ՍԴ-ն վաղը կքննի Հայաստան-Ադրբեջան սահմանազատման հանձնաժողովների կանոնակարգի սահմանադրականության հարցը՝ գրավոր ընթացակարգով 09/23/2024 16:34 | ԼՐԱՀՈՍ
Սահմանադրական դատարանը վաղը կքննի Հայաստան-Ադրբեջան սահմանազատման հանձնաժողովների համատեղ աշխատանքի մասին կանոնակարգի սահմանադրականության հարցը։ ՍԴ աշխատակարգային որոշման համաձայն՝ գործի քննությունը նախատեսված է վաղը՝ սեպտեմբերի 24-ին՝ ժամը 11։00-ին։
«Փաստինֆո»-ն ՍԴ-ից տեղեկացավ, որ գործով զեկուցողներ են Վահե Գրիգորյանը, Էդգար Շաթիրյանը, Դավիթ Խաչատուրյանը։ Գործը կքննվի գրավոր ընթացակարգով։
Հիշեցնենք, որ սեպտեմբերի 2-ին հրապարակվել է Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև սահմանազատման հանձնաժողովների համատեղ գործունեության կանոնակարգը, որը ստորագրվել է Հայաստանի ու Ադրբեջանի կողմից։ Կառավարությունը սկսել է վավերացման գործընթացը՝ դիմելով ՍԴ։

КС завтра рассмотрит регламент о совместной работе комиссий по делимитации границы между Арменией и Азербайджаном 09/23/2024   17:02  |  Лента новостей
Конституционный суд РА завтра рассмотрит вопрос о конституционности регламента о совместной работе комиссий по делимитации госграницы между Арменией и Азербайджаном. Согласно процедурному решению КС, рассмотрение дела назначено на 11:00 вторника, 24 сентября.
Как сообщили “ФактИнфо” в КС, докладчиками по делу выступят Ваге Григорян, Эдгар Шатирян, Давид Хачатрян. Вопрос будет рассматриваться в порядке письменной процедуры.
Напомним, 2 сентября был опубликован регламент совместной деятельности комиссий по делимитациии границы между Арменией и Азербайджаном, который подписали Армения и Азербайджан. Правительство начало процесс ратификации с обращения в КС.