Աշխատում ենք Կոնգրեսի, ՄԶԳ-ի, պետքարտուղարության հետ, որպեսզի Հայաստանին տրվի 20 միլիոն դոլար. Սամանթա Փաուեր 09/26/2024   10:55  |  Քաղաքական
Աշխատանքներ են տարվում Կոնգրեսի. ԱՄՆ ՄԶԳ-ի, ԱՄՆ պետքարտուղարության հետ, որպեսզի Հայաստանին տրվի 20 միլիոն դոլար: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտարարեց ` ԱՄՆ ՄԶԳ կառավարիչ Սամանթա Փաուերը Նյու Յորքում ԱՄՆ Միջազգային զարգացման գործակալության կողմից կազմակերպված «Ժողովրդավարության արդյունքները» խորագրով բաց քննարկմանը:
«Այժմ ես սիրով կօգտագործեմ այս առիթը՝ հայտարարելու համար, որ մենք աշխատում ենք Կոնգրեսի, ԱՄՆ ՄԶԳ-ի, ԱՄՆ պետքարտուղարության հետ, որպեսզի Հայաստանին տրվի 20 միլիոն դոլար` ուղղված կիբեռ, սահմանային և էներգետիկ անվտանգության խթանմանը, ինչպես նաև դիմադրողականության բարձրացմանը»,- ասաց Սամանթա Փաուերը։
Նա ընդգծեց, որ այս տարվա գարնանը հնարավորություն է ունեցել մեկնել Բրյուսել՝ քննարկելու այն կոնկրետ քայլերը, որ կարող են անել Հայաստանի ժողովրդավարական ու խաղաղ ապագային աջակցելու համար։
Փաուերի խոսքով` հուլիսին Երևան է ժամանել` այս առաջընթացին նոր ազդակ հաղորդելու և անձամբ ծանոթանալու ժողովրդավարությանն ուղղված հայ ժողովրդի ջանքերի հետ։

Саманта Пауэр: мы работаем с Конгрессом, USAID, Госдепартаментом США, чтобы Армении было выделено 20 миллионов долларов 09/26/2024 11:26 | Политика
Работа ведется в Конгрессе, с USAID, Государственным департаментом США, чтобы предоставить Армении 20 миллионов долларов. Об этом, как передает Арменпресс, заявила директор USAID Саманта Пауэр на открытом обсуждении “Результаты демократии”, организованном Агентством США по международному развитию в Нью-Йорке.
“Теперь я с удовольствием воспользуюсь этой возможностью, чтобы объявить, что мы работаем с Конгрессом, USAID, Государственным департаментом США, чтобы Армении было выделено 20 миллионов долларов, направленных на содействие кибербезопасности, пограничной и энергетической безопасности, а также на повышение устойчивости”, - сказала Саманта Пауэр.
Она подчеркнула, что весной этого года у нее была возможность поехать в Брюссель, чтобы обсудить конкретные шаги, которые можно предпринять для поддержки демократического и мирного будущего Армении.
По словам Пауэр, она посетила Ереван в июле, чтобы придать новый импульс прогрессу и лично ознакомиться с усилиями армянского народа, направленными на демократию.