ՍԴ-ն Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև սահմանազատման կանոնակարգը ճանաչել է Սահմանադրությանը համապատասխան 09/26/2024   18:23  |  ԼՐԱՀՈՍ
ՍԴ-ն քիչ առաջ հրապարակել է Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև պետական սահմանի սահմանազատման և սահմանային անվտանգության անվտանգության հարցերով հանձնաժողովի և Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև պետական սահմանի սահմանազատման պետական հանձնաժողովի համատեղ գործունեության մասին կանոնակարգում ամրագրված պարտավորությունների՝ Սահմանադրությանը համապատասխանության վերաբերյալ որոշումը։
Որոշման եզրափակիչ մասի համաձայն՝ Ելնելով գործի քննության արդյունքներից և ղեկավարվելով Սահմանադրության 168-րդ հոդվածի 3-րդ կետով, 170-րդ հոդվածի 1-ին և 4-րդ մասերով, ինչպես նաև «Սահմանադրական դատարանի մասին» սահմանադրական օրենքի 63, 64 և 74-րդ հոդվածներով՝ Սահմանադրական դատարանը Ո Ր Ո Շ Ե Ց.
1. 2024 թվականի օգոստոսի 30-ին ստորագրված «Հայաստանի Հանրապետության և Ադրբեջանի Հանրապետության միջև պետական սահմանի սահմանազատման և սահմանային անվտանգության հարցերով հանձնաժողովի ու Ադրբեջանի Հանրապետության և Հայաստանի Հանրապետության միջև պետական սահմանի սահմանազատման պետական հանձնաժողովի համատեղ գործունեության մասին» կանոնակարգում ամրագրված պարտավորությունները համապատաս-խանում են Սահմանադրությանը:
2. Սահմանադրության 170-րդ հոդվածի 2-րդ մասի համաձայն՝ սույն որոշումը վերջնական է և ուժի մեջ է մտնում հրապարակման պահից։
ՆԱԽԱԳԱՀՈՂ Ա. ԴԻԼԱՆՅԱՆ
26 սեպտեմբերի 2024 թվականի
ՍԴՈ-1749
Սույն որոշումն ամբողջությամբ Սահմանադրական դատարանի պաշտոնական կայքում կտեղադրվի օրենքով սահմանված ժամկետում։
15:11 24/09/2024  |  ԼՐԱՀՈՍՍԴ-ն հեռացել է խորհրդակցական սենյակ՝ Ադրբեջանի հետ սահմանազատման կանոնակարգի սահմանադրականության հարցով որոշում կայացնելու
12:07 24/09/2024  |  Դատական ռեպորտաժներՍԴ-ն քննում է Ադրբեջանի հետ սահմանազատման կանոնակարգի սահմանադրականությունը՝ ուղիղ
11:20 24/09/2024  |  ՔաղաքականՍԴ-ն քննում է Ադրբեջանի հետ սահմանազատման կանոնակարգի սահմանադրականության հարցը

КС Армении признал соответствующим Конституции регламент о делимитации границы с Азербайджаном 09/26/2024   18:57  |  Лента новостей
Конституционный суд РА немногим ранее опубликовал решение относительно соответствия обязательств, закрепленных в регламенте о совместной деятельности Комиссии по вопросам делимитации государственной границы и пограничной безопасности между Арменией и Азербайджаном и Государственной комиссии по делимитации государственной границы между Азербайджаном и Арменией. Об этом говорится в сообщении пресс-службы КС.
Согласно резолютивной части постановления, исходя из результатов рассмотрения дела и руководствуясь пунктом 3 статьи 168, частями 1 и 4 статьи 170 Конституции, а также статьями 63, 64 и 74 конституционного закона “О Конституционном Суде”, КС постановил:
“Обязательства, закрепленные в регламенте о совместной деятельности Комиссии по вопросам делимитации государственной границы и пограничной безопасности между Арменией и Азербайджаном и Государственной комиссии по делимитации государственной границы между Азербайджаном и Арменией, соответствуют Конституции”.
Согласно части 2 статьи 170 Конституции, настоящее постановление окончательно и вступает в силу с момента опубликования, сообщили в КС.