Հայաստանն առաջին անգամ ԱԳ նախարարի մակարդակով մասնակցում է Վարշավայի անվտանգության ֆորումին 10/01/2024 16:36 | ԼՐԱՀՈՍ
Մեկնարկել է ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանի այցը Լեհաստան, որտեղ ՀՀ-ն առաջին անգամ ԱԳ նախարարի մակարդակով մասնակցում Վարշավայի անվտանգության ֆորումին։
Ֆորումի նախագահ Կատաժինա Պիսարսկայայի կողմից պաշտոնական դիմավորումից հետո նախարար Միրզոյանը հանդիպում է ունեցել ֆորումի հիմնադիր, «Կազիմիր Պուլասկի» հիմնադրամի նախագահ Զբիգնև Պիսարսկիի հետ։
Զրուցակիցները մտքեր են փոխանակել փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող հարցերի, այդ թվում՝ Վարշավայի անվտանգության և սեպտեմբերին Երևանում անցկացված «Երևանյան երկխոսություն» միջազգային ֆորումների միջև հնարավոր համագործակցության շուրջ։ Անդրադարձ է կատարվել ԵՄ հետ ՀՀ գործընկերության խորացմանն ուղղված ջանքերին և այդ ուղղությամբ մասնավորապես Լեհաստանի գործընկերների հետ համագործակցության հարցերի։

Армения впервые участвует в Варшавском форуме по безопасности на уровне главы МИД 10/01/2024   17:04  |  Лента новостей
Стартовал визит министра иностранных дел РА Арарата Мирзояна в Польшу, где Армения впервые участвует в Варшавском форуме по безопасности на уровне главы МИД. Об этом сообщает пресс-служба внешнеполитического ведомства Армении.
После официального приветствия председателя форума Катажины Писарской, глава МИД РА Арарат Мирзоян провел встречу с основателем форума, президентом фонда «Казимир Пуласки» Збигневом Писарским.
Собеседники обменялись мнениями по вопросам, представляющим взаимный интерес, в том числе по возможному сотрудничеству между международными форумами, такими как "Варшавский форум по безопасности" и "Ереванский диалог", который состоялся в сентябре в столице Армении.
"Были обсуждены усилия, направленные на углубление партнерства между Арменией и ЕС, в частности вопросы сотрудничества с польскими партнерами в этом направлении", - говорится в сообщении.