայի միջև բացառիկ հարաբերությունների ամրապնդման գործում նրա անձնական նշանակալի ավանդի համար։
Զրուցակիցները բարձր են գնահատել Հայաստան-Ֆրանսիա ինտենսիվ երկխոսությունը` շեշտելով նաև երկկողմ տնտեսական և մի շարք թիրախային՝ էներգետիկայի, թվային տեխնոլոգիաների, քաղաքաշինության, գյուղատնտեսության, զբոսաշրջության, առողջապահության ոլորտներում համագործակցության զարգացման կարևորությունը:
Նիկոլ Փաշինյանը նշել է, որ ՀՀ Կառավարության առաջնահերթություններից է Հայաստանի տնտեսության զարգացումն ու դիվերսիֆիկացիան` հավելելով, որ մեծապես կարևորում է ֆրանսիական ընկերությունների ներկայությունը Հայաստանում: Վարչապետի խոսքով` հայկական կողմն ակնկալում է ֆրանսիական ընկերությունների և ներդրողների մասնակցությունը, մասնավորապես՝ ենթակառուցվածքների, միջուկային և վերականգնվող էներգիայի, գյուղատնտեսության ու ջրային ոլորտներում ծրագրերի իրականացմանը։
Հայաստանի և Ֆրանսիայի վարչապետները մեծապես կարևորել են նաև «Հավակնություններ՝ Հայաստան-Ֆրանսիա» երկրորդ համաժողովի (Ambitions Arménie-France) անցկացումը, որը բազմաոլորտ համագործակցությունը խթանող յուրօրինակ գործիք կարող է դառնալ:
Զրուցակիցներն ընդգծել են նաև ապակենտրոնացված համագործակցության զարգացման անհրաժեշտությունը` տարածաշրջանների միջև կապերի ընդլայնման ու ամրապնդման նպատակով:
Զրուցակիցներն անդրադարձել են նաև Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության պայմանագրի շուրջ քննարկումների վերջին զարգացումներին, Հարավային Կովկասի տարածաշրջանում տեղի ունեցող գործընթացներին»,- ասվում է հաղորդագրությունում։

Премьер Франции заявил о своем особом отношении к Армении и готовности способствовать укреплению двусторонних отношений 10/04/2024 09:46 | Лента новостей
В Матиньонском дворце Парижа состоялась встреча премьер-министра Республики Армения Никола Пашиняна и новоназначенного премьер-министра Французской Республики Мишеля Барнье.
Как сообщает пресс-служба правительства РА, Мишель Барнье приветствовал визит Никола Пашиняна во Францию и подчеркнул свою приверженность способствовать последовательному развитию торгово-экономического сотрудничества между двумя странами. Премьер-министр Франции отметил, что у него особое отношение к Армении и армянскому народу, и он готов и впредь способствовать постоянному укреплению двусторонних отношений. Он с теплотой вспомнил открытие посольства Франции в Армении в 1995 году, на котором он присутствовал.
Никол Пашинян еще раз поздравил господина Барнье с назначением на пост премьер-министра Франции и пожелал ему успехов. Премьер-министр поблагодарил своего коллегу за приверженность дружбе между двумя народами и личный значительный вклад в укрепление исключительных отношений между Арменией и Францией.
Собеседники высоко оценили интенсивный диалог между Арменией и Францией, подчеркнув также важность развития двустороннего сотрудничества в сфере экономики и в ряде целевых отраслей: энергетика, цифровые технологии, градостроительство, сельское хозяйство, туризм, здравоохранение.
Никол Пашинян отметил, что одним из приоритетов правительства Республики Армения является развитие и диверсификация экономики Армении, добавив, что придает большое значение присутствию французских компаний в Армении. По словам премьер-министра, армянская сторона ожидает участия французских компаний и инвесторов в реализации проектов, в частности, в сферах инфраструктуры, атомной и возобновляемой энергетики, сельского хозяйства и водных ресурсов.
Премьер-министры Армении и Франции также подчеркнули важность проведения второго форума “Ambitions Arménie-France”, который может стать уникальным инструментом для стимуляции многосекторального сотрудничества.
Собеседники также подчеркнули необходимость развития децентрализованного сотрудничества в целях расширения и укрепления связей между регионами.
Собеседники коснулись последних развитий в обсуждениях мирного договора между Арменией и Азербайджаном, а также происходящих в регионе Южного Кавказа процессов.