Մեկ տարի առաջ ձերբակալվեց Ռուբեն Վարդանյանը. արցախցի գործիչներն արդեն մեկ տարի որպես քաղբանտարկյալ պահվում են Ադրբեջանում 09/27/2024 11:09 | ԼՐԱՀՈՍ
Այսօր լրանում է մեկ տարին՝ ինչ Ադրբեջանի իշխանությունները կամայականորեն կալանավորեցին հայտնի գործարար և մարդասեր Ռուբեն Վարդանյանին: Նրա ձերբակալությանը հաջորդեցին արցախցի մյուս գործիչների՝ Արցախի Հանրապետության նախկին նախագահներ Արկադի Ղուկասյանի, Բակո Սահակյանի, Արայիկ Հարությունյանի, ԱԺ նախագահ Դավիթ Իշխանյանի, նախկին արտգործնախարար Դավիթ Բաբայանի, Արցախի Պաշտպանության բանակի նախկին հրամանատար Լևոն Մնացականյանի, հրամանատարի նախկին տեղակալ Դավիթ Մանուկյանի ձերբակալությունները:
«Հորս կամայական ազատազրկումը՝ առանց որևէ ապացույցի կամ արդար դատաքննության, միջազգային բոլոր նորմերի և օրենքների բացահայտ խախտում է,-ասել է Ռուբեն Վարդանյանի որդին՝ Դավիթ Վարդանյանը։ -Մենք կոչ ենք անում միջազգային հանրությանն ակտիվացնել ջանքերը՝ ապահովելու նրա անհապաղ և անվերապահ ազատ արձակումը՝ Ադրբեջանում անօրինաբար կալանավորված մյուս հայ ղեկավարների հետ միասին»:
Չնայած Եվրախորհրդարանի, Ֆրանսիայի Սենատի, Մեծ Բրիտանիայի Համայնքների պալատի և Լորդերի պալատի, ԱՄՆ-ի Կոնգրեսի ղեկավարների, գործարար աշխարհի և համայնքային առաջնորդների՝ հայ բանտարկյալներին ազատ արձակելու մասին բազմաթիվ կոչերին, Ռուբեն Վարդանյանը շարունակում է մնալ նախնական կալանքի տակ՝ առանց անգամ դատավարության օրվա նշանակման կամ նրա նկատմամբ պաշտոնապես մեղադրանքի առաջադրման:
«Մեկ տարի կալանքի տակ պահելն առանց դատավարության կամ կոնկրետ ապացույցների՝ վկայում է այս գործի քաղաքական բնույթը,- նկատել է Վարդանյան ընտանիքի միջազգային իրավապաշտպան Ջարեդ Գենսերը: - Ադրբեջանը պետք է հարգի Քաղաքացիական և քաղաքական իրավունքների միջազգային դաշնագրով ստանձնած պարտավորությունները և անհապաղ ազատ արձակի Ռուբեն Վարդանյանին»։
Վարդանյանը կարճ ժամանակով զբաղեցրել է Լեռնային Ղարաբաղի պետնախարարի պաշտոնը և խիստ քննադատության է ենթարկել Ադրբեջանին՝ ացախահայության նկատմամբ դաժան վերաբերմունքի և միջազգային իրավունքի խախտումների համար։
COP29-ը հյուրընկալելու հետ կապված՝ Ադրբեջանում մարդու իրավունքների վիճակի վատթարացման հարցերը գտնվում են միջազգային ուշադրության կենտրոնում: Նոյեմբերին անցկացվելիք համաժողովից առաջ Ադրբեջանը կոչ է արել «համաշխարհային զինադադար» հաստատել և դադարեցնել ընթացիկ բոլոր հակամարտությունները, ինչը քննդատվել է՝ հաշվի առնելով Ադրբեջանում ազատազրկված անձանց աճող թիվը և մարդու իրավունքների հարցերով միջազգային իրավունքի շարունակական խախտումները:
Շատ իրավապաշտպան կազմակերպություններ, այդ թվում՝ Freedom House-ը, պնդում են, որ Ադրբեջանի գործողությունները Լեռնային Ղարաբաղում էթնիկ զտումներ էին, և էթնիկ հայերը «դիտավորյալ կերպով ենթարկվել են կանոնավոր հարձակումների, ահաբեկման, զրկվել են հիմնարար իրավունքներից և համապատասխան կենսապայմաններից, ինչպես նաև Ադրբեջանի կողմից ենթարկվել են բռնի տեղահանման»։ Միջազգային քրեական դատարանի նախկին դատախազ Լուիս Մորենո Օկամպոն ևս, ի թիվս այլոց, հաստատում է, որ Ադրբեջանի գործողությունները համապատասխանում են «ցեղասպանություն» ոճրագործությանը:
2017 թվականից ի վեր Ադրբեջանը հետևողականորեն զիջում է իր դիրքերը Freedom House-ի «Ազատությունն աշխարհում» զեկույցում՝ ներկայումս 100 միավորից ունենալով ընդամենը 7-ը։ Կոռուպցիայի ընկալման ինդեքսում էլ «Թրանսփարենսի Ինթերնեշնլ» կազմակերպությունը 180 երկրների մեջ Ադրբեջանին հատկացրել է 154-րդ տեղը՝ հաշվի առնելով համատարած կոռուպցիայի մակարդակը, մրցակից քաղաքական գործիչների նկատմամբ ճնշումներն ու քաղաքացիական ակտիվության սահմանափակումները:

