ՍԴ-ն հեռացել է խորհրդակցական սենյակ՝ Ադրբեջանի հետ սահմանազատման կանոնակարգի սահմանադրականության հարցով որոշում կայացնելու 09/24/2024   15:11  |  ԼՐԱՀՈՍ
Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև սահմանազատման հանձնաժողովների կանոնակարգի սահմանադրականության հարցով գործի քննությունը ՍԴ-ում ավարտվել է։ ՍԴ հանրային կապերի բաժնից «Փաստինֆո»-ի հետ զրույցում հայտնեցին, որ ՍԴ-ն հեռացել է խորհրդակցական սենյակ՝ որոշում կայացնելու։
Դեռևս հայտնի չէ, թե երբ կհրապարակվի այն։
Հիշեցնենք, որ ՍԴ-ն այսօր գրավոր ընթացակարգով քննել է Հայաստան-Ադրբեջան սահմանազատման հանձնաժողովների համատեղ աշխատանքի մասին կանոնակարգի սահմանադրականության հարցը: Ըստ փաստաթղթի` Երևանն ու Բաքուն համաձայնել են սահմանազատումն իրականացնել 1991 թվականի Ալմա Աթայի հռչակագրի վրա, բայց այդ համաձայնությունը վերջնական չէ, մասնավորապես նշվում է, որ գործընթացը հնարավոր է խաղաղության համաձայնագրի ընդունումից հետո, այլ սկզբունքներով ընթանա։
Կանոնակարգը 7 հոդվածներից 4-րդում, օրինակ, նշվում է սահմանագծի օպտիմալացման հնարավորության մասին։
ՍԴ-ում դրական արձագանքից հետո փաստաթուղթը կուղարկվի ԱԺ՝ վավերացման:
12:07 24/09/2024  |  Դատական ռեպորտաժներՍԴ-ն քննում է Ադրբեջանի հետ սահմանազատման կանոնակարգի սահմանադրականությունը՝ ուղիղ
11:20 24/09/2024  |  ՔաղաքականՍԴ-ն քննում է Ադրբեջանի հետ սահմանազատման կանոնակարգի սահմանադրականության հարցը
16:34 23/09/2024  |  ԼՐԱՀՈՍՍԴ-ն վաղը կքննի Հայաստան-Ադրբեջան սահմանազատման հանձնաժողովների կանոնակարգի սահմանադրականության հարցը՝ գրավոր ընթացակարգով
17:40 07/09/2024  |  ԼՐԱՀՈՍՀայաստան է ժամանել Իրաքի գերագույն դատարանի նախագահ Ջասիմ Մուհամմադ Աբուդը
11:57 30/08/2024  |  ԼՐԱՀՈՍՀայաստանի և Ադրբեջանի սահմանազատման հանձնաժողովների համատեղ գործունեության կանոնակարգը կուղարկվի ՍԴ
16:48 29/07/2024  |  Միջազգային լրահոսՎրաստանի խորհրդարանական ընդդիմությունը դիմում է ներկայացրել ՍԴ՝ վիճարկելով «օտարերկրյա գործակալների» մասին օրենքի սահմանադրականությունը
15:59 08/07/2024  |  ՔաղաքականԽորհրդարանական ընդդիմությունը դիմում է ներկայացրել ՍԴ․ վիճարկվում է հավաքների մասնակցությանը նյութապես շահագրգռելու առնչությամբ հոդվածի սահմանադրականության հարցը
11:28 05/07/2024  |  ԼՐԱՀՈՍԱյո´, Սահմանադրությունը չունի մեզ հուզող բոլոր հարցերի ուղիղ պատասխանները. ՍԴ նախագահ
12:59 27/06/2024  |  ԼՐԱՀՈՍՍԴ-ն քննության է ընդունել ՄԻՊ դիմումը՝ կանանց՝ տարիքով պայմանավորված, վերարտադրողականության օժանդակ տեխնոլոգիաներից օգտվելու իրավունքի օրենսդրական սահմանափակման վերաբերյալ

КС Армении завершил рассмотрение регламента работы комиссий по делимитации границы с Азербайджаном 09/24/2024   15:28  |  Лента новостей
В Конституционном суде Армении завершилось рассмотрение вопроса о конституционности регламента работы комиссий по делимитации границы между Арменией и Азербайджаном. Суд удалился в совещательную комнату для вынесения решения.
Пока не известно, когда суд огласит решение.
Напомним, КС РА во вторник приступил к рассмотрению вопроса о конституционности регламента о совместной работе комиссий по делимитации границы между Арменией и  Азербайджаном. Докладчиками по делу выступят Ваге Григорян, Эдгар Шатирян, Давид Хачатрян. Вопрос будет рассматриваться в порядке письменной процедуры.
Согласно документу, Ереван и Баку согласились провести делимитацию границы на основе Алма-Атинской декларации 1991 года, но это соглашение не является окончательным. В частности, указывается, что после подписания мирного договора процесс может идти по другим принципам
Регламент состоит из 7 статей. В статье 4, например, упоминается возможность оптимизации границы.
В случае положительного отклика со стороны КС документ будет направлен в Национальное собрание на ратификацию.
17:02 23/09/2024  |  Лента новостейКС завтра рассмотрит регламент о совместной работе комиссий по делимитации границы между Арменией и Азербайджаном