Հայաստանի և Իրանի միջև առևտուրը վերջին 5 ամիսներին աճել է 6 տոկոսով. ԻԻՀ մաքսային վարչության զեկույցը 09/23/2024   12:42  |  ԼՐԱՀՈՍ
Իրանի և Հայաստանի միջև ոչ նավթային առևտրի արժեքը ընթացիկ օրացույցային տարվա առաջին հինգ ամիսներին (մարտի 20-ից օգոստոսի 21-ը) նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ աճել է 6 տոկոսով։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին հայտնում է Tehran Times-ը՝ վկայակոչելով Իրանի Իսլամական Հանրապետության մաքսային վարչության զեկույցը:
Զեկույցում նշվում է, որ երկու երկրների միջև ոչ նավթային առևտուրը կազմել է 885,719 տոննա՝ 192,108 մլն դոլար արժողությամբ՝ տարեկան կտրվածքով կշռի 60 տոկոս աճով:
Նաև հաղորդվում է, որ ընթացիկ տարվա առաջին հինգ ամիսներին Հայաստանն Իրանի 10-րդ առևտրային գործընկերն է եղել հարևանների շարքում։
Զեկույցը հիշեցնում է, որ փետրվարի 14-15-ը Թեհրանում տեղի է ունեցել Իրան-Հայաստան համատեղ տնտեսական կոմիտեի 18-րդ նիստը, որի ընթացքում երկու կողմերը ստորագրել են 19 փաստաթուղթ և փոխըմբռնման հուշագիր՝ տարբեր ոլորտներում համագործակցության խորացման նպատակով։
Նշված փաստաթղթերն ընդգրկում են մի շարք ոլորտներ, այդ թվում՝ առևտրի զարգացումը, մաքսային համագործակցությունը, ծովային փոխադրումները, սննդամթերքը և դեղորայքը։
Զեկույում նշվում է նաև, որ Իրան-Հայաստան համատեղ տնտեսական հանձնաժողովի 18-րդ նիստին, որը հյուրընկալվել է Իրանի ծրագրային և բյուջետային կազմակերպության կողմից, մասնակցել են երկու կողմերի բարձրաստիճան պաշտոնյաներ և նախարարներ, այդ թվում՝ Իրանի ծրագրային և բյուջետային կազմակերպության նախկին ղեկավար Դավուդ Մանզուրը, ՀՀ փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանը, ՀՀ տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարար Գնել Սանոսյանը, ՀՀ էկոնոմիկայի փոխնախարար Նարեկ Տերյանը և Իրանի Առևտրի խթանման կազմակերպության նախկին ղեկավար Մեհդի Զիղամին։
Զեկույցում անդրադարձ է կատարվում նաև նրան, որ միջոցառման շրջանակում տեղի ունեցած մեկ այլ հանդիպման ընթացքում ՀՀ ԱԳ փոխնախարար Վահան Կոստանյանը հանդիպել է Իրանի փոխարտգործնախարարի տնտեսական դիվանագիտության գծով Մեհդի Սաֆարիի հետ, որում նա իրանական ընկերություններին կոչ է արել մասնակցել Հայաստանի ճանապարհաշինական և ենթակառուցվածքային ծրագրերին։
14:30 22/09/2024  |  Միջազգային լրահոսԻրանի ածխահանքում պայթյունի հետևանքով զոհերի թիվը հասել է 51-ի
13:22 22/09/2024  |  Միջազգային լրահոսԻրանում երկու երկրաշարժ է տեղի ունեցել. կան տուժածներ
11:25 22/09/2024  |  Միջազգային լրահոսՊայթյուն Իրանի ածխահանքերից մեկում. զոհերի թիվը հասել է 28-ի
20:13 21/09/2024  |  Միջազգային լրահոսԻրանի արտգործնախարարը ժամանել է ԱՄՆ
19:09 17/09/2024  |  Միջազգային լրահոսՇոյգուն չհայտարարված այցով մեկնել է Իրան
18:50 16/09/2024  |  Միջազգային լրահոսԻրանում ցույցեր են սկսել՝ ի հիշատակ ոստիկանության կողմից սպանված աղջկա
18:03 16/09/2024  |  Միջազգային լրահոսԻրանը չի ձգտում միջուկային զենք ձեռք բերել. Փեզեշքիան
12:41 15/09/2024  |  Միջազգային լրահոսԱրևմուտքը չի կարող պատժամիջոցներով Իրանին պարտադրել իր կամքը․ Իրանի ԱԳՆ
17:33 10/09/2024  |  ԼՐԱՀՈՍԻրանը համաձայն է տարածաշրջանային կոմունիկացիաների ապաշրջափակմանը՝ երկրների տարածքներով անցնող ճանապարհների իրավազորությունը ճանաչելու սկզբունքով

Торговля между Арменией и Ираном за 5 месяцев выросла на 6% - доклад Таможенного департамента ИРИ 09/23/2024   14:34  |  Экономика
За первые пять месяцев календарного года (Иранского нового года, с 20 марта по 21 августа) объем ненефтяной торговли между Ираном и Арменией увеличился на 6 % по сравнению с тем же периодом прошлого года. Об этом, как передает Арменпресс, сообщает Tehran Times со ссылкой на доклад Таможенного департамента Исламской Республики Иран.
Ненефтяная торговля между двумя странами составила 885 719 тонн на сумму $192 108 млн., что на 60 % больше, чем в прошлом году, говорится в докладе.
Сообщается также, что за эти пять месяцев Армения стала 10-м торговым партнером Ирана среди соседей.
Отмечается, что 14-15 февраля в Тегеране состоялось 18-е заседание Совместной ирано-армянской экономической комиссии, в ходе которого стороны в целях углубления сотрудничества в различных сферах подписали 19 документов и Меморандум о взаимопонимании.
Указанные документы охватывают ряд направлений, в том числе развитие торговли, таможенное сотрудничество, морской транспорт, продовольствие и медицину.
В 18-м заседании Совместной ирано-армянской экономической комиссии, организованном Программно-бюджетной организацией Ирана, приняли участие должностные лица и министры обеих сторон, в том числе бывший глава Программно-бюджетной организации Ирана Давуд Манзур, вице-премьер-министр РА Мгер Григорян, министр территориального управления и инфраструктур РА Гнел Саносян, заместитель министра экономики РА Нарек Терян и бывший руководитель Организации содействия торговле Ирана Мехди Зигами.
В ходе мероприятия замглавы МИД РА Ваан Костанян встретился с заместителем министра иностранных дел Ирана по линии экономической дипломатии Мехди Сафари и призвал иранские компании участвовать в дорожно-строительных и инфраструктурных проектах Армении.
17:49 10/09/2024  |  Лента новостейИран согласен с разблокированием региональных коммуникаций по принципу признания юрисдикции стран над проходящими по их территории дорогами