Լիտվայի ԱԳ նախարարը Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղություն հաստատելու միակ նախապայմանը քաղաքական կամքն է համարում 10/03/2024   16:03  |  ԼՐԱՀՈՍ
Լիտվայի արտաքին գործերի նախարար Գաբրիելիուս Լանդսբերգիսի կարծիքով՝ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղություն հաստատելու համար միակ նախապայմանը քաղաքական կամքն է։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ Լիտվայի ԱԳ նախարարն այս մասին ասել է Եվրոպայի խորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովի ընթացքում՝ պատասխանելով «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության անդամ, ՀՀ ԱԺ պատգամավոր Հռիփսիմե Գրիգորյանի՝ Հարավային Կովկասում տիրող իրավիճակի, ինչպես նաև Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության պայմանագրի կնքման կարևորության մասին հարցին։
Լիտվայի ԱԳ նախարարը շեշտել է, որ Հարավային Կովկասում խաղաղությունն ու կայունությունը շատ կարևոր նշանակություն ունեն ոչ միայն Հայաստանի և Ադրբեջանի ժողովուրդների, այլև Եվրոպայի խորհրդի համար։
Նա հիշեցրել է, որ դեռևս մայիս ամսին ԵՄ-ի նախարարների կոմիտեն իր լիակատար աջակցությունն է հայտնել Հայաստան-Ադրբեջան խաղաղության գործընթացին՝ հիմնված տարածքային ամբողջականության փոխադարձ ճանաչման, ինքնիշխանության նկատմամբ հարգանքի, սահմանների անքակտելիության և ուժի չկիրառման սկզբունքների վրա։
«Բացի այդ ողջունվել է երկու պետությունների սահմանների սահմանազատման գործընթացը՝ հիմնված 1991 թվականի Ալմա-Աթայի հռչակագրի վրա», - իր խոսքում նշել է Լիտվայի ԱԳ նախարարը՝ ընդգծելով, որ երկու պետությունների միջև հարաբերությունների կարգավորման գործում մեծ կարևորություն ունի բարձրագույն մակարդակում քաղաքական կամքի առկայությունը՝ հասնելու խաղաղության պայմանագրի կնքմանը՝ հարգելով միմյանց տարածքային ամբողջականությունն ու ինքնիշխանությունը։
Նա հույս է հայտնել, որ Հայաստանն ու Ադրբեջանը շուտով կկարողանան ստորագրել խաղաղության պայմանագիրը:
Գաբրիելիուս Լանդսբերգիսը կարծիք է հայտնել, որ վստահության մթնոլորտի և նպաստավոր հաշտեցման հասնելու համար անհրաժեշտ են կայուն, բաց երկխոսություն և բարի կամքի ազդակներ։
«Լիտվան պատրաստ է ներդրում ունենալ նման գործընթացում այնքան, որքան կարող է», - նշել է  Լանդսբերգիսը՝ միաժամանակ հավելելով, որ հասկանում է, որ բանակցությունները ներկայում շարունակվում են և այս ընթացքում խաղաղության պայմանագրի նախագծի մի քանի տարբերակներ են ներկայացվել։
Լանդսբերգիսը կարծիք է հայտնել, որ այժմ բանակցային գործընթացում կա առաջընթաց, որի շարունակությունը մեծամասամբ կախված է երկու երկրների առաջնորդների բարի կամքից։
«Դա է միակ նախապայմանը, որը պահանջվում է՝ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև կայուն խաղաղության հասնելու համար», - նշել է Լիտվայի ԱԳ նախարարը՝ վերահաստատելով իր երկրի աջակցությունն այդ գործընթացին։
18:05 03/05/2024  |  ԼՐԱՀՈՍԼիտվան Երևանին և Բաքվին առաջարկում է կոմունիկացիաների ապաշրջափակման հարցում կիրառել իր փորձը
20:11 04/04/2024  |  Միջազգային լրահոսՎրաստանի վարչապետը նախագահին թույլ չի տվել այցելել Լիտվա․ Վերջինս չի ունեցել հնարավորություն հանդիպել նաև Փաշինյանի հետ
18:34 19/03/2024  |  ԼՐԱՀՈՍԼիտվայի ՆԳ նախարարության հետ համագործակցությունն ամրապնդվում է
22:47 01/03/2024  |  ԼՐԱՀՈՍՀամագործակցությունն ամրապնդվում է․ Վահե Ղազարյանն ընդունել է Լիտվայի և Լատվիայի ՆԳՆ պատվիրակությանըը
10:36 11/01/2024  |  ՔաղաքականԼիտվայում ՀՀ դեսպանն ու Սեյմասի խոսնակն անդրադարձել են տարածաշրջանային զարգացումներին
12:33 29/11/2023  |  ԼՐԱՀՈՍԼիտվացի խորհրդարանականներն այցելել են Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիր
08:13 27/10/2023  |  ՄամուլՈւշագրավ միջադեպ Լիտվայի վարչապետի ներկայությամբ. թանգարանի տնօրենն ու արարողակարգի պետը լեզվակռիվ են ունեցել. «Ժողովուրդ»

Глава МИД Литвы считает единственным предусловием установления мира между Арменией и Азербайджаном политическую волю 10/03/2024   17:01  |  Лента новостей
По мнению министра иностранных дел Литвы Габриэлюса Ландсбергиса, единственной предпосылкой установления мира между Арменией и Азербайджаном является политическая воля.
Об этом, как сообщает Арменпресс, глава МИД Литвы заявил в ходе Парламентской ассамблеи Совета Европы, отвечая на вопрос члену партии “Гражданский договор”, депутата НС РА Рипсиме Григорян относительно ситуации на Южном Кавказе и важности заключения мирного договора между Арменией и Азербайджаном.
Министр подчеркнул, что мир и стабильность на Южном Кавказе очень важны не только для народов Армении и Азербайджана, но и для Совета Европы.
Он напомнил, что еще в мае Комитет министров ЕС выразил полную поддержку армяно-азербайджанскому мирному процессу, основанному на принципах взаимного признания территориальной целостности, уважения суверенитета, неделимости границ и неприменения силы.
“Кроме того, приветствовался и процесс демаркации границ двух государств на основе Алма-Атинской декларации 1991 года”, - сказал министр иностранных дел Литвы. Он подчеркнул, что большое значение для достижения мира имеет наличие политической воли на самом высоком уровне. Большое значение в регулировании отношений между двумя государствами имеет и заключение соглашения, уважающего территориальную целостность и суверенитет друг друга.
Он выразил надежду, что Армения и Азербайджан вскоре смогут подписать мирный договор.
Габриэлюс Ландсбергис заявил, что для достижения атмосферы доверия и благоприятного примирения необходим стабильный, открытый диалог и импульсы доброй воли.
“Литва готова внести свой вклад в этот процесс, насколько это возможно”, - сказал Ландсбергис, добавив, что он понимает, что переговоры в настоящее время продолжаются, и за это время было представлено несколько вариантов проекта мирного договора.
Ландсбергис выразил мнение, что сейчас наблюдается прогресс в переговорном процессе, продолжение которого во многом зависит от доброй воли лидеров двух стран.
“Это единственное предварительное условие, необходимое для достижения стабильного мира между Арменией и Азербайджаном”, - сказал глава МИД Литвы, подтвердив поддержку своей страны этому процессу.