Կարևորում եմ Հայաստան-Կիպրոս-Հունաստան եռակողմ ձևաչափով համագործակցությունը․ Պապիկյան 09/25/2024 11:31 | ԼՐԱՀՈՍ
Կիպրոսն ու Հայաստանը ոչ միայն լավ բարեկամներ են, այլև՝ բնական դաշնակիցներ։ Այս այցը բարեկամական կապերը միջպետական ամուր հարաբերությունների վերածելու կարևոր քայլերից մեկն է։ Այս մասին համատեղ ասուլիսում ասաց ՀՀ ՊՆ նախարար Սուրեն Պապիկյանը։
«Ամրագրեցինք, որ թեև պաշտպանության ոլորտում Հայաստան-Կիպրոս համագործակցությունը գտնվում է բարձր մակարդակի վրա և վերջին տարիներին դինամիկ զարգանում է, սակայն ունենք չօգտագործված մեծ ներուժ, որն առաջիկայում կյանքի ենք կոչելու»,- ասաց Սուրեն Պապիկյանը։
Նրա խոսքով՝ կարևորվում է Հայաստան-Կիպրոս-Հունաստան եռակողմ ձևաչափով համագործակցությունը, որը միտված է միևնույն արժեքները կրող մեր երկրների համատեղ նպատակների իրականացմանը և մարտահրավերներին դիմակայելու պատրաստությանը։
Պապիկյանը բարձր գնահատեց նաև Կիպրոսի աջակցությունը ԵՄ աջակիցների և անդամ պետությունների հետ համագործակցությունում, հայ-կիպրական կապերը կարող է իր նպաստը բերել կազմակերպության շրջանակներում ՀՀ-ի՝ ինտեգրման շրջանակներում։

Министр обороны Армении заявил о важности трехстороннего сотрудничества с Кипром и Грецией 09/25/2024 11:51 | Лента новостей
Кипр и Армения являются не только хорошими друзьями, но и естественными союзниками. Этот визит является одним из важных шагов на пути к трамсформации дружеских связей в прочные межгосударственные отношения. Об этом заявил министр обороны Армении Сурен Папикян на совместной пресс-конференции коллегой из Кипра в Ереване.
"Хотя сотрудничество Армения-Кипр в сфере обороны находится на высоком уровне и динамично развивается в последние годы, мы подтвердили наличие огромного неиспользованного потенциала, который мы планируем реализовать в ближайшем будущем", - сказал Сурен Папикян.
Он отметил важность трехстороннего сотрудничества Армения-Кипр-Греция, которое нацелено на реализацию общих целей трех стран, разделяющих одни и те же ценности, и отражает их готовность противостоять вызовам.