Համաշխարհային զինադադարի մասին Ադրբեջանի կոչերը կեղծ են․ The Guardian-ի հոդվածը 09/17/2024 17:59 | ԼՐԱՀՈՍ
Բրիտանական The Guardian պարբերականը, վկայակոչելով մի շարք իրավապաշտպանների ու ակտիվիստների հրապարակումները, ՄԱԿ-ի ներկայիս կլիմայական գագաթնաժողովը հյուրընկալող Ադրբեջանի՝ համաժողովի ժամանակ համաշխարհային զինադադարի կոչ անելը կեղծավոր քայլ է համարում։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին նշված է պարբերականի հրապարակած հոդվածում: Հոդվածը հիշեցնում է, որ Ադրբեջանը գլխավորում է COP29 գագաթնաժողովը, որը նոյեմբերի 11-ից երկու շաբաթ կանցկացվի մայրաքաղաք Բաքվում։ Սպասվում է, որ կմասնակցեն,աշխարհի տարբեր երկրների կառավարությունների ղեկավարներ իսկ միջոցառմանը կներկայացվեն ավելի քան 180 երկրներ:
Պարբերականը նշում է, որ Կոնֆերանսի ընթացքում, ինչպես նաև դրանից մեկ շաբաթ առաջ և հետո Ադրբեջանը կոչ է անում հակամարտող բոլոր երկրներին վայր դնել զենքերը։ Գագաթնաժողովը կներառի նաև հատուկ «խաղաղության օր» նոյեմբերի 15-ին և COP29 խաղաղության և կլիմայի նախաձեռնությունը, որն ուղղված է օգնելու առավել խոցելի երկրներին՝ Մեծ Բրիտանիայի, Գերմանիայի, Իտալիայի, Ուգանդայի և այլոց աջակցությամբ:
Հոդվածում նշվում է, որ Ուկրաինայի և Ռուսաստանի, ինչպես նաև Իսրայելի և Գազայի հետ կապված հակամարտությունները, որոնք երկուսն էլ Ադրբեջանի հարևանությամբ են, ստվեր են գցելու համաժողովի վրա: Ռուսաստանը հանածո վառելիքի առաջատար արտադրողներից է և ջերմոցային գազերի արտանետումների աղբյուր, մինչդեռ Ադրբեջանը Եվրոպա գազ է մատակարարում Ռուսականի փոխարեն։ Սպասվում է, որ կլիմայական հարցերի շուրջ դիվանագիտական համաձայնությունների ձեռքբերումը բարդ գործընթաց է, հատկապես՝ հաշվի առնելով ներկայիս աշխարհաքաղաքական լարվածությունը։
Ըստ The Guardian-ի կողմից ձեռք բերված՝ հրադադարի կոչի գաղտնազերծված նախագծի՝ Ադրբեջանն իրեն դիրքավորում է որպես խաղաղարար:
«COP29-ը բացառիկ հնարավորություն է՝ հաղթահարելու բաժանումները և գտնելու ճանապարհներ դեպի կայուն խաղաղություն: Հակամարտությունները մեծացնում են ջերմոցային գազերի արտանետումները և ոչնչացնում շրջակա միջավայրը՝ աղտոտելով հողը, ջուրը և օդը: Հակամարտությունների հետևանքով առաջացած էկոհամակարգերի ոչնչացումը և աղտոտումը խորացնում են կլիմայի փոփոխությունը և խաթարում մոլորակը պաշտպանելու մեր ջանքերը»,- ասված է բանաձևի նախագծում՝ 180 բառից բաղկացած կարճ տեքստում:
Պարբերականի հոդվածի համաձայն՝ այնուամենայնիվ, ակտիվիստները մատնանշում են Ադրբեջանում մարդու իրավունքների խախտումները և Հայաստանի հետ վերջերս ավարտված պատերազմը՝ հիշեցնելով, որ ավելի քան 100,000 մարդ ստիպված է եղել լքել իրենց տները Լեռնային Ղարաբաղում այն բանից հետո, երբ անցած սեպտեմբերին Ադրբեջանը սկսեց հարձակումը:
Իրավապաշտպաններն պնդում են, որ Ադրբեջանը շարունակում է հարյուրավոր քաղբանտարկյալների պահել:
Ոմանք մեղադրում են COP հյուրընկալող երկրին կեղծավորության մեջ: Unilever-ի նախկին ղեկավար և այժմ կլիմայի ու խաղաղության ակտիվիստ Փոլ Փոլմանը հայտարարել է, որ «COP զինադադարի» գաղափարը խորապես ցինիկ PR հնարք է Ադրբեջանի կողմից, որի նպատակն է ուշադրությունը շեղել անցյալում Լեռնային Ղարաբաղում տեղի ունեցած էթնիկ զտումներից։
«Եթե նախագահ Իլհամ Ալիևն իսկապես ցանկանում է օրինակ ծառայել, ապա մյուսներին կոչ անելու փոխարեն պետք է պարտավորվի մինչև COP29-ն ազատ արձակել ավելի քան 300 քաղբանտարկյալների», - ավելացրել է Փոլմանը:
Իբադ Բայրամովը, ում հայրը՝ Գուբադ Իբադօղլուն, Լոնդոնի տնտեսագիտության դպրոցի ակադեմիկոս ու ձերբակալվածներից մեկն է, ասել է. «Հակամարտությունները թույլ են տվել Ադրբեջանի կառավարությանը քողարկված ոչնչացնել քաղաքացիական հասարակությունը՝ բանտարկելով ընդդիմության ձայները: Քանի որ COP29-ը մոտենում է, միջազգային ուշադրությունն ավելի ու ավելի է կենտրոնանում ռեժիմի ռեպրեսիվ մարտավարության վրա»:
Կոնֆլիկտների և շրջակա միջավայրի դիտորդական կենտրոնի խոսնակն ասել է զինադադարի կոչի մասին. «Դա չի անդրադառնում հակամարտության հիմնական պատճառներին: Դա նման է վիրակապի՝ խորը վերքի վրա: Մի քանի շաբաթով հակամարտությունների դադարեցումը կյանքեր կփրկի, ինչը լավ է, բայց հետո ամեն ինչ կվերադառնա նախկինին: COP-ը կարող է հանգեցնել խաղաղության և կլիմայական արդարության համար բովանդակալից գործողությունների, բայց դա պետք է ներառի ռազմական գործողությունների և կլիմայական ճգնաժամի վրա ազդող հակամարտությունների ազդեցությունը»:
Ադրբեջանի կառավարությունը մերժել է այս քննադատությունները։
COP-ում Ադրբեջանի գլխավոր բանակցող Յալչին Ռաֆիևն ասել է. «Այս նախաձեռնությունը ոչ մի կապ չունի Հայաստանի հետ: Այն, ինչ մենք փնտրում ենք, ընդհանուր է։ Մենք ուղղակի զինադադարի կոչ ենք անում։ Խոսքը քաղաքական հարցերի մասին չէ»։

Призывы Азербайджана к глобальному прекращению огня являются лицемерием - статья The Guardian 09/17/2024 18:16 | Лента новостей
Британская газета The Guardian со ссылкой на публикации ряда правозащитников и активистов считает лицемерным шагом со стороны Азербайджана, принимающего климатический саммит ООН в текущем году, призыв к глобальному прекращению огня во время конференции.
