Վաշինգտոնը շարունակում է աջակցել Երևանին և Բաքվին՝ հասնելու կայուն և արժանապատիվ խաղաղության պայմանագրի. Մեթյու Միլլեր 09/17/2024   11:10  |  ԼՐԱՀՈՍ
Միացյալ Նահանգների պետքարտուղարության խոսնակ Մեթյու Միլլերը հայտարարել է, որ Վաշինգտոնը շարունակում է աջակցել Հայաստանի և Ադրբեջանի ջանքերին՝ հասնելու կայուն և արժանապատիվ խաղաղության համաձայնագրի։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ ԱՄՆ պետքարտուղարության խոսնակն այս մասին հայտարարել է լրագրողների հետ ամենօրյա ճեպազրույցի ընթացքում՝ անդրադառնալով Պետքարտուղար Էնթոնի Բլինքենի և ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի ու Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի միջև տեղի ունեցած հեռախոսազանգերի վերաբերյալ հարցին, ինչպես նաև վերջիններիս միջև Նյու Յորքում մեկ այլ հանդիպում կազմակերպելու հնարավորությանը։
«Ակնհայտ է, որ մենք միշտ հնարավորություններ ենք փնտրում Հայաստանի և Ադրբեջանի արտգործնախարարներին հրավիրելու համար։ Մենք շարունակում ենք աջակցել երկու երկրների ջանքերին՝ հասնելու կայուն և արժանապատիվ խաղաղության համաձայնագրի»,-իր խոսքում նշել է Պետքարտուղարության խոսնակ Միլլերը՝ ընդգծելով, որ Երևանն ու Բաքուն զգալի առաջընթաց են գրանցել խաղաղության համաձայնագրի վերջնական ձևակերպման ուղղությամբ։
Նա նաև հավելել է, որ Վաշինգտոնն իր ուժերի ներածի չափով հանձնառու է աջակցել կողմերին՝ ներառյալ հանդիպում հրավիրելը, եթե դա օգտակար է:
10:37 14/09/2024  |  Միջազգային լրահոսԱՄՆ-ն մտադիր չէ զորքեր ուղարկել Ուկրաինա. Պետդեպ
11:06 31/07/2024  |  ՔաղաքականԱՄՆ-ը դիտարկում է Ռուսաստանը և Չինաստանը շրջանցող առևտրային ճանապարհի հնարավորությունը՝ Հայաստանի և Ադրբեջանի տարածքով. Օ՛Բրայեն
11:07 21/06/2024  |  ՔաղաքականԲլինքենը Ալիևի հետ զրույցում նշել է Հայաստանի հետ անհապաղ խաղաղության համաձայնագրի կնքման կարևորությունը
10:59 09/04/2024  |  ՔաղաքականԱՄՆ-ն կշարունակի նպաստել Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև երկխոսությանը․ Միլլեր

В Госдепе прокомментировали возможность проведения встречи представителей Армении и Азербайджана в Нью-Йорке 09/17/2024 11:25 | Лента новостей
Представитель Госдепартамента США Мэтью Миллер заявил, что Вашингтон продолжает поддерживать усилия Армении и Азербайджана по достижению стабильного и достойного мирного соглашения. Об этом, как передает Арменпресс, пресс-секретарь Госдепартамента США сказал в ходе ежедневного брифинга, коснувшись телефонных разговоров между госсекретарем Энтони Блинкеном и премьер-министром Армении Николом Пашиняном и президентом Азербайджана Ильхамом Алиевым. Мэтью Миллер затронул и вопрос возможной следующей встречи в Нью-Йорке.
“Определенно, что мы всегда ищем возможности пригласить министров иностранных дел Армении и Азербайджана. Мы продолжаем поддерживать усилия обеих стран по достижению стабильного и достойного мирного соглашения”, - заявил представитель Госдепа, подчеркнув, что Ереван и Баку добились значительного прогресса в окончательной формулировке мирного соглашения.
Он также добавил, что Вашингтон намерен поддерживать стороны в меру своих возможностей, включая организацию встречи, если она будет полезна.