Ինչու է պարբերաբար հետաձգվում «Լիդիան Արմենիա»-ի բաժնետոմսերի 12.5%-ն փոխանցումը ՀՀ կառավարությանը 09/20/2024   14:16  |  ԼՐԱՀՈՍ
ՀՀ կառավարությանը «Լիդիան Արմենիա» ընկերության բաժնետոմսերի փոխանցման հետաձգումը պայմանավորված է տեխնիկական պատճառնելով։ Այս մասին ի պատասխան «Փաստինֆոյի» հարցման ի պատասխան հայտնել են ՀՀ էկոնեմիկայի նախարարությունից, սակայն չի մանրամասնում թե հատկապես ինչ տեխնիկական խնդիրների մասին է խոսքը։
Միաժամանակ ձգձգվում է նաեւ ընկերության կողմից հանքի շահագործումը։
Նշենք, որ կառավարության կողմից «Լիդիան Արմենիա»-ի բաժնետոմսերի 12.5%-ն ընդունելու մասին հայտարարություն արվել էր դեռևս այս տարվա հունվարի 18-ին, բաժնետոմսերի հանձմունը սակայն արդն տևական ժամանակ է տեղի չի ունենում։ Հերթական հետաձգման արդյունքում որոշում էր կայացվել, որ փոխանցումը տեղի է ունենալու այս տարվա օգոստոսին, սակայն փոխանցման ժամկետը կրկին հետաձգվել է մինչև նոյեմբեր։
Մեր այն հարցին, թե արդյո՞ք հետաձգումը պայմանավորված է ընկերության բաժնետերերից մեկի կողմից միջազգային արբիտրաժային դատարան դիմելու հանգամանքով՝ մեզ հայտնել էին միայն, որ ոչ, պայմանավորված չէ։
Հիշեցնենք, որ դեռ այս տարվա մարտին «Փաստինֆոն» անդրադարձել էր Միջնորդ դատարանի մշտական պալատ (PCA) ընդդեմ ՀՀ կառավարության «Ամուլսար ինվեսթոր վենչըր» ՍՊԸ-ի կողմից ներկայացված հայցի մասին։ Ընկերության բաժնետոմսերի կառավարությանը փոխանցման հայտարարությունը և հայցի մասին կառավարությանը տեղեկացնելու ժամկետները համընկնում էին՝ 2024 թ-ի հունվար։
Հայցը մուտքագրվել է 2023 թվականին եւ, ըստ էության, գտնվում է նախապատրաստական փուլում։ Հայցով ընկերությունը վիճարկում է ՀՀ կառավարության գործողությունները, ավելի ճիշտ՝ անգործությունը, ըստ որի՝ կառավարությունը չի կատարել իր պոզիտիվ պարտականությունը ու չի կանխել «Լիդիան Ինթերնեյշնլ Էլ Թի Դի»-ի (Lydian International LTD ) աշխատանքների խոչընդոտմանն ուղղված քայլերը։
«Լիդիան Ինթերնեյշնլ Էլ Թի Դի»-ն մինչև 2020թ. հուլիս ամիսը հանդիսացել է Լիդիան ընկերությունների խմբի մայր ընկերությունը և տիրապետել «Լիդիան Արմենիա» ՓԲԸ-ի 100 տոկոս բաժնետոմսերին։ Սակայն 2020 թվականի հուլիս ամսին զրկվել է ընկերության բոլոր բաժնետոմսերից։
Ինչպես հայտնի է, հենց այս ընկերությունն էր ձեռք է բերել և ներկայումս էլ ունի Վայոց Ձորի մարզի Ամուլսարի ոսկեբեր քվարցիտների հանքավայրում օգտակար հանածոյի արդյունահանման թույլտվությունը (ընդերքօգտագործման իրավունքը)։ Ավելին՝ արդյունահանումն ապահովելու համար կատարել է մի քանի հարյուր միլիոն ԱՄՆ դոլարի ներդրում՝ ձեռնարկելով հանքի շահագործմանն ուղղված իրենից կախված բոլոր գործողությունները։
Նիկոլ Փաշինյանի իշխանության գալուց հետո՝ 2018 թվականի հունիսից, Ամուլսարի հանքավայրի ճանապարհները փակվել են ակտիվիստների կողմից՝ զրկելով Ընկերությանը հանքը շահագործելու բոլոր հնարավորություններից։ Իսկ նույն տարվա հուլիսին ՀՀ ՔԿ-ն հայտարարեց, որ քրեական գործ է հարուցել ՀՀ բնապահպանության նախարարության պաշտոնատար անձանց կողմից շրջակա միջավայրի աղտոտման մասին տեղեկություններն, իբր, դիտավորությամբ թաքցնելու առերևույթ դեպքի առթիվ, իսկ 2021 թվականին հայտարարվեց հարուցված քրեական գործը կարճելու մասին։ Ասել է թե՝ 3 տարի շարունակվեց մտացածին հիմքերով հարուցված քրեական գործի քննությունը, որին զուգահեռ Ոստիկանությունն անտեսեց Ամուլսարի ոսկեբեր քվարցիտների հանքավայր տանող ճանապարհների փակումը վերացնելու և ընկերության կողմից ճանապարհների անխոչընդոտ օգտագործումն ապահովելու պահանջները։