Как передает Арменпресс, издание напоминает, что Азербайджан принимает саммит COP29, который будет проходить в столице Баку в течение двух недель с 11 ноября. Ожидается участие глав правительств разных стран мира, на мероприятии будут представлены более 180 стран.
Газета пишет, что Азербайджан призывает все страны, вовлеченные в конфликты, на протяжении всей конференции, а также за неделю до и после нее сложить оружие. Саммит также будет включать специальный «день мира» 15 ноября и инициативу мира и климата Cop29, направленную на помощь наиболее уязвимым странам, совместно с Великобританией, Германией, Италией, Угандой и другими.
Отмечается, что конфликты между Украиной и Россией, Израилем и Газой — оба в соседних с Азербайджаном регионах — омрачат ход конференции. Россия является ведущим производителем ископаемого топлива и источником выбросов парниковых газов, в то время как Азербайджан помогает поставлять газ в Европу вместо российского. Ожидается, что достижение дипломатического соглашения по климату будет еще более сложным, чем обычно, когда геополитическая напряженность уже накаляется.
Утечка черновика призыва к перемирию, с которым ознакомилась Guardian, показывает, что Азербайджан позиционирует себя как миротворца. «[Cop29] — это уникальный шанс преодолеть разногласия и найти пути к прочному миру. Конфликты увеличивают выбросы парниковых газов и разрушают окружающую среду, загрязняя почву, воду и воздух. Разрушение экосистем и загрязнение, вызванное конфликтами, усугубляют изменение климата и подрывают наши усилия по защите планеты», — говорится в проекте резолюции, кратком тексте из 180 слов.
Но активисты указали на ситуацию с правами человека в Азербайджане и на недавно завершившуюся войну с Арменией. Более 100 000 человек были перемещены в регионе Нагорный Карабах после того, как Азербайджан начал наступление в сентябре прошлого года.
Мирное соглашение было достигнуто в конце декабря, но правозащитники говорят, что Азербайджан все еще удерживает сотни политических заключенных.
Некоторые обвинили страну, принимающую COP, в лицемерии. Пол Полман, бывший руководитель Unilever, а теперь климатический активист и борец за мир, сказал: «Идея «COP перемирия» — это глубоко циничный пиар-ход Азербайджана, призванный отвлечь внимание мира от его этнической чистки Нагорного Карабаха в прошлом году.
«Если президент [Азербайджана Ильхам] Алиев действительно хочет подать пример, а не призывать других к действию, он должен до начала COP29 взять на себя обязательство по декарбонизации экономики ископаемого топлива Азербайджана и освободить более 300 политических заключенных, которых он удерживает», - отмечает Полман.
Ибад Байрамов, чей отец, академик Лондонской школы экономики Губад Ибадоглу находится среди задержанных, сказал: «Конфликты позволили правительству Азербайджана остаться незамеченным, систематически разрушая гражданское общество, заключая в тюрьму голоса оппозиции. По мере приближения COP29 международное внимание все больше сосредотачивается на репрессивной тактике режима. Недавний призыв правительства к перемирию — это не что иное, как отвлечение внимания иностранных правительств от суровой реальности на земле».
Он добавил: «Суд над моим отцом был намеренно заморожен, в то время как другие подвергаются продлению предварительного заключения до окончания COP29. Их цель — пройти COP29 без проведения каких-либо судебных процессов над политическими заключенными, надеясь избежать проверки».
Представитель Conflict and Environment Observatory сказал о призыве к перемирию: «Это никак не устраняет коренные причины конфликта. Это как лейкопластырь на зияющей ране. Ослабление конфликтов на несколько недель, очевидно, спасло бы жизни, и это хорошо, но сразу же после этого все вернется к обычному ритму. COP29 может привести к значимым действиям ради мира и климатической справедливости, но он должен учитывать влияние военных и конфликтов на климатический кризис».
Правительство Азербайджана отвергло критику. Главный переговорщик Баку по COP29 Ялчин Рафиев отметил: «Эта инициатива не имеет никакой связи с Арменией. То, чего мы добиваемся, носит совершенно общий характер. Мы просто призываем к перемирию; это не связано с политическими вопросами».