Բորելը ԵՄ երկրների արտգործնախարարների արտակարգ հանդիպում է հրավիրել Մերձավոր Արևելքում իրադրության շուրջ 09/30/2024   13:44  |  Միջազգային լրահոս
ԵՄ արտաքին գործերի և անվտանգության քաղաքականության հարցերով բարձր ներկայացուցիչ Ժոզեպ Բորելը սեպտեմբերի 30-ին հրավիրել է ԵՄ 27 երկրների արտաքին գործերի նախարարների արտակարգ հանդիպում տեսակոնֆերանսի ձևաչափով ՝ քննարկելու Մերձավոր Արևելքում ստեղծված իրադրությունը։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ Bloomberg-ը, վկայակոչելով Բորելի գրասենյակի տարածած հայտարարությունը, հաղորդում է, որ ԱԳ նախարարները կքննարկեն նաև Լիբանանում, այդ թվում՝ Բեյրութում Իսրայելի իրականացրած ավիահարվածները, «Հեզբոլլահ»-ի ղեկավար Հասան Նասրալլահի սպանությունը։
ԵՄ դիվանագիտական ծառայության ներկայացուցիչը հայտնել է, որ հանդիպումը տեղի կունենա Բրյուսելի ժամանակով ժամը 17:00-ին։
Սեպտեմբերի 23-ից Իսրայելը Լիբանանում սկսել է «Հյուսիսի նետեր» գործողությունը «Հեզբոլլահ»-ի դեմ: Հայտարարված նպատակն է անվտանգ պայմանների ստեղծումը հրեական պետության հյուսիսային սահմանային շրջաններում, որպեսզի տասնյակ հազարավոր տեղահանված բնակիչները կարողանան վերադառնալ այնտեղ։
Ըստ Լիբանանի իշխանությունների՝ իսրայելական հարվածների զոհերի թիվը գերազանցել է 1000-ը, 6000 մարդ վիրավորվել է, տեղահանվել է շուրջ մեկ միլիոն մարդ՝ երկրի բնակչության մեկ հինգերորդը։

Боррель созывает экстренную встречу глав МИД стран ЕС из-за ситуации на Ближнем Востоке 09/30/2024 14:17 | Международные новости
Верховный представитель ЕС по иностранным делам и политике безопасности Жозеп Боррель созвал 30 сентября экстренную встречу министров иностранных дел 27 стран Евросоюза в формате видеоконференции для обсуждения ситуации на Ближнем Востоке.
Как сообщает агентство Bloomberg со ссылкой на заявление офиса Борреля, министры иностранных дел обсудят также авиаудары Израиля по Ливану, в том числе по Бейруту, и убийство лидера "Хезболлы" Хасана Насраллы, передает Арменпресс,
Представитель дипломатической службы ЕС сообщил, что встреча состоится в 17:00 по брюссельскому времени.
С 23 сентября Израиль начал операцию “Северные стрелы” против “Хезболлы” в Ливане. Заявленная цель — создать безопасные условия в северных приграничных районах еврейского государства, чтобы десятки тысяч вынужденных переселенцев могли вернуться туда.
По данным ливанских властей, число жертв израильских ударов превысило 1000, 6000 человекполучили ранения, около миллиона человек, пятая часть населения страны, были вынуждены покинуть свои дома.