Ամուլսարի հանքավայրի շահագործման անհնարինության հետևանքով Lydian International LTD (Լիդիան Ինթերնեյշնլ Էլ Թի Դի) ընկերությունը սնանկացել է և 2020 թվականի սեպտեմբեր ամսին Ջերսիի դատարանի որոշմամբ սկսվել է լուծարման գործընթացը, որի արդյունքում ընկերությունը լուծարվել է։
Ընկերությունը 2018 թվականի հունիս ամսից սկսած առ այսօր զրկված է այդ հանքավայրում ընդերքօգտագործման իր իրավունքն իրականացնելու հնարավորությունից։ Միջնորդ դատարանի մշտական պալատում այսօր վիճարկվում են հենց կառավարության
Այս ամենի արդյունքում Հայաստանի պատմության մեջ միջազգային բորսայում ցուցակված առաջին բիզնեսի բաժնետերերը (Հայաստանի և տարբեր երկրների ֆիզիկական և իրավաբանական անձինք), որոնք ներդրել էին դրել շուրջ 150 միլիոն ԱՄՆ դոլար, զրկվել են իրենց բաժնետոմսերից, ժողովրդական լեզվով ասած, «գցվել են»։ Իսկ ՀՀ կառավարությունը դրա արդյունքում փորձում է դառնալ Ընկերության 12,5% բաժնետեր, ինչի մասին հայտարարվեց 2024 թվականի հունվարին։ Փորձագիտական շրջանակներում այս գործարքն արդեն գնահատվել է որպես «պետական ռեկետի» հերթական դրսեւորում եւ ընկերության ոչ ոլոր բաժնետերերն են համաձայն ղեկավարության այս քայլի հետ. Նրանք կարծում են, որ 6 տարի հանքի շահագործումից զրկվելու հետեւանքով միլիարդների վնաս կրած ընկերությունը ոչ թե բանժետոմսեր պետք է նվիրի կառավարությանը, այլ դատական կարգով փոխհատուցում պահանջի։
Մենք էկոնոմիկայի նախարարությանը նաև հարցրել էինք, թե արդյոք ի վերջո կառավարությունը թույլատրե՞լ է Ամուլսարի հանքի շահագործումը, և եթե այո, ապա երբ է նախատեսվում սկսել շահագործման աշխատանքները։ Ի պատասխան մեզ հայտնել էին, որ «Լիդիան Արմենիա» ՓԲԸ-ն ունի ՀՀ օրենսդրությամբ սահմանված բոլոր թույլտվությունները Ամուլսարի հանքի շահագործման համար։ Հանքի շահագործումը նախատեսված է շինարարական աշխատանքների ավարտից հետո։
Համացանցում առկա են վարչապետ Փաշինյանի հայտարարությունների դրվագները, երբ վերջինս հեգնանքով հայտարարում է, որ նախկինում հանքի շահագործումը հնարավոր չէր, իսկ հիմա արդեն հնարավոր է։ Վարչապետը չի դադարում նաև հպարտորեն հայտարարել, որ ոչ թե իրենք են խլում հանքարդյունահանող ձեռնարկությունների փայերը, այլ դրանց տերերը դրանք վերադարձնում են ժողովրդին՝ ի դեմս կառավարության։
Հարց է առաջանում, թե արդյոք տվյալ բիզնեսի մեջ ահռելի գումարներ ներդրած և դրանք կորցրած բաժնետերերի համար որևէ նշանակություն ունի, թե իրենց ներդրած գումարը հօդս ցնդելու արդյունքում, դրանք ում կանցնեն։ Այն բանից հետո, երբ ՀՀ կառավարությունը նվեր ստացավ Ընկերության բաժնետոմսերը, բոլորի մոտ հիմնավոր կասկածներ առաջացան այն կապակցությամբ, որ Կանադական բորսայից ընկերության ապացուցակավորման, լուծարման և բաժնետերերին գույքազրկելու ամբողջ նպատակը Հայաստանում դրա դիմաց բաժնեմաս ստանալն էր և այդ կասկածը թվում է չափազանց իրական։
Ստացվում է, կառավարությունում հույս ունեն, որ մինչև նոյեմբեր արբիտրաժային դատարանում վեճն հանգուցալուծված կլինի, մինչդեռ տարբեր փորձագետների գնահատմամբ, չափազանց մեծ է Կառավարության դեմ ներկայացված թե՛ ներպետական, թե՛ միջազգային հայցերի բավարարման հավանականությունը։
