«Պատմության միտումնավոր ջնջում». Ադրբեջանը Լեռնային Ղարաբաղում ոչնչացնում է հայկական ժառանգությունը. NOS 09/30/2024   16:50  |  ԼՐԱՀՈՍ
Հոլանդական NOS հանրային հեռարձակողը «Պատմության միտումնավոր ջնջում» խորագրով հոդված է հրապարակել օկուպացված Արցախում Ադրբեջանի կողմից հայկական մշակութային ժառանգության ոչնչացման մասին։
«Մեկ տարի անց այն բանից հետո, երբ տասնյակ հազարավոր էթնիկ հայեր փախան Լեռնային Ղարաբաղի անկլավից՝ վախենալով էթնիկ զտումներից, նրանց նախկին ներկայության ապացույցները գնալով դառնում են պակաս տեսանելի», - ասվում է հոդվածում։
NOS-ի կողմից հաստատված արբանյակային լուսանկարների համաձայն՝ հիմնովին ավերվել են բազմաթիվ հուշարձաններ, շենքեր, գերեզմանատներ և նույնիսկ ամբողջ գյուղեր։
Ուտրեխտի համալսարանի ժառանգության հարցերով պրոֆեսոր Գերջան Պլեցը նշել է, որ պատերազմից հետո ադրբեջանցիները տեղափոխվել են Լեռնային Ղարաբաղ, և շինությունները մեկը մյուսի հետևից քանդվում են: Այս գործընթացը սկսվել է ավելի վաղ՝ 2020 թվականին, երբ Ադրբեջանը վեցշաբաթյա պատերազմից հետո գրավել էր տարածքի մի մասը։ Ըստ տվյալների հավաքմամբ զբաղվող ACLED նախագծի՝ 2021 թվականից ի վեր գրանցվել է էթնիկ հայերի պատմական, կրոնական, քաղաքական կառույցների և բնակության վայրերի ոչնչացման մոտ ութսուն դեպք։ 2023 թվականի սեպտեմբերից այս ցուցանիշը միայն աճել է։ Մշակութային ժառանգության այս ոչնչացումը նշանակում է, որ հայկական մշակույթը դանդաղ, բայց անհետանում է այս տարածաշրջանից։
«Մշակութային ժառանգության ավերումը հակառակորդի պատմությունը միտումնավոր ջնջելու միջոց է», - նշել է Պլեցը:
Հոդվածում նշվում է, որ Լեռնային Ղարաբաղում ավերածությունները ոչ միայն երևում են արբանյակային լուսանկարներով, այլև արձանագրվել են ադրբեջանցի զինվորների կողմից։ Տեսանյութերից մեկում երևում է, թե ինչպես են ադրբեջանցի զինվորները մտնում հայկական եկեղեցի և ավերածություններ պատճառում:
«Մշակութային ժառանգությունն օգտագործվում է նաև հողի իրավունքն օրինականացնելու համար: Այն ոչնչացնելով՝ դուք էթնիկ մի խմբին զրկում եք իրենց պատմական արմատներից այդ վայրում», - հավելել է Պլեցը:
Ինչպես նշում է NOS-ը, քանդելով այս տարածքում դարեր շարունակ կանգուն եղած կառույցները՝ պատմության մի մասը ջնջվում է:
23:35 19/09/2024  |  ԼՐԱՀՈՍՍեպտմբերի 19-20-ը Արցախի նկատմամբ ադրբեջանական զինված հարձակումները հատուկ մշակված տակտիկա ունեին․ Թաթոյան հիմնադրամ
21:01 19/09/2024  |  ՔաղաքականՏեղի է ունեցել օտարերկրյա գործակալների իշխանափոխություն. ՀՀ-ի վրա պայմանավորված հարձակում է նախապատրաստվում. Արա Վարդանյան (տեսանյութ)

"Преднамеренное стирание истории": NOS об уничтожении Азербайджаном армянского наследия в Арцахе 09/30/2024   17:18  |  Лента новостей
Общественный вещатель Нидерландов NOS опубликовал материал под заголовком "Преднамеренное стирание истории" об уничтожении Азербайджаном армянского культурного наследия в оккупированном Арцахе.
“Спустя год после того, как десятки тысяч этнических армян покинули анклав Нагорного Карабаха, опасаясь этнических чисток, свидетельства их прежнего присутствия становятся менее заметными”, - говорится в статье.
Согласно спутниковым фотографиям, подтвержденным NOS, полностью разрушены многочисленные памятники, здания, кладбища и даже целые деревни.
Как заявил профессор по вопросам наследия Утрехтского университета Герджан Плетц, после войны азербайджанцы переехали в Нагорный Карабах, и строения одно за другим сносятся. Этот процесс начался раньше, в 2020 году, когда Азербайджан после шестинедельной войны захватил часть территории. По данным проекта ACLED, занимающегося сбором данных, с 2021 года и по сей день зафиксировано около 80 случаев уничтожения исторических, религиозных, политических объектов и мест проживания этнических армян. С сентября 2023 года этот показатель только ускорился.  Уничтожение культурного наследия означает, что армянская культура медленно исчезает из этого региона.
“Уничтожение культурного наследия – способ сознательного стирания истории противника”, - отметил Плетц.
В статье отмечается, что разрушения в Нагорном Карабахе видны не только на спутниковых фотографиях, они зафиксированы и азербайджанскими военнослужащими. На одном из видеороликов видно, как азербайджанские солдаты входят в армянскую церковь и рушат там все.