Զենքի լիցքավորման ժամանակ զինծառայողի կողմից արձակված անզգույշ կրակոցից վիրավորվել է զինծառայող․ հանգամանքները պարզվում են նախաքննությամբ 09/16/2024 19:34 | ԼՐԱՀՈՍ
2024թ. սեպտեմբերի 15–ին ՀՀ քննչական կոմիտեի զինվորական քննչական գլխավոր վարչության 3-րդ կայազորային քննչական բաժին ՀՀ ՊՆ ՌՈ Սիսիանի բաժնից ստացվել է հաղորդում ՀՀ ՊՆ N զորամասում ժամկետային զինծառայողի կողմից հրազենային վնասվածք ստանալու վերաբերյալ։
Դեպքի առթիվ ՀՀ քննչական կոմիտեի զինվորական քննչական գլխավոր վարչության 3-րդ կայազորային քննչական բաժնում ՀՀ քրեական օրենսգրքի 532-րդ հոդված 2-րդ մասի 1-ին կետի հատկանիշներով նախաձեռնվել է քրեական վարույթ։
Նախաքննության կատարումը հանձնարարվել է քննչական խմբին, որի կողմից կատարվել են անհետաձգելի քննչական և վարութային բազմաթիվ գործողություններ։ Մասնավորապես, զննվել է դեպքի վայրը, առգրավվել անհարժեշտ հետքեր ու առարկաներ, նշանակել փորձաքննություններ և հարցաքննվել են մի շարք անձինք։
Վարույթի շրջանակներում տվյալներ են ստացվել այն մասին, որ սեպտեմբերի 15-ին, ժամը 18:45-ի սահմաններում, ՀՀ ՊՆ N զորամասի պարտադիր ժամկետային զինծառայողներից մեկը զենքի լիցքավորման ժամանակ անզգուշաբար ինքնաձիգից արձակել է մեկ կրակոց, ինչի հետևանքով մեկ այլ պարտադիր ժամկետային զինծառայող գլխի հետնամասի շրջանում ստացել է հրազենային վիրավորում և տեղափոխվել հոսպիտալ։ Բուժհաստատությունից ստացված տեղեկատվությամբ՝ զինծառայողը վիրահատվել է, ներկա պահին նրա կյանքին վտանգ չի սպառնում։
Նախաքննությունը շարունակվում է, միջոցներ են ձեռնարկվում հանգամանքները լիարժեքորեն պարզելու ուղղությամբ։
Զանգվածային լրատվության առանձին միջոցներում հրապարակված տեղեկատվությունն առ այն, որ մարտական դիրքում ժամկետային երկու զինծառայող կրակել են միմյանց վրա, իրականությանը չեն համապատասխանում։

Армянский военнослужащий ранен в результате неосторожного выстрела со стороны сослуживца 09/16/2024   20:11  |  Лента новостей
Следственный комитет Армении выясняет обстоятельства ранения военнослужащего в одной из воинских частей.
Как сообщает пресс-служба СК Армении, 15 сентября текущего года в Стретий гарнизонный следственный отдел ГВСУ Следственного комитета РА из сисианского следственного отдела военной полиции Минобороны РА поступило сообщение о том, что военнослужащий-срочник получил огнестрельное ранение.
По факту было инициировано уголовное производство по признакам п.1 ч. 2 ст. 532 УК РА.
"Производство предварительного следствия поручено следственной группе, которая предприняла неотложные следственные и процессуальные действия.  В частности, произведен осмотр места происшествия, изъяты необходимые следы и предметы, назначены экспертизы, допрошен ряд лиц", - говорится в сообщении.
В рамках производства получены данные о том, что 15 сентября около 18:45 один из срочников воинской части во время заряжания оружия произвел по неосторожности один выстрел из автомата, вследствие чего другой военнослужащий получил огнестрельное ранение в затылок и был доставлен в медцентр. По информации, полученной из медицинского учреждения, военнослужащего прооперировали, его жизнь в данный момент вне опасности.
Предварительное расследование продолжается, предпринимаются меры для полного установления обстоятельств случившегося.
“Опубликованная в некоторых СМИ информация о том, что двое срочников стреляли друг в друга на боевой позиции, не соответствует действительности”, - говорится в сообщении.
15:17 12/09/2024  |  Лента новостейВоенное сотрудничество значительно продвинулось: министр обороны Армении встретился с коллегой из КНР
09:11 11/09/2024  |  Лента новостейМинистр обороны Армении отправился в Китай с рабочим визитом
12:11 10/09/2024  |  Лента новостейГлава Минобороны Армении обсудил с коллегами из ряда стран вопросы развития двусторонних отношений
10:05 09/09/2024  |  Лента новостейГлава МО Армении принял участие в открытии саммита «Ответственный искусственный интеллект в военной сфере» в Республике Корея