Խոշոր միջազգային ներդրողները հայցեր են ներկայացրել ընդդեմ ՀՀ կառավարության. Քաղաքական կոռուպցիայի համար ստիպված կվճարի քաղաքացին՝ հարյուրավոր միլիոն դոլարներ
17:15 31/01/2024  |  ԼՐԱՀՈՍ«Lydian Armenia» եւ «ՄՏՍ Արմենիա» ընկերությունների արժեթղթերը Հայաստանի կառավարությանը դեռ չեն հանձնվել
12:56 25/01/2024  |  ԼՐԱՀՈՍՀՀ կառավարության կողմից «Լիդիան Արմենիա»-ի բաժնետոմսերի 12.5%-ն ընդունելու և ժողովրդավարական արժեքներն ու համայնքների իրավունքներն անտեսելու վերաբերյալ. հայտարարություն
12:58 19/01/2024  |  ԼՐԱՀՈՍ«Լիդիան Ինթերնեյշնլ»-ը սնանկացած կազմակերպություն է. այսինքն, «չեղած բանից» 12.5 տոկոսը հուշագրով տալիս են կառավարությանը. Վարդանյան
11:35 18/01/2024  |  Քաղաքական«Լիդիան»-ը իր բաժնեմասերի 12,5 %-ը նվիրեց ՀՀ կառավարությանը, ինչպես ԶՊՄԿ-ն
20:36 22/02/2023  |  ԼՐԱՀՈՍ«Սա կոռուպցիայի ամենաայլանդակ դրսևորումն է, որի անունն է՝ Պետական Ռեկետ». Ավետիք Իշխանյան
17:30 22/02/2023  |  ԼՐԱՀՈՍ«Լիդիան Արմենիան», ՀՀ Կառավարությունն ու ՎԶԵԲ-ը ստորագրեցին պայմանագիրը. Ամուլսարը կշահագործվի, իսկ կառավարությունը կստանա բաժնետոմսերի 12,5 տոկոսը
13:54 22/04/2022  |  ԼՐԱՀՈՍԴեսպան Թրեյսին ծանոթացել է «Լիդիան» ընկերության հանքարդյունաբերական ծրագրին
18:42 18/12/2021  |  ԼՐԱՀՈՍ«Լիդիան Արմենիա»-ն հերքում է հանքի շահագործման իրավունքը վաճառելու լուրերը

Почему передача 12,5% акций «Лидиан Армения» правительству РА регулярно затягивается? 09/20/2024   16:00  |  Лента новостей
Передача акций компании "Лидиан Армения" правительству РА откладывается из-за технических причин. Об этом сообщили в министерстве экономики Армении в ответ на запрос "ФактИнфо", но при этом не уточнили, о каких конкретно технических неполадках идет речь.
В то же время затягивается эксплуатация компанией рудника.
Отметим, что правительство объявило о принятии 12,5% акций "Лидиан Армения" еще 18 января текущего года, однако передача акций затягивается уже длительный период времени. В результате очередного переноса было принято решение, что передача акций состоится в августе текущего года, однако дату вновь отодвинули на более поздний срок и перенесли на ноябрь.
В ответ на вопрос агентства о том, связана ли задержка с тем, что один из акционеров компании обратился в международный арбитражный суд, лишь заявили, что "нет, не связана".
Напомним, еще в марте текущего года агентство писало о том, что постоянная палата третейского суда (англ. Permanent Court of Arbitration, PCA) в конце января уведомила армянскую сторону о поданном Amulsar Investor Ventures LLC иске против правительства Республики Армения. Даты объявления о передаче акций компании правительству и извещения правительства об иске совпали: январь 2024 года.
Иск поступил в 2023 году и, по сути, находится на подготовительной стадии. Компания оспаривает действия правительства РА, вернее, его бездействие, указывая, что армянское правительство не выполнило свое позитивное обязательство и не пресекло шаги, направленные на воспрепятствование работе Lydian International Ltd.
