Մոսկվան ափսոսում է ՀԱՊԿ շրջանակներում Հայաստանի գործունեության սառեցման համար. Զախարովա 10/03/2024 10:53 | Քաղաքական
Ռուսական կողմը ցավում է Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության (ՀԱՊԿ) շրջանակներում Հայաստանի գործունեության շարունակական սառեցման համար։ ТАСС-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտարարել է ՌԴ ԱԳՆ ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան։
«Մենք ափսոսում ենք Հայաստանի կողմից ՀԱՊԿ-ի շրջանակներում իր գործունեության շարունակական սառեցման կամ բոյկոտի համար: Պետությունը ինքն է որոշում՝ ինչն է իր համար կարևոր, ինչը՝ ոչ»,-ասել է Զախարովան։
«Մենք կարծում ենք, որ ՀԱՊԿ-ը նույնքան օգտակար է անվտանգության ոլորտում, որքան ԵԱՏՄ-ն՝ տնտեսական ոլորտում։ Մենք որևէ խոչընդոտ չենք տեսնում այս երկու կառույցներում Հայաստանի հետ փոխգործակցության համար, բայց դա այդ երկրի ազգային քաղաքականության խնդիր է, ինչպես ցանկացած այլ ինքնիշխան պետություն»,- հավելել է Զախարովան:

Москва сожалеет о продолжающейся заморозке Арменией деятельности в рамках ОДКБ - Захарова 10/03/2024 00:11 | Политика
Российская сторона сожалеет о продолжающейся заморозке Арменией деятельности в рамках Организации Договора о коллективной безопасности (ОДКБ). Об этом заявила официальный представитель МИД РФ Мария Захарова. Ее слова приводит ТАСС.
"Мы сожалеем о продолжающейся заморозке или бойкотировании Арменией своей деятельности в рамках ОДКБ. Государство само определяет, что ему важно, что ему нужно", - сказала Захарова.
"Считаем, что ОДКБ так же полезно в сфере безопасности, как и ЕАЭС в сфере экономики. Не видим никаких препятствий для взаимодействия в рамках этих двух структур с Арменией, но это вопрос национальной политики страны, как и любого другого суверенного государства", - добавила Захарова.