Պետք է հանգիստ հեռանալ. Զախարովան մեկնաբանել է Ֆրանսիայի ԱԳ նախարարի՝ Հայաստանում արված հայտարարությունը 09/20/2024   13:05  |  Քաղաքական
ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան մեկնաբանել է Ֆրանսիայի արտգործնախարար Ստեֆան Սեժուրնեի հայտարարությունը, ով Ռուսաստանին մեղադրել է Հայաստանի վրա ճնշում գործադրելու փորձի մեջ, խոստացել` զարգացնել ռազմատեխնիկական համագործակցությունը Երևանի հետ և հասկացնել է տվել, որ ԵՄ-ն կպահպանի դիտորդական առաքելություն Հայաստանում:
«Ռուսաստանի արտաքին գործերի նախարարությունը կարծում է`հեռանում ես, ուրեմն ժամանակին հեռացիր։ Քանի որ ամեն ինչ այնքան անպետք էր, ապա պետք է հանգիստ հեռանալ։ Երկրորդ՝ զարմանալի է, որ մեր դաշնակիցները, եղբայրները, գործընկերները, հարևանները, ընկերները, նկատի ունեմ քաղաքական ղեկավարությանը, պաշտոնյաներին, սրան չեն արձագանքում։ Չէ՞ որ դա ասվել է, ինչպես ես եմ հասկանում, Հայաստանի տարածքում»,-ճեպազրույցի ժամանակ ասել է Զախարովան։
Նրա խոսքով, եթե Ռուսաստանի Դաշնությունում դա ասեին իր ընկերների հետ կապված, Մոսկվան հնարավորություն կգտներ համարժեք արձագանք տալու։
Մարիա Զախարովան Սեժուրնեին մեղադրել է պատմության և ավանդույթների անտեղյակության մեջ։
«Իմ կարծիքով, Ռուսաստանի հետ կապված դա ասվել է անտաղանդ և հիմար ձևով, իսկ այն երկրի հետ կապված, որտեղ նա այցելել է՝ Հայաստան, անհարգալից կերպով», - ասել է Զախարովան։
22:38 09/07/2024  |  Միջազգային լրահոսԶախարովան պատասխանել է Կիևի միջադեպի մասին Պուգաչովայի խոսքերին
17:41 04/07/2024  |  Միջազգային լրահոսԶախարովան գնահատել է ԱՄՆ-ից ՌԴ դեսպանի հնարավոր վերադարձի մասին հրապարակումները
17:01 26/06/2024  |  ՔաղաքականՆման գործիչները նվաստացնում են սեփական ժողովրդին. ինչպե՞ս կարելի է զոհերի հիշատակը նման ցինիկ ձևով վաճառել. Զախարովան՝ Գրիգորյանին
16:07 19/06/2024  |  ՔաղաքականՌուսաստանը չի հրաժարվում ռազմատեխնիկական ոլորտում Հայաստանի հետ շփումներից. Զախարովա

Захарова прокомментировала заявление главы МИД Франции о давлении России на Армению 09/20/2024   12:29  |  Политика
Официальный представитель МИД России Мария Захарова прокомментировала заявление главы МИД Франции Стефана Сежурне, который обвинил Россию в попытках оказать давление на Армению и пообещал развивать военно-техническое сотрудничество с Ереваном и дал понять, что ЕС сохранит наблюдательную миссию в Армении.
"МИД России думает: уходя – уходи. Раз все так было бездарно, то уходить надо по-тихому. Во-вторых, вызывает удивление, что наши союзники, братья, партнеры, соседи, друзья, я имею в виду политическое руководство, официальных лиц, представителей общественности Армении на это не реагируют. Это же было сказано, я  так понимаю, на просторах Армении", - сказала официальный представитель МИД РФ на брифинге в пятницу.
По ее словам, если такое было сказано в РФ в отношении ее друзей, в Москве нашли бы возможность таких деятелей одернуть.
Мария Захарова обвинила Сежурне в незнании истории и традиций.
"На мой взгляд, это было сказано в отношении России бездарно и глупо, а в отношении страны, которую он посещал - Армении - неуважительно", - заявил Захарова, обвинив западные страны “в сталкивании и стравливании стран региона и неготовности ложиться на амбразуру, чтобы развести конфликтующие стороны”.