Բաքվի բանտերում 23 հայ բանտարկյալներ սպասում են իրենց ճակատագրի որոշմանը. Le Figaro 09/20/2024 14:48 | ԼՐԱՀՈՍ
Ֆրանսիական Le Figaro պարբերականը ծավալուն հոդված է հրապարակել Բաքվում պահվող հայ բանտարկյալների մասին՝ նշելով, որ հայկական անկլավի ռազմական նվաճումից մեկ տարի անց ռազմագերիները, որոնց թվում են նաև Արցախի ութ նախկին պաշտոնյաները, շարունակում են ապօրինաբար պահվել Բաքվի բանտերում.
«Արդեն մեկ տարի է, ինչ նրանք կալանավորված են և սպասում են դատավարության, որը մինչ օրս տեղի չի ունեցել։ Բաքվի բանտերում 23 հայ ռազմագերիներ սպասում են իրենց ճակատագրի որոշմանը։ Բանտարկյալները՝ քաղաքական գործիչներ, քաղաքացիական անձինք և զինվորականներ, գերեվարվել են, ադրբեջանական իշխանությունների ձևակերպմամբ, «հակաահաբեկչական գործողությունից» հետո, որը 2023 թվականի սեպտեմբերի 19-ին և 20-ին հանգեցրել է Լեռնային Ղարաբաղի ամբողջական բռնակցմանը։
Նրանց թվում են Արցախի Հանրապետության ութ նախկին քաղաքական առաջնորդներ, որոնք բարձր պաշտոններ են զբաղեցրել Լեռնային Ղարաբաղում, որն իր ամբողջ բնակչության՝ դեպի Հայաստան արտաքսումից հետո 2024 թվականի հունվարի 1-ից պաշտոնապես դադարել է գոյություն ունենալ։ Բաքվի իշխանությունները զգուշացրել են. այս նախկին պաշտոնյաները պետք է պատասխան տան իրենց «հանցագործությունների համար»։ Ահաբեկչություն, անջատողականություն, ռազմական հանցագործություններ, անօրինական զինված խմբավորումների ձևավորում... Ինչպես այս տարվա հունվարին հայտարարել է Ադրբեջանի գլխավոր դատախազ Քեմրան Ալիևը, նշված մեղադրանքները բազմազան են և ներկայում «հետաքննությունների» առարկա են հանդիսանում։ Այդ ժամանակից ի վեր դատական գործերից ոչ մի նորություն չկա, և ռազմագերիների ազատ արձակվելու հնարավորությունները գնալով նվազում են։
Այս ռազմագերիներից, անկասկած, ամենահայտնին Ռուբեն Վարդանյանն է, որը հաճախ է հայտնվում մեդիայի ուշադրության կենտրոնում։ Այս միլիարդատերը, որը 2024 թվականին առաջադրվել է Խաղաղության Նոբելյան մրցանակի, հատկապես հայտնի է իր «Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնությամբ: 2020 թվականի պատերազմից հետո, երբ Ադրբեջանը վերահսկողության տակ վերցրեց Լեռնային Ղարաբաղի տարածաշրջանի 70%-ը, չորս երեխաների հայր հանդիսացող բարերարը որոշեց հեռանալ Ռուսաստանից՝ տարածաշրջանում բնակություն հաստատելու և հայ բնակչությանը օգնելու նպատակով։
Մինչև 2023 թվականի սեպտեմբերն արցախահայության կրած 9-ամսյա շրջափակման ընթացքում Ռուբեն Վարդանյանը, դառնալով պետական նախարար, բազմապատկեց միջազգային օգնության կոչերը։ Նա կալանավորվել է 2023 թվականի սեպտեմբերի 27-ին, երբ արցախցի շուրջ 100 հազար հայերի հետ միասին փորձում էր հատել Հայաստանի սահմանը:
Այնուհետև կալանավորվել են նախկին նախագահներ Արայիկ Հարությունյանը, Արկադի Ղուկասյանը, Բակո Սահակյանը, Աժ նախագահ Դավիթ Իշխանյանը և նախկին արտգործնախարար Դավիթ Բաբայանը, ինչպես նաև զինվորականներ Լևոն Մնացականյանն ու Դավիթ Մանուկյանը:
Նրանց բոլորի դատավարությունն արդեն երկու անգամ հետաձգվել է։
Քաղաքական լռություն
Վերջին 12 ամիսների ընթացքում կալանավայրում նրանց պահման պայմանների մասին քիչ տեղեկություններ կան: Փաստաբանները, հասանելիություն չունենալով իրենց պաշտպանյալների գործերին, դատապարտում են Ադրբեջանի լիակատար փակ ու ոչ թափանցիկ գործելակերպը։ Բանտարկյալների ընտանիքները տեղեկատվություն են ստանում միայն Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի միջոցով։ «Կարմիր խաչի միջոցով էր, որ իմացանք, որ նրանք 10 ամիս մեկուսացված են մնացել։ Վերջին նորությունն այն է, որ մեր ռազմագերիները ներկայում իրենց խցերն են կիսում այլ բանտարկյալների հետ»,- Le Figaro-ին է հայտնել Ֆրանսիայում Արցախի ներկայացուցիչ Հովհաննես Գևորգյանը:
