Արցախի հայաթափումից անցել է 1 տարի. Արցախի պաշտոնյաներն այցելել են Եռաբլուր. տեսանյութ 09/19/2024   11:04  |  ԼՐԱՀՈՍ
Այսօր լրանում է Արցախի բնակչության բռնի տեղահանության մեկ տարին: Հազարամյա պատմության մեջ առաջին անգամ Լեռնային Ղարաբաղն առանց հայերի է:
2023 թվականի սեպտեմբերի 19-ին, հայաբնակ Արցախի տասամսյա շրջափակումից հետո, Ադրբեջանի իշխանությունները ռազմական գործողություն սկսեց, որի արդյունքում շրջափակված Արցախի ողջ բնակչությանը ստիպված էր լքել տները։
Մի քանի օրվա ընթացքում Ադրբեջանի անվտանգության ուժերի ստորաբաժանումները բառացիորեն հայերին վտարեցին քաղաքներից ու գյուղերից։ 2020 թվականին Ադրբեջանի կողմից Թուրքիայի աջակցությամբ սանձազերծված 44-օրյա պատերազմից հետո մի քանի օրվա ընթացքում 120 000 հայեր լքեցին իրենց տները և հաստատվեցին Հայաստանում։
Լեռնային Ղարաբաղից հայերի գաղթի մղձավանջը սաստկացավ Ստեփանակերտի մերձակայքում գտնվող գազալցակայանում տեղի ունեցած սարսափելի պայթյունից, որը խլեց հարյուրավոր մարդկանց կյանքեր, մինչդեռ պայթյունի պատճառը դեռևս հայտնի չէ։
Ադրբեջանը սակայն բոլորին չէ, որ հնարավորություն տվեց դուրս լքել Արցախը։
Ադրբեջանն այս օրերին գերեվարեց Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության նախկին ու ներկա ռազմաքաղաքական ղեկավարության անդամներ, նախկին նախագահներ Արկադի Ղուկասյանը, Բակո Սահակյանը, Արայիկ Հարությունյանը, ԱԺ նախկին նախագահ Դավիթ Իշխանյանը, նախկին պետնախարար Ռուբեն Վարդանյանը, նախկին արտգործնախարար Դավիթ Բաբայանը, պաշտպանության նախկին նախարար Լևոն Մնացականյանը և նրա տեղակալ Դավիթ Մանուկյանը։
2023 թվականի սեպտեմբերի 19-ին սանձազերծված ռազմական ագրեսիայի հետեւանքով զոհվել է 214 զինծառայող, 21 խաղաղ բնակիչ, անհետ կորած է համարվում 14 անձ։ Գաղթի օրերին՝ սեպտեմբերի 25-ին, վառելիքի պահեստում տեղի ունեցած պայթյունի հետեւանքով մահացել է 238, անհետ կորած համարվում 22 անձ։
17:28 18/09/2024  |  ԼՐԱՀՈՍՍտեղծվել է ՀՀ ՏԿԵ նախարարին կից Լեռնային Ղարաբաղից բռնի տեղահանված հայերի աջակցման հարցերով հասարակական խորհուրդ
12:48 18/09/2024  |  ԼՐԱՀՈՍԱրցախցիները ինքնաբուխ ակցիա են իրականացնում՝ սոցապ․ նախարարության մոտ
16:47 17/09/2024  |  ԼՐԱՀՈՍՀայաստան-Արցախ երիտասարդական միությունը խաղային լիգա է հիմնում .ուղիղ
16:48 12/09/2024  |  ԼՐԱՀՈՍԼՂ-ից բռնի տեղահանվածների և սահմանամերձ բնակավայրերի ընտանիքների բնակարանային ծրագրերի ֆինասավորումը կշարունակվի
11:45 12/09/2024  |  ԼՐԱՀՈՍԼՂ տեղահանված անձանց համար կենսաթոշակի նշանակման պայմանները նույնն են, ինչ ՀՀ քաղաքացիների համար. ԱՍՀՆ
11:29 12/09/2024  |  ԼՐԱՀՈՍԱդրբեջանի կողմից օկուպացված հայկական շրջանների, այդ թվում Գանձակի, Բանանցի Խաչակապի եւ այլ բնակավայրերի բնակիչներն ակցիա են անում կառավարության մոտ. ուղիղ
08:06 11/09/2024  |  ՄամուլՆետված ձեռնոցը վերցնում են․«Հրապարակ»
11:58 10/09/2024  |  ԼՐԱՀՈՍՄրցույթ. մեկնարկում է «Ծնվել եմ Արցախում» ծրագիրը Արցախի տաղանդների համար
12:38 03/09/2024  |  ԼՐԱՀՈՍԲռնի տեղահանված շուրջ 115.000 արցախցուց ՀՀ քաղաքացիություն է ստացել միայն 3000-ը
20:56 02/09/2024  |  ԼՐԱՀՈՍԱդրբեջանը չպետք է մարսի իր պատերազմական հանցագործությունները. միջազգային իրավունքը մեզ տալիս է այդ հնարավորությունը. Գևորգ Ղուկասյան

Самвел Шахраманян и депутаты НС Арцаха почтили память павших за Арцах(прямое включение) 09/19/2024 11:13 | Лента новостей
Президент Арцаха Самвел Шахраманян и депутаты арцахского парламента в годовщину развязанной Азербайджаном агрессии против республики, последующей ее оккупации и насильственного депортации ее граждан посетили воинский пантеон "Ераблур". Чиновники возложили цветы, почтив память павших за родину.
Во время церемонии прошла также поминальная служба.
19 сентября 2023 года Азербайджан после устроенной им жесточайшей десятимесячной блокады и террора предпринял очередной акт широкомасштабной агрессии против Арцаха, осуществив этническую чистку коренного армянского населения республики. Более 100 тысяч армян были вынуждены покинуть свою родину, спасаясь от геноцида. Еще несколько десятков тысяч не смогли вернуться в дома после развязанной Азербайджаном при поддержке Турции 44-дневной войны 2020 года.
За несколько дней азербайджанские подразделения буквально изгнали армян из городов и сел. После развязанной Азербайджаном при поддержке Турции 44-дневной войны в 2020 году 120 тысяч армян покинули свои дома и за несколько дней поселились в Армении.
К чудовищному кошмару исхода армян из Нагорного Карабаха добавился страшный взрыв, произошедший на автогазозаправочной станции недалеко от Степанакерта, который унес жизни сотен людей. При этом причина взрыва до сих пор не известна.
Однако Азербайджан позволил выехать из Арцаха не всем.
В те дни Азербайджан захватил в плен представителей военно-политического руководства Арцаха, среди которых оказались экс-президенты Нагорно-Карабахской Республики Аркадий Гукасян, Бако Саакян, Араик Арутюнян, бывший спикер НС Давид Ишханян, бывший госминистр Рубен Варданян, бывший глава МИД Давид Бабаян, экс-министр обороны Левон Мнацаканян и его заместитель Давид Манукян.