Կանադայի արտաքին գործերի նախարարը ի թիվս այլնի կարևորում է Արցախի հայության ինքնորոշման իրավունքի իրացումը 09/23/2024   10:33  |  ԼՐԱՀՈՍ
Կանադայի արտաքին գործերի նախարար Մելանի Ջոլին Արցախի հայաթափման առաջին տարելիցի կապակցությամբ հանդես է եկել հատուկ հայտարարությամբ։ Վերջին շրջանում Հայ դատի Կանադայի հանձնախումբը պաշտոնական ակտիվ հաղորդակցության մեջ է եղել նախարար Ջոլիի հետ։ Հայտարարության մեջ տեղ գտած ձևակերպումները լիովին համապատասխանում են Հայ դատի Կանադայի հանձնախմբի քաղաքական առաջնահերթություններին։ Այս մասին հայտնում են ՀՅԴ Բյուրոյի Հայ դատի կենտրոնական գրասենյակից։
Թարգմանաբար ներկայացնում ենք նախարար Ջոլիի հայտարարությունը։
«Անցյալ շաբաթ լրացավ մեկ տարին, երբ Ադրբեջանը սանձազերծեց ռազմական գործողություն Լեռնային Ղարաբաղում՝ դարեր շարունակ էթնիկ հայերով բնակեցված տարածաշրջանում: Այս գործողության հետևանքները ծանր էին, դրա արդյունքում ավելի քան 100․000 խաղաղ բնակիչներ, այդ թվում՝ 30․000 երեխաներ, բռնի տեղահանվեցին Հայաստան՝ երկրում առաջացնելով մարդասիրական կարիքների արագ աճ։
Ադրբեջանի կողմից չարդարացված ռազմական գործողությանը նախորդել էր Լաչինի միջանցքով մարդասիրական ապրանքների անցման իննամսյա շրջափակումը, ինչը խախտել էր Արդարադատության միջազգային դատարանի ժամանակավոր միջոցի կիրառման մասին որոշումը։
Կանադան համերաշխ է այս ճգնաժամից տուժած մարդկանց հետ և երախտապարտ է Հայաստանին իր դռները բացելու համար։ Այդ իսկ պատճառով 2023 թ․ մենք ավելի քան 3․9 միլիոն դոլարի մարդասիրական օգնություն ենք հատկացրել Լեռնային Ղարաբաղում ստեղծված իրավիճակից բխող հրատապ կարիքները լուծելու համար։
Կանադան շարունակում է կոչ անել և աջակցել Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև համապարփակ խաղաղության պայմանագրի կնքմանն ուղղված բովանդակալից բանակցություններին, ինչպես նաև կողմերի միջև երկխոսության և վստահության ամրապնդման միջոցառումների շարունակմանը՝ այս տարածաշրջանի ժողովրդի համար արդար և տևական խաղաղության համար:
Կանադան բազմիցս կոչ է արել անվերապահորեն ազատել 2020 թ․ Ղարաբաղյան պատերազմի բոլոր հայ ռազմագերիներին։ Մենք նաև շարունակում ենք կոչ անել ազատ արձակել Ադրբեջանից կամայականորեն ձերբակալված բոլոր էթնիկ հայերին։
Կանադան աջակցում է Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրի բանակցային քաղաքական լուծմանը և աջակցում է ուժի չկիրառման, տարածքային ամբողջականության հարգման սկզբունքներին և ինքնորոշման իրավունքին՝ այս տարածաշրջանի  ժողովրդի համար արդար և տևական խաղաղության հասնելու բանակցություններում։ Սա պետք է ենթադրի հայ խաղաղ բնակիչների վերադարձի անվտանգ և արժանապատիվ իրավունքը, երաշխավորի մարդու իրավունքների և քաղաքացիական կենսամիջոցների պաշտպանությունը և տարածքում հայկական մշակութային ու պատմական վայրերի պահպանումը»:
Հայ դատի Կանադայի հանձնախումբը շարունակելու է աշխատանքները Կանադայի ինչպես գործադիր, այնպես էլ օրենսդիր իշխանության ներկայացուցյիչների հետ՝ ղարաբաղյան հիմնախնդրի ներկա հանգրվանի շուրջ կանադական կողմի օբյեկտիվ դիրքորոշումները պահպանելու և զարգացնելու ուղղությամբ։
23:14 13/06/2024  |  Միջազգային լրահոսԿանադան ընդլայնել է հակառուսական պատժամիջոցների ցանկը
16:37 05/06/2024  |  Միջազգային լրահոսԿանադայում բողոքում են «նյույորքյան» առնետներից
17:31 25/05/2024  |  ԼՐԱՀՈՍԿանադան բարձր վստահություն չունի Ադրբեջանի նկատմամբ. Սևակ Բելյան
