Ադրբեջանի ռազմական հարձակումների հետևանքով բազմաթիվ մարդիկ ենթարկվել են նաև բռնի անհետացման. ԱԳՆ 10/02/2024   13:24  |  ԼՐԱՀՈՍ
ՀՀ ԱԳՆ մամուլի խոսնակի պատասխանը «Radar Armenia»-ից ստացված հարցմանը
Հարց. Վերջին օրերին Ադրբեջանից, մասնավորապես երկրի նախագահի և գլխավոր դատախազի կողմից հնչում են մեկնաբանություններ, թե Հայաստանը հրաժարվում է տրամադրել տեղեկատվություն անհայտ կորած անձանց վերաբերյալ։ Ինչպե՞ս կարձագանքեք։
Պատասխան. Հայաստանը մշտապես շահագրգռված է եղել հումանիտար բոլոր խնդիրների, այդ թվում՝ անհայտ կորած անձանց ճակատագրերի պարզման խնդրով։ Հարկ է ընդգծել, որ 90-ականներից մինչ օրս հայկական կողմն ունի 1008 անհայտ կորածներ։ Հաշվի առնելով խնդրի մարդասիրական կողմը՝ հայկական կողմը միակողմանիորեն իրականացրել է ադրբեջանցի անհայտ կորածների ճակատագրերի վերհանմանն ուղղված աշխատանքներ և պատրաստակամություն է հայտնել համագործակցել խնդրի հասցեագրման ուղղությամբ։ Ավելին, այդ թվում ԼՂ ներկայացուցիչների հետ համագործակցության արդյունքում ադրբեջանական կողմին նախորդիվ փոխանցվել են թե՛ անհայտ կորած համարվող անձանց մասունքներ, թե՛ վերջիններիս ճակատագրերի վերհանման համար անհրաժեշտ առկա հստակ տեղեկություններ։
Անհայտ կորածների խնդրի շուրջ համագործակցելու Հայաստանի պատրաստակամության մասին է վկայում այն փաստը, որ հայկական կողմը համաձայնություն էր հայտնել Հայաստանի և Ադրբեջանի անհայտ կորածների հարցերով պետական հանձնաժողովների ձևաչափով 2024 թվականի մայիսին նախատեսված հանդիպման առաջարկին։ Այդ հանդիպումը, ցավոք, չկայացավ ադրբեջանական կողմի մերժման պատճառով։
Ադրբեջանի ռազմական հարձակումների հետևանքով բազմաթիվ մարդիկ ենթարկվել են նաև բռնի անհետացման։ Կան բազմաթիվ վկայություններ, այդ թվում՝ տեսանյութեր և ձայնագրություններ, որոնք հաստատում են այս մարդկանց գերեվարումը։ Չնայած այս ակնհայտ ապացույցներին, Ադրբեջանը շարունակում է հերքել այդ անձանց գերեվարման փաստը և չի համագործակցում ոչ միայն Հայաստանի, այլ նաև մարդու իրավունքների միջազգային կառույցների հետ։ Դրա վառ օրինակներից է ՄԱԿ մարդու իրավունքների բարձր հանձնակատարի գրասենյակի կայքէջում 2024 թվականի սեպտեմբերի 27-ին հրապարակված նամակը, որը վերաբերում է 2020 թվականի հոկտեմբերի 21-ին Զանգիլանում Ադրբեջանի զինված ուժերի կողմից գերեվարված և բռնի անհետացած 23 հայ զինծառայողների և 1 քաղաքացիական անձի դեպքին։
Հայաստանը շարունակում է պատրաստակամ մնալ հավելյալ ջանքեր գործադրելու բոլոր մարդասիրական խնդիրների, այդ թվում` անհայտ կորածների ճակատագրերի հասցեագրման ուղղությամբ:
10:07 16/09/2024  |  ՔաղաքականԱԳՆ-ում տեղի է ունեցել Արարատ Միրզոյանի և Ստեֆան Սեժուրնեի առանձնազրույցը

В результате военных нападений Азербайджана множество людей подверглись насильственным исчезновениям – МИД Армении 10/02/2024 13:43 | Лента новостей
В последние дни из Азербайджана, в частности, со стороны президента страны и Генерального прокурора поступают заявления о том, что Армения отказывается предоставлять информацию о лицах, пропавших без вести. Как бы Вы это прокомментировали?
Армения всегда была заинтересована в решении всех гуманитарных вопросах, включая выяснение судеб лиц, пропавших без вести. Об этом говорится в комментарии МИД Армении по поводу звучащих в последние дни из Азербайджана, в частности, со стороны президента страны и генпрокурора этой страны заявлений о том, Армения отказывается предоставлять информацию о лицах, пропавших без вести.
“Армения всегда была заинтересована в решении всех гуманитарных вопросах, включая выяснение судеб лиц, пропавших без вести. Следует подчеркнуть, что с 90-х годов по сегодняшний день армянская сторона насчитывает 1008 пропавших без вести. Учитывая гуманитарный аспект проблемы, армянская сторона в одностороннем порядке проводила работы по выяснению судеб пропавших без вести азербайджанцев и выражала готовность сотрудничать для решения этой проблемы. Более того, по итогам сотрудничества, в том числе с представителями Нагорного Карабаха, азербайджанской стороне ранее были переданы как останки лиц, считавшихся пропавшими без вести, так и точная информация, необходимая для выяснения их судеб”, - говорится в комментарии пресс-секретаря МИД Ани Бадалян в ответ на вопрос от "Radar Armenia".
Как указала Бадалян, о готовности Армении сотрудничать по вопросу лиц, пропавших без вести, свидетельствует тот факт, что армянская сторона согласилась на предложение о проведении встречи в мае 2024 года в формате государственных комиссий Армении и Азербайджана по вопросам пропавших без вести лиц.
К сожалению, отметила пресс-секретарь МИД Армении, эта встреча не состоялась из-за отказа азербайджанской стороны.
“В результате военных нападений Азербайджана множество людей подверглись насильственным исчезновениям. Есть множество свидетельств, в том числе видеозаписи и аудиозаписи, подтверждающих факт их захвата в плен. Несмотря на эти очевидные доказательства, Азербайджан продолжает отрицать факт пленения этих лиц и не сотрудничает не только с Арменией, но и с международными правозащитными организациями. Одним из ярких примеров этого является письмо, опубликованное 27 сентября 2024 года на сайте Управления Верховного комиссара ООН по правам человека, в котором говорится о случае пленения и насильственного исчезновения 23 армянских военнослужащих и 1 гражданского лица 21 октября 2020 года в Зангелане в результате действий вооруженных сил Азербайджана”, - заявила пресс-секретарь МИД Армении.
Она отметила, что Армения по-прежнему готова прилагать дополнительные усилия для решения всех гуманитарных вопросов, включая выяснение судеб лиц, пропавших без вести.