Հրայր Թովմասյանը մեղավոր ճանաչվեց ու ազատվեց պատժից 09/20/2024   15:03  |  ԼՐԱՀՈՍ
Երևանի ընդհանուր իրավասության քրեական դատարանը՝ դատավոր Տաթևիկ Գրիգորյանի նախագահությամբ, քիչ առաջ հրապարակեց դատավճիռը՝ ՍԴ նախկին նախագահ, ՍԴ դատավոր Հրայր Թովմասյանին մեղավոր ճանաչելով ՝ մեղսագրվող արարքներում և ազատվեց քրեական պատասխանատվությունից՝ վաղեմության ժամկետներն անցած լինելու հիմքով։ Քաղաքացիական հայցը բավարարվել է։ Դատարանն անփոփոխ թողեց գույքի վրա դրված արգելանքը՝ մինչև քաղհայցի վճարումը։
Նշենք, որ մեղադրող կողմը պահանջում էր 7 տարի ժամկետով ազատազրկման դատապարտել Թովմասյանին, պաշտպանության կողմը՝ արդարացնել նրան։
Հիշեցնենք, որ ՍԴ նախկին նախագահ, ՍԴ դատավոր Հրայր Թովմասյանի վերաբերյալ քրեական գործը Երևանի ընդհանուր իրավասության դատարանի դատավոր Տաթևիկ Գրիգորյանի վարույթում է 2020թ․ մարտ ամսից։ Թովմասյանը մեղադրվում է ՀՀ քրեական օրենսգրքի (2003թ․) 308-րդ հոդվածի հատկանիշներով՝ պաշտոնեական լիազորությունները չարաշահելու մեջ։ Նույն քրեական գործով մեղադրյալի կարգավիճակում է նաև Թովմասյանի սանիկը՝ Նորայր Փանոսյանը, որը մեղադրվում է ՀՀ ՔՕ-ի (2003թ․) 308-րդ հոդվածի 2-րդ մասով, այն է՝ պաշտոնեական լիազորությունները չարաշահելը, որն անզգուշությամբ առաջացրել է ծանր հետեւանքներ։ Փանոսյանի վերաբերյալ դրվագը դատարանը բոլորովին վերջերս առանձնացրել է՝ նշելով, թե նրա առողջական խնդիրների պատճառով դատական նիստերը պարբերաբար հետաձգվում են։

Суд в Ереване огласил вердикт по делу экс-главы КС ГрайраТовмасяна 09/20/2024   16:16  |  Судебный репортаж
Уголовный суд общей юрисдикции Еревана подпредседательством судьи Татевик Григорян сегодня огласил приговор бывшему главе Конституционного суда РА, судье КС Грайру Товмасяну, признав его виновным в инкриминируемом ему деянии. При этом суд освободил Товмасяна от уголовной ответственности в связи с истечением срока давности дела. Гражданский иск был удовлетворен. Суд оставил без изменений арест, наложенный на имущество, до оплаты гражданского иска.
Отметим, что сторона обвинение требовала приговорить Товмасяна к 7 годам лишения свободы. А защита добивалась оправдания.
Напомним, уголовное дело в отношении Грайра Товмасяна находится в ведении судьи Татевик Григорян с марта 2020 года.Товмасян обвиняется по признакам статьи 308 УК РА от 2003 года(злоупотребление должностными полномочиями). В статусе обвиняемого по тому же уголовному делу находится Норайр Паносян, крестник Грайра Товмасяна. Паносяну инкриминируют часть 2 статьи 308 злоупотребление должностными полномочиями, повлекшие по неосторожности тяжкие последствия) УК Армении от 2003 г.. Прокуратура недавно выделила дело в части, касающейся Паносяна, в отдельное производство, отметив, что из-за проблем со здоровьем заседания периодически откладываются.