Այս տարվա հունիսին Ռուբեն Վարդանյանի փաստաբանը դիմում-բողոք էր ներկայացրել ՄԱԿի խոշտանգումների հարցով զեկուցողին: Դիմումում նկարագրված են կալանավորի կողմից իրականացված հացադուլի ընթացքում նստելու, քնելու, ջուր խմելու արգելքները։ Արդեն իսկ ապրիլին նրա որդին՝ Դավիթ Վարդանյանը, Le Figaro-ին տված բացառիկ հարցազրույցում ահազանգել էր հոր իրավիճակի մասին։ Կարողանալով հոր հետ հեռախոսի միջոցով կապի դուրս գալ, Կարմիր խաչի միջոցով դժվարությամբ մի քանի նամակներ ստանալ, որդին ասում է, թե հայրը վստահեցնում է, թե «լավ է»։ «Բայց այս անորոշ իրավիճակը հատկապես ցավալի է,- վստահեցնում է նա։ -Եթե դատավարության օրը հայտարարվեր, մենք գոնե կարող էինք իմանալ, թե ինչպես է այն ընթանալու»։
Բոլորի հայացքներն ուղղված են դեպի Երևան: Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը բանակցություններ է վարում Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի հետ խաղաղության համաձայնագրի շուրջ։ BBC-ի ռուսական ծառայության հարցին ի պատասխան՝ Հայաստանի կառավարությունը վստահեցրել է, որ հայ ռազմագերիների, քաղաքացիական անձանց և առաջնորդների վերադարձը «առաջնահերթություն» է և «մշտապես գտնվում է Հայաստանի արտաքին գործերի նախարարության ուշադրության կենտրոնում»: Բայց լծակները թույլ են. Հայաստանն իր վերջին ռազմագերիներին ազատ է արձակել դեկտեմբերին՝ փոխանակման ժամանակ։ Իր հերթին՝ Ռուբեն Վարդանյանի փաստաբան Ջարեդ Գենսերը ափսոսանքով է նշում Երևանի ջանքերի «լիակատար ձախողման» մասին և հաստատում, որ ռազմագերիների ճակատագրի մասին բանակցություններում նույնիսկ չի հիշատակվում։
Ռազմագերիներին ազատ արձակելու պահանջով միջազգային մակարդակով բազմաթիվ ձայներ են բարձրացվել՝ մասնավորապես նման կոչերով անցյալ շաբաթ հանդես են եկել Կալիֆորնիայից ընտրված պատգամավոր Լորա Ֆրիդմանը և Փարիզի քաղաքապետ Անն Իդալգոն: 1949 թվականի Ժնևի 3-րդ կոնվենցիայի և Ադրբեջանի ու Հայաստանի կողմից վավերացված լրացուցիչ արձանագրությունների համաձայն՝ ռազմագերիների և քաղաքացիական անձանց ազատ արձակումը պետք է տեղի ունենա «ռազմական գործողությունների դադարեցումից անմիջապես հետո»։ «Սակայն պետությունների մակարդակով ոչ ոք իրապես հանձնառու չէ այս հարցի լուծմանը»,- նշում է Հովհաննես Գևորգյանը, որը «քաղաքական և դիվանագիտական մակարդակներում շատ քիչ հույսեր է փայփայում»: «Ինչ վերաբերում է իրավական մակարդակին, մենք գիտենք, որ դա ֆարս է լինելու, քանի որ Ադրբեջանը արդարադատություն չի իրականացնում սեփական քաղաքացիների նկատմամբ»։
Դավիթ Վարդանյանն ուզում է հավատալ, որ առաջիկա COP29-ը, որը պետք է կայանա նոյեմբերին Ադրբեջանում, հնարավորություն կտա՝ բարձրացնելու հարցը։ «Աշխարհը, կարծում եմ, չի կարող ընդունել միջազգային նորմերի այս լիակատար և նման բացահայտ ձևով իրականացվող արհամարհումը»:

Le Figaro: В бакинских тюрьмах 23 армянских заключённых ожидают решения своей судьбы 09/20/2024   14:58  |  Лента новостей
Французская газета Le Figaro опубликовала большую статью об удерживаемых в Баку армянских заключённых, отмечая, что спустя год после военного захвата армянского анклава военнопленные, в числе которых восемь бывших высокопоставленных чиновников Арцаха, продолжают незаконно удерживаться в бакинских тюрьмах.
«Они находятся под стражей уже год и ожидают суда, который еще не состоялся. 23 армянских военнопленных ждут решения своей судьбы в бакинских тюрьмах. Военнопленные, среди которых политики, гражданские лица и военнослужащие, были захвачены после, по словам властей Азербайджана, «антитеррористической операции», приведшей к полной аннексии Нагорного Карабаха 19 и 20 сентября 2023 года.
