Ռումինիան ցանկանում է վերանայել Չաուշեսկուի գնդակահարման դատավճիռը   09/19/2024   14:22  |  Միջազգային լրահոս
Ռումինիայի նախկին առաջնորդ, Ռումինիայի Կոմկուսի Կենտկոմի գլխավոր քարտուղար Նիկոլաե Չաուշեսկուի փեսան՝ Միրչա Օպրիանը, դիմել է դատարան՝ Ռումինիայի իշխանություններից պահանջելով վերանայել Չաուշեսկուի մահապատժի վճիռը։ Այս մասին հայտնում է ռումինական Antena 3 հեռուստաալիքը։
«Ե՛վ փեսան, և՛ եղբորորդին պնդում են, որ արտակարգ զինվորական տրիբունալը ստեղծվել է ապօրինի, ուստի դատավճիռը պետք է բեկանվի և դատավարությունը կրկնվի», - ասվում է հեռուստաալիքի հայտարարության մեջ։
Օպրիանն ընդգծում է, որ Ռումինիայի նախկին առաջնորդը կնոջ հետ ապօրինի գնդակահարվել է 1989 թվականին, քանի որ համապատասխան դատավճիռը կայացվել է առանց բողոքարկման իրավունքի, Չաուշեսկուին գնդակահարելու որոշման մեջ ապացույցներով քրեական գործ չկա, իսկ երկրի նախկին ղեկավարի ձերբակալությունն իրականացվել է առանց անհրաժեշտ հրամանի։
Նիկոլաե Չաուշեսկուն, ով եղել է Ռումինիայի վերջին առաջնորդն այդ երկրում կոմունիստական ռեժիմի ժամանակ, մահապատժի է ենթարկվել կարճատև տրիբունալից հետո ապստամբ զինվորների կողմից 1989 թվականին։
17:03 26/08/2024  |  Միջազգային լրահոսՀարավային Կարոլինայում 13 տարվա մեջ առաջին մահապատիժը կիրականացվի
18:33 22/06/2024  |  Միջազգային լրահոսՈւկրաինային աջակցող իրանցի ռեփերի մահապատիժը չեղարկվել է
14:18 26/04/2024  |  Միջազգային լրահոսՈւկրաինային աջակցող իրանցի ռեփերը դատապարտվել է մահապատժի
22:30 28/02/2024  |  Միջազգային լրահոսԱՄՆ-ում մահապատժի կենթարկեն ամենասարսափելի մոլագարին․Ինչո՞ւ էին նույնիսկ բանտապահները պաշտպանում նրան
19:41 22/02/2024  |  Միջազգային լրահոսԱֆղանստանում հրապարակայնորեն մահապատժի են ենթարկել երկու մարդու․ ԶԼՄ-ներ
23:20 29/01/2024  |  Միջազգային լրահոսԻրանում իրագործել են Մոսադի 4 ահաբեկիչների մահվան դատավճիռը
11:03 27/01/2024  |  Միջազգային լրահոսԵրկու րոպե ցնցումների մեջ է եղել. մանրամասներ՝ ԱՄՆ-ում առաջին անգամ մաքուր ազոտի կիրառմամբ մահապատժի իրականացումից

В Румынии потребовали пересмотра приговора о расстреле Чаушеску 09/19/2024 14:26 | Международные новости
Зять бывшего румынского лидера, генерального секретаря ЦК Румынской коммунистической партии Николае Чаушеску Мирча Опрян обратился в суд, требуя от властей Румынии пересмотра приговора о его расстреле, передает "Газета.ru" со ссылкой на румынский телеканал Antena 3.
«И зять, и племянник… утверждают, что Чрезвычайный военный трибунал был создан незаконно, поэтому приговор следует отменить и суд повторить», — говорится в сообщении телеканала.
Опрян подчеркивает, что бывшего лидера Румынии расстреляли вместе с его супругой в 1989 году незаконно, поскольку соответствующий вердикт был принят без права на апелляцию, в решении о расстреле Чаушеску нет уголовного дела с доказательствами, а сам арест бывшего лидера страны был произведен без необходимого на то ордера.
Николае Чаушеску — последний руководитель Румынии в период коммунистического режима в этой стране, был казнен после короткого трибунала восставшими солдатами в 1989 году.