11:02 12/05/2024  |  Միջազգային լրահոսԿանադայում ձերբակալել են սիկհ առաջնորդի սպանության մեջ չորրորդ կասկածյալին
20:22 10/05/2024  |  Միջազգային լրահոսԿանադան 55,7 մլն դոլար կհատկացնի Ուկրաինայի համար ՀՕՊ համակարգեր գնելու համար
23:24 18/04/2024  |  Միջազգային լրահոսՁերբակալվել են Կանադայի պատմության մեջ ոսկու խոշորագույն գողության մեղավորները
21:31 08/04/2024  |  Միջազգային լրահոսԿանադայի վարչապետը չի բացառել ատոմային սուզանավերի գնումը
23:54 23/02/2024  |  Միջազգային լրահոսԿանադան պատժամիջոցներ է սահմանել ռուսական որոշ գործարանների և ձեռնարկությունների դեմ

Глава МИД Канады среди прочего указала на важность реализации права армян Арцаха на самоопределение 09/23/2024   11:00  |  Лента новостей
Министр иностранных дел Канады Мелани Жоли выступила с заявлением в связи с первой годовщиной деарменизации Арцаха. В последнее время комитет “Ай Дата” Канады находится в активном контакте с министром Джоли. Формулировки в заявлении полностью соответствует политическим приоритетам комитета “Ай Дата” Канады. Об этом сообщили в центральном аппарате АРФД Бюро Ай Дата, опубликовав перевод заявления министра.
В заявлении главы МИД Канады говорится:
“На прошлой неделе исполнился год с тех пор, как Азербайджан развязал военную операцию в Нагорном Карабахе - регионе, населенном этническими армянами на протяжении веков. Последствия этой операции были существенными - более 100 000 мирных жителей, включая 30 000 детей, были насильственно перемещены в Армению в результате этой военной операции, что привело к быстрому росту гуманитарных потребностей в стране.
Неоправданная военная операция Азербайджана последовала за девятимесячной блокадой поставок гуманитарных грузов через Лачинский коридор в нарушение решения Международного суда о применении временных мер.
Канада солидарна с людьми, пострадавшими от этого кризиса, и благодарна Армении за то, что она открыла свои двери. Вот почему в 2023 году мы выделили более $3,9 млн. на гуманитарную помощь для удовлетворения неотложных потребностей, вытекающих из создавшейся в Нагорном Карабахе ситуации.
Канада продолжает призывать и поддерживать содержательные переговоры по всеобъемлющему мирному договору между Арменией и Азербайджаном, а также продолжение диалога и мер по укреплению доверия между сторонами для справедливого и долгосрочного мира для народов этого региона.
Канада неоднократно призывала к безоговорочному освобождению всех армянских военнопленных, захваченных в ходе карабахской войны 2020 года. Мы также продолжаем призывать к освобождению из Азербайджана всех произвольно задержанных этнических армян.
Канада поддерживает политическое решение нагорно-карабахского вопроса путем переговоров и продвигает принципы неприменения силы, уважения территориальной целостности и права на самоопределение в ходе переговоров о справедливом и прочном мире для народов этого региона. Это должно подразумевать право на безопасное и достойное возвращение армянских гражданских лиц, гарантии защиты прав человека и гражданских средств к существованию, а также сохранение армянских культурных и исторических памятников на этой территории”.