ՀԱՊԿ-ը չի ապահովում ՀՀ-ի նկատմամբ իր ունեցած անվտանգային պարտավորությունները, ստեղծում սպառնալիքներ ՀՀ անվտանգության, ՀՀ-ի հետագա գոյության համար. Փաշինյան (տեսանյութ) 09/18/2024   11:33  |  Քաղաքական
ՀԱՊԿ-ում մեր անդամակցությունը սառեցրել ենք ոչ միայն այն պատճառով, որ ՀԱՊԿ-ը չի ապահովում ՀՀ-ի նկատմամբ իր ունեցած անվտանգային պարտավորությունները, այլև այն պատճառով, որ ՀԱՊԿ-ը ստեղծում է սպառնալիքներ ՀՀ անվտանգության, ՀՀ-ի հետագա գոյության, ինքնիշխանության և պետականության համար։ Համաշխարհային հայկական երկրորդ գագաթնաժողովի պանելային քննարկմանը հայտարարել է ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
Նա նշել է, որ շատ է քննարկվում այն, որ ՀՀ-ն մտածում է ՀԱՊԿ վերադառնալու մասին։ «Մենք լիարժեք կվերականգնենք մեր գործունեությունը ՀԱՊԿ-ում միայն այն պարագայում, երբ մեր բարձրացրած հարցերին հնչեցվեն հստակ պատասխաններ։ Մեր այդ շեշտադրումից անցել է 2 տարի, պատասխանները ոչ միայն չեն հնչել, այլեւ ակնհայտ է, որ չեն հնչելու։ Ու ես կարող եմ ասել, որ ինչքան այդ պատասխանները չեն հնչում և համոզիչ չեն, ամեն րոպեի և ամեն վայրկյանի հետ ՀՀ-ն ավելի ու ավելի է հեռանում ՀԱՊԿ-ից»,-ասաց նա՝ ավելացնելով, որ կա արտահայտություն «точка невозврата»․
«Եթե չենք անցել «точка невозврата»-ն՝ անդառնալիության կետը, մեծ է հավանականությունը, որ այս իրավիճակի շարունակության դեպքում մենք կանցնենք այդ անդառնալիության կետը, և որևէ մեկը մեզ դրանում մեղադրելու լեգիտիմ առիթ և պատճառ չի ունենա»,- ընդգծլ է Փաշինյանը։
11:30 17/09/2024  |  Սոցիալական ցանցերԽրիմյան Հայրիկի ավանդած պատկերացումները հարդարել ենք, փաթեթավորել ժապավեններով ու ժանյակներով, բայց աշխարհը ճանաչելու մեր մեթոդի մեջ շատ բան չենք փոխել. Փաշինյան
21:59 16/09/2024  |  ԼՐԱՀՈՍՆիկոլ Փաշինյանի պաշտոնական այցը Վրաստան ավարտվել է։
16:43 16/09/2024  |  ՔաղաքականՓաշինյանը կարևորել է Հարավային Կովասում խաղաղության հասնելու հարցում Վրաստանի ջանքերը
21:02 15/09/2024  |  ԼՐԱՀՈՍՍուրճ` հանուն տեսագրության. Փաշինյանը տեսանյութ է հրապարակել իր ու կնոջ սրճելու վերաբերյալ, իսկ տարածքը շրջափակված է եղել թիկնապահներով (տեսանյութ)
16:41 15/09/2024  |  ԼՐԱՀՈՍՆիկոլ Փաշինյանը կմեկնի Վրաստան
16:33 15/09/2024  |  Սոցիալական ցանցերԵթե Նիկոլ Փաշինյանը սիրեր մականախաղ, հանրակրթական դպրոցներին մականնե՞ր էիք բաժանելու
16:23 15/09/2024  |  ԼՐԱՀՈՍՓաշինյանը Աննա Հակոբյանի հետ այցելել է Գյուղական կյանքի և ավանդույթների 11-րդ փառատոն
17:25 14/09/2024  |  ԼՐԱՀՈՍՔՊ-ում նոր ձեւաչափ է ստեղծվել. Ն.Փաշինյան
20:37 13/09/2024  |  ԼՐԱՀՈՍՄիջազգային զարգացումների ներկայիս տեմպերը ցույց են տալիս, որ մենք դեռևս շարժվում ենք հակառակ ուղղությամբ. Փաշինյան

“Ответов всё нет ”: премьер Армении заявил о приближении к “точке невозврата” в отношениях с ОДКБ 09/18/2024 12:25 | Политика
Премьер-министр РА Никол Пашинян объяснил, почему Армения заморозила свое участие в Организации Договора о коллективной безопасности(ОДКБ).
"Мы заморозили свое участие не только по той причине, что ОДКБ не выполняет свои обязательства перед Арменией в сфере безопасности, но и по той причине, что, на наш взгляд, ОДКБ создает угрозы безопасности, ее дальнейшему существованию, суверенитету и государственности Армении", - заявил Пашинян на 2-м Всемирном армянском саммите.
По его словам, по вопросу восстановления полноценного участия Армении в ОДКБ часто разворачиваются дискуссии.
"Я и ранее заявлял, что мы восстановим свое полноценное участие только в том случае, когда будут даны конкретные ответы на поднятые нами вопросы. После этого прошло ровно два года, ответы не только не даны, но уже очевидно, что они и не прозвучат. Пока эти ответы не будут услышаны и эти ответы не будут убедительными, с каждой минутой и секундой Армения все дальше отдаляется от ОДКБ. Есть такое выражение "точка невозврата"... Если мы еще и не прошли точку невозврата, то велика вероятность того, что при сохранении текущей ситуации мы пройдем точку невозврата, и ни у кого не будет легитимного права обвинить нас в этом", - сказал он.