Փաշինյանը հավատացած է՝ Հարավային Կովկասում հակամարտության էջը փակելու պատմական հնարավորություն կա 09/16/2024 17:23 | ԼՐԱՀՈՍ
ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հավատում է, որ Հարավային Կովկասում հակամարտության էջը փակելու և հարատև խաղաղություն հաստատելու պատմական հնարավորություն կա:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ վարչապետը նման համոզմունք հայտնեց Վրաստանում իր վրացի գործընկերոջ հետ հանդիպումից հետո համատեղ հայտարարությունների ժամանակ:
«Ես իրապես հավատում եմ, որ մենք ունենք Հարավային Կովկասում հակամարտության էջը փակելու և մեր տարածաշրջանում հարատև խաղաղություն հաստատելու պատմական հնարավորություն: Համոզված եմ նաև, որ այդ խաղաղության շահառուն ոչ միայն Հայաստանն ու Ադրբեջանն են, այլև դրանից հավասարապես օգտվելու են Վրաստանը, Թուրքիան, Իրանը»,–ասաց Փաշինյանը:
Նա հավելեց՝ այս է պատճառը, որ չնայած բոլոր բարդություններին, Հայաստանի կառավարությունը հետևողականորեն շարունակելու է ջանքեր գործադրել տարածաշրջանում խաղաղությունը հնարավոր դարձնելու ուղղությամբ: Վարչապետը բարձր գնահատեց նաև Վրաստանի կառավարության ջանքերը՝ իր ներդրումն ունենալ և իր վարած քաղաքականությամբ նույնպես նպաստել տարածաշրջանում և միջազգային կայունության և խաղաղության հաստատմանը:
Փաշինյանը հավելեց, որ Հայաստանի պատկերացումները լավագույնս արտացոլված են Հայաստանի կառավարության մշակած «Խաղաղության խաչմերուկ» նախագծում:
Վրաստանի վարչապետի հետ հանդիպմանը Փաշինյանը ներկայացրել է Հայաստան-Ադրբեջան հարաբերությունների կարգավորման գործընթացի վերջին զարգացումները: Նա տեղեկացրել է, որ Ադրբեջանի հետ սահմանազատման և սահմանագծման գործընթացի շրջանակում տեղի ունեցած բանակցությունների ընթացքում հաջողվել է արձանագրել որոշակի առաջընթաց:
«Կարծում եմ՝ տեղյակ եք, որ շուրջ երկու տարվա բանակցությունների արդյունքում Հայաստանն ու Ադրբեջանը կարողացել են առավելապես համաձայնեցնել «Խաղաղության և միջպետական հարաբերությունների հաստատման մասին» պայմանագրի տեքստը՝ մոտավորապես 80 տոկոսը: Մենք Ադրբեջանին առաջարկել ենք ամենամոտ ապագայում ստորագրել այդ փաստաթղթի նախագծում առկա և մինչ այս պահն արդեն իսկ համաձայնեցված դրույթները, հաստատել դիվանագիտական հարաբերություններ և շարունակել քննարկումները երկուստեք կարևորություն ներկայացնող բոլոր հարցերը հասցեագրելու ուղղությամբ:
Տարածաշրջանի կայունության և տնտեսական զարգացման համար առանցքային կարևորություն ունի տնտեսական բոլոր ենթակառուցվածքների և կապուղիների ապաշրջափակումն ու լիարժեք գործարկումը, որը համարում ենք մեր կառավարության առաջնահերթություններից մեկը»,–ասաց նա:

Есть историческая возможность закрыть страницу конфликта на Южном Кавказе — Пашинян 09/16/2024 17:45 | Лента новостей
Премьер-министр РА Никол Пашинян считает, что существует историческая возможность закрыть страницу конфликта на Южном Кавказе и установить долгосрочный мир. Как передает Арменпресс, такое убеждение премьер-министр выразил во время совместных заявлений после встречи со своим грузинским коллегой в Грузии.
“Я действительно верю, что у нас есть историческая возможность закрыть страницу конфликта на Южном Кавказе и установить прочный мир в нашем регионе. Я также убежден, что бенефициарами этого мира являются не только Армения и Азербайджан, но и Грузия, Турция и Иран получат от него в равной степени выгоду", — сказал Пашинян.
Он добавил, что именно по этой причине, несмотря на все сложности, правительство Армении будет последовательно продолжать прилагать усилия, чтобы сделать мир в регионе возможным. Премьер-министр также высоко оценил усилия правительства Грузии по внесению своего вклада и способствованию своей политикой установлению региональной и международной стабильности и мира.
Пашинян добавил, что представления Армении лучше всего отражены в проекте “Перекресток мира”, разработанном правительством Армении.
На встрече с премьер-министром Грузии Пашинян представил последние события в процессе нормализации армяно-азербайджанских отношений. Он сообщил, что в ходе переговоров с Азербайджаном в рамках процесса демаркации и делимитации границы удалось зафиксировать определенный прогресс.
"Я думаю, вы знаете, что в результате почти двухлетних переговоров Армения и Азербайджан смогли в основном, примерно 80%, согласовать текст договора "Об установлении мира и межгосударственных отношений". Мы предложили Азербайджану в ближайшее время подписать согласованные на данный момент положения проекта этого документа, установить дипломатические отношения и продолжить обсуждения в направлении решения всех вопросов, представляющих взаимную важность. Разблокировка и полноценная эксплуатация всех экономических инфраструктур и каналов имеет ключевое значение для стабильности и экономического развития региона, что мы считаем одним из приоритетов нашего правительства", — сказал он.