«ՏաԹևեր» ճոպանուղին երրորդ անգամ ներառվել է «World Travel Awards» 2024-ի «Աշխարհի առաջատար ճոպանուղի» անվանակարգում 09/25/2024   13:15  |  ԼՐԱՀՈՍ
Սյունիքի մարզում գտնվող «ՏաԹևեր» ճոպանուղին կրկին առաջադրվել է զբոսաշրջության ոլորտում World Travel Awards 2024 միջազգային հեղինակավոր մրցույթի՝ «2024 թվականի աշխարհի առաջատար ճոպանուղի» անվանակարգում: Նախագիծն արդեն երկու անգամ հաղթել է այս անվանակարգը 2021 և 2023 թ․-ին։ Այժմ այն նույնպես մրցում է Բոլիվիայի, Բրազիլիայի, Վիետնամի, Կանադայի, Նոր Զելանդիայի, ԱՄՆ-ի և Հարավային Աֆրիկայի ճոպանուղիների հետ:
«ՏաԹևեր» ճոպանուղին աշխարհի ամենաերկար մարդատար ճոպանուղին է: Այն գրանցվել Է «Գինեսի» ռեկորդների գրքում ոչ միայն իր երկարության շնորհիվ, որը 5752 մ է, այլև որպես աշխարհում այս մասշտաբի միակ ինժեներական կառույց, որը կառուցվել է ընդամենը 10 ամսվա ընթացքում: Ճոպանուղու ստեղծման նախագիծն իրականացրել է ավստրիա-շվեյցարական Doppelmayr/Garaventa ընկերությունը, որը ճոպանուղիների շինարարության ոլորտում առաջատարն է:
Այս տարի «ՏաԹևեր» ճոպանուղին կնշի իր գործունեության 14 տարին։ 2010 թ․-ից ի վեր ճոպանուղուց օգտվել է ավելի քան 1,300,000 մարդ: Նրա շնորհիվ Հայաստանում յուրաքանչյուր հինգերորդ զբոսաշրջիկ այցելում է Տաթև։
«Տաթևեր» ճոպանուղու տնօրեն Մարիյա Բուտենկոն կոչ է անում քվեարկել՝ ընդգծելով, թե ինչ ազդեցություն կունենա հաղթանակը․ «Այն կօգնի մեզ շարունակել նպաստել տեղական համայնքի զարգացմանը, մշակութային ժառանգության պահպանմանը և Հայաստանում զբոսաշրջության ոլորտի առաջխաղացմանը։ Ուստի կոչ եմ անում բոլորին քվեարկել և Հայաստանի համար այս կարևոր ձեռքբերման մաս լինել»։
«ՏաԹևեր» ճոպանուղու օգտին քվեարկելու համար անհրաժեշտ է՝
Անցնել մրցանակաբաշխության պաշտոնական կայքի հղումով
Գրանցվել էլեկտրոնային փոստով
Հաստատել ստացված էլ. հաղորդագրությունը
Սեղմել Start Voting կոճակը
Ընտրել World բաժինը
Ընտրել 63-րդ տողը՝ World's Leading Cable Car Ride 2024
Քվեարկել Wings of Tatev, Armenia -ի օգտին։
Քվեարկության վերջնաժամկետը 2024 թ․-ի հոկտեմբերի 20-ն է:
«ՏաԹևեր» ծրագիրն իրականացվում է Ռուբեն Վարդանյանի և Վերոնիկա Զոնաբենդի կողմից մեկնարկած «Տաթևի վերածնունդ» ծրագրի շրջանակներում: Ճոպանուղին շահույթ չհետապնդող նախագիծ է, որից ստացված ողջ հասույթն ուղղվում է Տաթևի վանքի վերականգնմանն ու համայնքների զարգացմանը: Ճոպանուղին կառավարվում է Impulse Business Management ընկերության կողմից։

Канатная дорога «Крылья Татева» в третий раз номинирована на World Travel Awards 2024 09/25/2024   13:21  |  Лента новостей
25 сентября 2024 г. канатная дорога «Крылья Татева», расположенная в Сюникском регионе (Армения), вновь номинирована на престижную международную премию в сфере туризма World Travel Awards 2024 в категории «Лучшая канатная дорога в мире 2024 года». Проект уже дважды побеждал в этой номинации в 2023 и в 2021 годах. В этот раз он также соревнуется с канатными дорогами Боливии, Бразилии, Вьетнама, Канады, Новой Зеландии, США и ЮАР.
«Крылья Татева» — самая длинная в мире пассажирская канатная дорога. Она вошла в Книгу рекордов Гиннесса не только благодаря своей длине — 5752 метра, — но и как единственное в мире инженерное сооружение такого масштаба, построенное всего за 10 месяцев. Проект по созданию канатной дороги осуществила австрийско-швейцарская компания Doppelmayr/Garaventa, являющаяся лидером в сфере строительства канатных дорог.
В текущем году канатная дорога «Крылья Татева» отметит 14 лет своей работы. С момента открытия в 2010 году ее услугами воспользовались более 1 300 000 человек. Благодаря ей каждый пятый турист в Армении посещает Татев.
Мария Бутенко, директор канатной дороги «Крылья Татева», призывает всех голосовать за Армению, подчеркивая важность этой победы. «Получение такой престижной награды не только принесет мировое признание «Крыльям Татева», но и еще больше укрепит позицию Армении как туристического направления высшего уровня. Победа в номинации поможет нам и дальше вносить вклад в развитие местного сообщества, сохранять культурное наследие региона и развивать туристическую отрасль всей страны. Я призываю всех проголосовать и внести свой вклад в очередное достижение Армении»,  — отметила она.
Чтобы проголосовать за «Крылья Татева», необходимо:
Перейти на официальный сайт премии по ссылке.
Зарегистрироваться по электронной почте.
Подтвердить полученное электронное письмо.
Нажать на кнопку Start Voting.
Выбрать раздел World.
Выбрать строку 63: World's Leading Cable Car Ride 2024․
Проголосовать за Wings of Tatev, Armenia.
Дата окончания голосования — 20 октября 2024.
Проект «Крылья Татева» реализуется в рамках программы «Возрождение Татева», запущенной Рубеном Варданяном и Вероникой Зонабенд. Канатная дорога — некоммерческий проект, вся прибыль от него направляется на восстановление Татевского монастыря и развитие общин. Канатная дорогая управляется компанией Impulse Business Management.