Рубен Варданян и другие деятели Арцаха уже год удерживаются в качестве политзаключенных в Азербайджане 09/27/2024   14:26  |  Лента новостей
Сегодня исполняется год с тех пор, как власти Азербайджана произвольно задержали известного бизнесмена и филантропа Рубена Варданяна. За его арестом последовали аресты и других деятелей Арцаха: бывших президентов Республики Арцах Аркадия Гукасяна, Бако Саакяна, Араика Арутюняна, спикера НС Давида Ишханяна, бывшего министра иностранных дел Давида Бабаяна, бывшего командующего Армией обороны Арцаха Левона Мнацаканяна, бывшего заместитель командующего Давид Манукян.
«Произвольное заключение моего отца без каких-либо доказательств и справедливого суда является явным нарушением всех международных норм и законов», - заявил сын Рубена Варданяна Давид Варданян. - Мы призываем международное сообщество активизировать усилия по обеспечению его немедленного и безоговорочного освобождения вместе с другими армянскими лидерами, незаконно задержанными в Азербайджане. Его слова приводятся на сайте команды Free Armenian Prisoners.
Несмотря на многочисленные призывы Европарламента, Сената Франции, Палаты общин Великобритании и Палаты лордов, лидеров Конгресса США, делового мира и общественных деятелей освободить армянских заключенных, Рубен Варданян продолжает оставаться в СИЗО. задержание даже без назначения даты суда или официального предъявления ему обвинения.
"Задержание в течение года без суда и конкретных доказательств доказывает политический характер этого дела", - заметил Джаред Генсер, международный правозащитник семьи Варданян. «Азербайджан должен соблюдать обязательства по Международному пакту о гражданских и политических правах и немедленно освободить Рубена Варданяна».
Варданян недолгое время занимал должность государственного министра Нагорного Карабаха и резко критиковал Азербайджан за жестокое обращение с армянами Ацаха и нарушения международного права.
В связи с проведением COP29 вопросы ухудшения ситуации с правами человека в Азербайджане находятся в центре международного внимания. В преддверии ноябрьской конференции Азербайджан призвал к «глобальному прекращению огня» и прекращению всех текущих конфликтов, что подверглось критике, учитывая растущее число людей, находящихся в заключении в Азербайджане, и продолжающиеся нарушения международного права прав человека.
Многие правозащитные организации, в том числе Freedom House , заявляют, что действия Азербайджана в Нагорном Карабахе равнозначны этническим чисткам, и что этнические армяне «намеренно подвергались регулярным нападениям, запугиванию, лишались основных прав и адекватных условий жизни и подвергались со стороны Азербайджана являются вынужденным перемещением». Бывший прокурор Международного уголовного суда Луис Морено Окампо, среди прочих, подтверждает , что действия Азербайджана соответствуют преступлению «геноцида».
С 2017 года Азербайджан последовательно терял позиции в докладе Freedom House «Свобода в мире» , набрав в настоящее время всего 7 баллов из 100. В Индексе восприятия коррупции организация Transparency International поставила Азербайджан на 154-е место из 180 стран , принимая во внимание уровень широко распространенной коррупции, давление на конкурирующих политиков и ограничения гражданской активности.
13:21 25/09/2024  |  Лента новостейКанатная дорога «Крылья Татева» в третий раз номинирована на World Travel Awards 2024