Среди них восемь бывших политических лидеров Республики Арцах, занимавших высокие посты в Нагорном Карабахе, который официально прекратил свое существование 1 января 2024 года после того, как все его население было изгнано в соседнюю Армению. Власти Баку предупредили, что эти бывшие чиновники должны ответить за свои «преступления». Терроризм, сепаратизм, военные преступления, формирование незаконных вооруженных группировок... Как заявил в январе этого года генеральный прокурор Азербайджана Кемран Алиев, упомянутые обвинения разнообразны и в настоящее время являются предметом «расследования». С тех пор новостей о судебных делах не поступало, а шансы военнопленных на освобождение постепенно уменьшаются.
Рубен Варданян, несомненно, самый известный из этих военнопленных, который часто оказывается в центре внимания средств массовой информации. Этот миллиардер, номинированный в 2024 году на Нобелевскую премию мира, в частности известен своим фондом «Аврора» - учредившим премию от имени выживших во время Геноцида армян. Премия ежегодно присуждается авторам инициатив солидарности с наиболее нуждающимися. После войны 2020 года, когда Азербайджан взял под контроль 70% Нагорно-Карабахского региона, филантроп, отец четверых детей, решил покинуть Россию, чтобы поселиться в регионе и помогать армянскому населению.
Во время 9-месячной блокады, которую перенесли армяне Арцаха вплоть до сентября 2023 года, Рубен Варданян, став госминистром, умножил призывы к международной помощи. Его арестовали 27 сентября 2023 года, когда он пытался пересечь границу Армении вместе с примерно 100 тысячами армян из Арцаха.
Затем были арестованы бывшие президенты Араик Арутюнян, Аркадий Гукасян, Бако Саакян, председатель НС Давид Ишханян и бывших министр иностранных дел Давид Бабаян, а также военные Левон Мнацаканян и Давид Манукян. Судебные разбирательства по делам всех их уже два раза откладывалось.
Политическое молчание
Мало что известно об условиях их содержания за последние 12 месяцев. Адвокаты, не имеющие доступа к делам своих клиентов, осуждают полную непрозрачность Азербайджана. Семьи заключенных получают информацию только через Международный комитет Красного Креста. «Именно через Красный Крест мы узнали, что 10 месяцев они были изолированы. Последняя новость заключается в том, что наши военнопленные в настоящее время делят свои камеры с другими заключенными», - сообщил газете Le Figaro представитель Арцаха во Франции Ованес Геворгян.
В июне этого года адвокат Рубена Варданяна подал в ООН жалобу-апелляцию о «пытках» в Азербайджане. В апелляции описаны ограничения на сидение, сон и питье воды во время голодовки, которую проводил заключенный. Уже в апреле его сын Давид поднял тревогу по поводу ситуации отца в эксклюзивном интервью Le Figaro. Сумев связаться с отцом по телефону, с большим трудом получив через Красный Крест несколько писем, сын передает слова отца, что с ним «все в порядке». Но эта неопределенная ситуация особенно болезненна, уверяет он. «Если бы была объявлена дата суда, мы могли бы, по крайней мере, знать, как он будет проходить».
Все взгляды прикованы к Еревану, в то время как премьер-министр Армении Никол Пашинян ведет переговоры о мирном соглашении с президентом Азербайджана Ильхамом Алиевым. В ответ на вопрос российской службы BBC в правительстве Армении заверили, что возвращение армянских военнопленных, мирных жителей и лидеров является «приоритетом» и «всегда находится в центре внимания Министерства иностранных дел Армении». Но рычаги слабы. В декабре в ходе обмена Армения освободила последних военнопленных. В свою очередь, адвокат Рубена Варданяна Джаред Генсер с сожалением отмечает «полный провал» усилий Еревана и подтверждает, что судьба военнопленных даже не упоминается в переговорах.
На международном уровне прозвучало несколько призывов с требованием освобождения военнопленных, в частности, с такими призывами на прошлой неделе выступили депутат из Калифорнии Лора Фридман и мэр Парижа Анн Идальго. Через три месяца после ареста более 150 международных высокопоставленных лиц, в том числе лауреаты Нобелевской премии мира, бывшие президенты и директора международных компаний, призывали президента Ильхама Алиева освободить армянских военнопленных, арестованных с «грубым нарушением международного права». Согласно 3-й Женевской конвенции 1949 года и дополнительным протоколам, ратифицированным Азербайджаном и Арменией, освобождение военнопленных и мирных жителей должно произойти «немедленно после прекращения боевых действий». «Однако никто на уровне государств по-настоящему не вовлечен в решение этого вопроса», - говорит Оганес Геворгян, который «питает очень мало надежд на политическом и дипломатическом уровне». «Что касается правового уровня, мы знаем, что это станет фарсом, потому что Азербайджан не осуществляет правосудие по отношению к своим гражданам».
Давид Варданян хочет верить, что предстоящая конференция COP29, которая пройдет в Азербайджане в ноябре, предоставит возможность поднять этот вопрос. «Мир, я думаю, не может смириться с таким полным и вопиющим пренебрежением международными нормами».