Արարատ Միրզոյանը հանդիպում է ունեցել Իրանի ԱԳ նախարար Սեյեդ Աբբաս Արաղչիի հետ 09/27/2024 16:32 | ԼՐԱՀՈՍ
Սեպտեմբերի 26-ին Նյու Յորքում ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը հանդիպում է ունեցել Իրանի Իսլամական Հանրապետության ԱԳ նախարար Սեյեդ Աբբաս Արաղչիի հետ:
Գոհունակությամբ արձանագրելով երկու հարևան երկրների միջև ձևավորված բարեկամական հարաբերությունների բարձր մակարդակը՝ Արարատ Միրզոյանը և Սեյեդ Աբբաս Արաղչին քննարկել են փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող ուղղություններով համագործակցության ներուժը լավագույնս իրացնելու հնարավորությունները:
Հարավային Կովկասում հարատև խաղաղության հաստատման համատեքստում նախարար Միրզոյանը ներկայացրել է Ադրբեջանի հետ խաղաղության պայմանագրի կնքման ուղղությամբ վերջին քննարկումները։
Նախարար Միրզոյանն ընդգծել է Հայաստանի ամուր քաղաքական կամքը տարածաշրջանում հասնելու հարատև խաղաղության և այս համատեքստում կարևորել տարածքային ամբողջականության և ինքնիշխանության անվերապահ հարգման առնչությամբ Իրանի կողմից ամենաբարձր մակարդակում արտահայտված դիրքորոշումը։
Հայաստանի և Իրանի ԱԳ նախարարներն անդրադարձ են կատարել տարածաշրջանային տնտեսական ու տրանսպորտային կապուղիների ապաշրջափակման հարցերին, ինչի համատեքստում Արարատ Միրզոյանը շեշտել է կառավարության կողմից ներկայացված «Խաղաղության խաչմերուկ» հայեցակարգի հիմքում դրված սկզբունքներին համապատասխան հաղորդակցությունների բացման հարցում ՀՀ հաստատակամ մոտեցումը։

Главы МИД Армении и Ирана обсудили вопросы разблокирования транспортных коммуникаций в регионе 09/27/2024 19:35 | Политика
Министр иностранных дел Республики Армения Арарат Мирзоян 26 сентября встретился в Нью-Йорке с главой МИД Исламской Республики Иран Сейедом Аббасом Аракчи.
Как сообщает пресс-служба МИД Армении, с удовлетворением отметив высокий уровень дружественных отношений, сложившихся между двумя соседними странами, Арарат Мирзоян и Сейед Аббас Аракчи обсудили возможности наилучшей реализации потенциала для дальнейшего сотрудничества в сферах, представляющих взаимный интерес.
В контексте установления продолжительного мира на Южном Кавказе министр Мирзоян проинформировал своего иранского коллегу о последних событиях в процессе переговоров по мирному договору между Арменией и Азербайджаном.
Министр Мирзоян подчеркнул сильную политическую волю Армении к достижению прочного мира в регионе и в этом контексте подчеркнул важность позиции, выраженную Ираном на самом высоком уровне относительно безусловного уважения территориальной целостности и суверенитета Армении.
Министры иностранных дел Армении и Ирана затронули вопросы разблокирования региональных экономических и транспортных коммуникаций, в рамках которых Арарат Мирзоян подчеркнул решительную позицию Армении по открытию коммуникаций в соответствии с принципами, изложенными в проекте «Перекресток мира».