Lydian International Ltd до июля 2020 года являлась материнской компанией группы компаний Lydian и владела 100 процентами акций ЗАО "Lydian Armenia".  Однако в июле 2020 года она лишилась всех акций компании.
Как известно, именно эта компания получила и в настоящее время имеет разрешение на добычу полезных ископаемых (право пользования недрами) на Амулсарском золотоносном кварцитовом руднике в Вайоцдзорской области Армении. Более того, для обеспечения добычи компания инвестировала несколько сотен миллионов долларов США, предприняв все зависящие от нее шаги для эксплуатации рудника.
После прихода к власти в Армении Никола Пашиняна, с июня 2018 года, дороги к золотоносному кварцитовому руднику в Амулсаре были перекрыты активистами. Из-за этого компания лишилась любых возможностей эксплуатировать рудник. А в июле 2018 года Следственный комитет Армении сообщил, что возбудил уголовное дело по предполагаемому факту якобы умышленного сокрытия должностными лицами министерства охраны природы РА данных о загрязнении окружающей среды. А в 2021 году было объявлено о прекращении уголовного дела.
Иными словами, 3 года продолжалось расследование возбужденного по надуманным основаниям уголовного дела.  Полиция же игнорировала требования разблокировать проход к Амулсарскому золотоносному кварцитовому руднику дороги и обеспечить беспрепятственное использование дорог компанией.
В результате невозможности эксплуатации Амулсарского рудника компания Lydian International LTD обанкротилась и в сентябре 2020 года по решению суда Джерси была начата процедура ликвидации, в результате которого компания была расформирована.
С июня 2018 года компания лишена возможности реализовать свое право пользования недрами на этом руднике. В Постоянной палате третейского суда сегодня оспариваются именно действия правительства, в результате которых, по мнению инвестора, он понес значительные убытки.
В результате всего этого своих акций лишились вложившие около 150 миллионов долларов США акционеры (физические и юридические лица из Армении и других стран) первого в истории Армении бизнеса, имеющего листинг акций на международной бирже. Как говорят в простонародье, их попросту "кинули". Правительство РА же в результате всего этого пытается стать владельцем 12,5% акций компании, соответствующее заявление было сделано на заседании правительства в январе 2024 года. В экспертных кругах эту сделку уже расценили как очередное проявление «государственного рэкета», и не все акционеры компании согласны с таким шагом руководства. Они считают, что компания, понесшая миллиардные убытки из-за невозможности эксплуатации рудника в течение 6 лет, должна не акции дарить правительству, а требовать компенсации в судебном порядке.
Агентство также поинтересовались у Минэкономики, разрешило ли правительство наконец эксплуатацию Амулсарского рудника; если да, то когда планируется начать работы. В ответ нам заявили, что ЗАО «Лидиан Армения» имеет все предусмотренные законодательством РА разрешения на эксплуатацию Амулсарского рудника. Эксплуатация рудника планируется после завершения строительных работ.
В Сети есть фрагменты заявлений премьер-министра Пашиняна, когда последний с насмешкой заявляет, мол, раньше эксплуатация рудника была невозможна, а теперь уже возможна. Премьер-министр не перестает также с гордостью заявлять, что это не правительство забирает акции у горнодобывающих предприятий, а владельцы  предприятий возвращают их народу в лице правительства.
Возникает вопрос: имеет ли значение для акционеров, вложивших в этот бизнес огромные суммы денег и потерявших их, к кому перейдут  доли в результате потери вложенных ими денег? После того, как правительство РА получило в дар акции компании, у всех возникли обоснованные подозрения в том, что цель делистинга компании с канадской фондовой биржи, ее роспуска и лишения имущества ее акционеров  заключалась в том, чтобы взамен получить долю в Армении. И, кажетсая, что это подозрение имеет право на существование.
Выходит, что в правительстве надеются, что к ноябрю спор в арбитражном суде будет разрешен, между тем, по оценке различных экспертов, вероятность удовлетворения как внутригосударственных, так и международных исков против правительства Армении чрезвычайно велика.
12:27 18/01/2024  |  ПолитикаLydian подарила правительству Армении 12,5% своих акций, как это имело место в случае с ЗММК
16:40 26/12/2023  |  Лента новостейПредупреждение защитников Амулсара: любое содействие программе разработки этого рудника – авантюра
13:36 23/02/2023  |  Лента новостейГлава Минздрава Армении прокомментировала риски разработки Амулсарского рудника для здоровья граждан