2023 թվականի սեպտեմբերի 19-ը սեւ տառերով կգրվի հայոց պատմության մեջ՝ որպես Արցախի հայաթափման, նոր ցեղասպանության սկիզբ 09/19/2024   16:07  |  Ցեղասպանություն՝ Արցախում
2023 թվականի սեպտեմբերի 19-ը սեւ տառերով կգրվի հայոց պատմության մեջ՝ որպես Արցախի հայաթափման, նոր ցեղասպանության սկիզբ։
Արցախի հանրապետության մայրաքաղաք Ստեփանակերտը՝ պատերազմի առաջին ժամերին։ Բացառիկ այս կադրերը «Փաստինֆո»-ին տրամադրել էին արցախցի մեր գործընկերները։
«Փաստինֆո»-ն ավելի վաղ հայտնել է, որ ադրբեջանցիներն ավելի քան 9 ամիս շրջափակման մեջ գտնվող Արցախի նկատմամբ սեպտեմբերի 19-ին սանձազերծեց ռազմական ագրեսիա՝ թիրախավորելով խաղաղ բնակիչներին, որոնց տարհանելու հնարավորություն ուղղակի չկար։ Մեկ օր կատաղի դիմադրություն ցույց տալուց հետո՝ Արցախի իշխանությունները պարտադրված ընդունեցին կրակը դադարեցնելու ադրբեջանական պայմանը, այն է՝ լուծարել ՊԲ-ն ու սկսել ինտեգրացիա։ Ավելին, Բաքուն ներկայացրել էր նաեւ ցուցակ՝ Արցախի Հանրապետության կայացման գործում դերակատարում ունեցող անձանցից բաղկացած՝ պահանջել էր նրանց հանձնել, ըստ էության՝ դա սահմանելով խաղաղ բնակչության փրկագինը։
Հաշված օրերի ընթացքում Արցախը հայաթափվեց ու ավելի քան 100.000 հայ գաղթեց Հայաստան՝ Բաքվի գերությունից խուսափելու համար։
Այս պահին Բաքվում պատանդի կարգավիճակում է գտնվում 8 քաղաքական, պետական ու ռազմական գործիչ՝ Արցախի նախկին երեք նախագահներ Արայիկ Հարությունյանը, Բակո Սահակյանը, Արկադի Ղուկասյանը, Արցախի ԱԺ նախագահ Դավիթ Իշխանյանը, նախկին պետնախարար Ռուբեն Վարդանյանը, նախկին արտգործնախարար Դավիթ Բաբայանը, նախկին պաշտպանության նախարար Լեւոն Մնացականյանը, պաշտպանության նախկին փոխնախարար Դավիթ Մանուկյանը։
2023 թվականի սեպտեմբերի 19-ին սանձազերծված ռազմական ագրեսիայի հետեւանքով զոհվել է 214 զինծառայող, 21 խաղաղ բնակիչ, անհետ կորած է համարվում 14 անձ։ Գաղթի օրերին՝ սեպտեմբերի 25-ին, վառելիքի պահեստում տեղի ունեցած պայթյունի հետեւանքով մահացել է 238, անհետ կորած համարվում 22 անձ։
Հայաստանի իշխանությունները չկատարեցին ՀՀ սահմանադրությամբ ամրագրված Արցախի անվտանգության երաշխավորի պարտականությունը ու օգնության ձեռք չմեկնեցին Արցախին, որի հետեւանքով հաշված օրերի ընթացքում շուրջ 120 հազար արցախցի գաղթեց Արցախից՝ հումանիտար միջանցքով։

19 сентября 2023 года черными буквами будет вписано в историю армянского народа как начало нового геноцида 09/19/2024 17:32 | Геноцид в Арцахе
19 сентября 2023 года черными буквами будет вписано в историю армянского народа как начало деарменизации Арцаха, начало нового геноцида.
Столица Республики Арцах Степанакерт в первые часы войны - эти эксклюзивные кадры "ФактИнфо" предоставили наши арцахские коллеги.
19 сентября Азербайджан после устроенной им жесточайшей девятимесячной осады развязал очередную военную агрессию против Арцаха, мишенью которог также стало мирное население республики, для эвакуации которого просто не было никакой возможности.
В считанные дни Арцах был деарменизирован и более 100 тысяч армян были вынуждены покинуть свою родину, спасаясь от плена и геноцида.
В настоящее время в заложниках в Баку удерживаются 8 политических, государственных и военных деятелей: экс-президенты Арцаха Аркадий Гукасян, Бако Саакян, Араик Арутюнян, бывший спикер НС Давид Ишханян, бывший госминистр Рубен Варданян, бывший глава МИД Давид Бабаян, экс-министр обороны Левон Мнацаканян и его заместитель Давид Манукян.
Вследствие развязанной Азербайджаном 19 сентября 2023 года военной агрессии против Арцаха погибли 214 военнослужащих, 21 мирный житель, еще 14 человек числятся без вести пропавшими. В дни исхода, 25 сентября, произошел взрыв на топливном складе близ Степанакерта, жертвами которого стали 238 человек. Еще 22 человека пропали без вести.