Կարեն Հակոբյանի փաստաբանները կբողոքարկեն կալանավորման որոշումը․ հայտարարություն 09/24/2024 15:01 | Մեկնաբանություն
PARA TV-ին տեղեկացրել էր, որ «Մաքուր Երկաթ» գործարանի/ընկերության տնօրեն Կարեն Հակոբյանն ինքնակամ ներկայացել էր Քննչական կոմիտե:
Չնայած այդ ամենին՝ վերջինս ձերբակալվեց և անմիջապես միջնորդություն ներկայացվեց դատարան:
Հակակոռուպցիոն դատարանի դատավոր Սարգիս Դադոյանը քննության առնելով միջնորդությունը մի քրեական հետապնդման որոշման վերաբերյալ, որը հարուցվել էր դեռևս 2024 թվականի սեպտեմբերի 5-ին, իսկ ակտիվ քննչական գործողությունները սկիզբ էին առել 2019 թվականին, որոշել էր կալանավորել գործարարին՝ երկու ամիս ժամկետով:
Կալանքի միջնորդությունը ներկայացվել էր առանց որևէ տվյալի, որ գործարար Կարեն Հակոբյանը կարող է ոչ պատշաճ վարքագիծ դրսևորել:
Կարեն Հակոբյանի փաստաբանական թիմը մեզ հայտնեց, որ սեպտեմբերի 24-ին մուտք է արվելու հատուկ վերանայման բողոք՝ դատավոր Դադոյանի որոշման դեմ՝ մանրամասն մատնանշելով այն հիմքերը, ըստ որոնց դատարանը չէր կարող կալանքը որպես խափանման միջոց ընտրել:
Ըստ փաստաբանների՝ դատական ակտի նման ակնհայտ թերությունների, իրավունքների խախտման փաստական տվյալների, գրավի վերաբերյալ միջնորդության տվյալի և ի վերջո՝ նախկինում երբևէ չարատավորված, մշտապես պատշաճ վարքագիծ դրսևորած գործարարի կալանքը չի կարող անհրաժեշտ, հիմնավոր ու համաչափ լինել և այն ենթակա է բեկանման:

Защита обжалуют решение об аресте бизнесмена Карена Акопяна 09/24/2024   15:53  |  Комментарий
Телеканал PARA TV сообщал, что  директор завода/компании “Макур Еркат” Карен Акопян добровольно явился в Следственный комитет. Об этом говорится в заявлении на странице телеканала в Facebook.
Несмотря на все это, последний был задержан, а в суд немедленно было подано ходатайство.
Судья Антикоррупционного суда Саркис Дадоян, рассмотрев ходатайство относительно одного уголовного преследования, которое было инициировано еще 5 сентября 2024 года, а активные следственные действия были начаты в 2019 году, решил арестовать предпринимателя сроком на два месяца.
Ходатайство об аресте было подано без каких-либо данных, указывающих на вероятность неподобающего поведения со стороны бизнесмена Карена Акопяна.
Адвокаты Карена Акопяна сообщил СМИ, что 24 сентября будет подана специальная жалобы против решения судьи Дадояна с подробным указанием оснований, согласно которым судья не мог избрать меру пресечения в виде заключения под стражу.
По словам адвокатов, в условиях столь очевидных пробелов в судебном акте, фактических данных о нарушении прав, данных о ходатайстве относительно залога, арест никогда ранее не дискредитировавшего себя бизнесмена, который всегда демонстрировал подобающее поведение, не может быть необходимым, обоснованным и соразмерным и подлежит отмене.
Адвокаты считают, что порог обоснованного подозрения также не преодолен.
18:11 23/09/2024  |  Лента новостейАрестованы брат Ваге Акопяна и экс-заместитель гендиректора ЗММК Нарек Амбарян