ՀՀ-ում ռազմարդյունաբերությունը զարգանում է, ունենք 5-րդ սերնդի սերիական արտադրության զինատեսակներ. Խաչատրյան 10/01/2024 14:29 | ԼՐԱՀՈՍ
Ռազմարդյունաբերությունը Հայաստանում մեծ թափով զարգանում է, արտադրվում են զինատեսակներ:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` այս մասին ԱԺ նիստում ասաց Պաշտպանության և անվտանգության հարցերի հանձնաժողովի փոխնախագահ Արմեն Խաչատրյանը:
«Այո, մենք ունենք հայկական արտադրության զինատեսակներ: Այո, մենք ունենք սերիական արտադրության զինատեսակներ: Այո, մենք ունենք անգամ 5-րդ սերնդի սերիական արտադրության զինատեսակներ»,-ասաց Արմեն Խաչատրյանը:
Պատգամավորը վստահեցրեց՝ ռազմական արդյունաբերությունը Հայաստանի համար սրընթաց դառնում է տնտեսության, գիտության և անվտանգության կարևորագույն ոլորտներից մեկը:
Ըստ նրա՝ 2 տարի առաջվա համեմատ ոլորտին մի քանի տասնյակ ավելի շատ ուշադրություն է դարձնում պետությունը, դա արտահայտվում է նաև այդ ոլորտին ֆինանսական ռեսուրսների ուղղությամբ: Ոլորտը վերջին ժամանակահատվածում շատ լուրջ թափ է ստացել, զարգանում է:
«Ունենք տեղեկատվական տեխնոլոգիաների հիանալի մասնագետներ, շատ լավ մենեջերներ, շատ լավ ինժեներներ, հայրենանվեր ներդրողներ, որոնք իրենց հսկայական ռեսուրսներն ուղղում են այս ուղղությամբ՝ իհարկե նաև շահ ստանալու նպատակով: Ռազմարդյունաբերությունը Հայաստանում մեծ թափով զարգանում է»,-ասաց նա՝ հավելելով, որ ոլորտի վերաբերյալ քիչ են խոսում, բայց օր ու գիշեր աշխատում են այդ ուղղությամբ:

Военная промышленность в Армении стремительно развивается, у нас имеется оружие серийного производства 5-го поколения - Хачатрян 10/01/2024 14:56 | Лента новостей
В Армении быстро развивается военная промышленность, производится вооружение. Об этом, как сообщает Арменпресс, заявил на заседании НС заявил заместитель председателя комиссии по вопросам обороны и безопасности Армен Хачатрян.
«Да, у нас есть оружие армянского производства. Да, у нас есть оружие серийного производства. Да, у нас даже есть оружие серийного производства 5-го поколения», - сказал Армен Хачатрян.
Депутат заверил, что военная промышленность стремительно становится для Армении одной из важнейших отраслей экономики, науки и безопасности.
По его словам, по сравнению с 2 годами ранее, государство уделяет отрасли в десятки раз больше внимания, что выражается и в финансовых ресурсах, направляемых в эту сферу. За последнее время отрасль набрала очень серьезный импульс и развивается.
«У нас есть прекрасные специалисты в области информационных технологий, очень хорошие менеджеры, очень хорошие инженеры, патриотически настроенные инвесторы, которые направляют свои огромные ресурсы в этот сектор, конечно, тоже с целью получения прибыли. В Армении быстро развивается военная промышленность», - сказал он, добавив, что о промышленности мало говорят, но работают в этом направлении день и ночь.