Հայաստանը պետք է կարողանա պաշտպանել իրեն ու իր բնակչության, Ֆրանսիան շարունակելու է համագործակցությունը պաշտպանության ոլորտում. Ֆրանսիայի ԱԳ նախարար 09/16/2024 11:10 | ԼՐԱՀՈՍ
Ֆրանսիան աջակցելու է Հայաստանին նաև Եվրոպական հարթակներում, դիտորդական առաքելությունը պետք է շարունակվի, շատ կարևոր է նրանց առաքելությունը, որպեսզի նվազեցնեն ռիսկերը և ամրապնդվի նաև դրա թափանցիկությունը։
Այս մասին Երևան այցի ընթացքում ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանի հետ համատեղ ասուլիսում ասաց Ֆրանսիայի արտգործնախարար Ստեֆան Սեժուրնեն՝ ընդգծելով, որ Ֆրանսիան Հայաստանին աջակցելու է նաև Եվրոպական շրջանակներում։
Անդրադառնալով վիզաների ազատականացմանը՝ նա ընդգծեց, որ ԵՄ-ն և Հայաստանը արդեն խաշտոնապես արդեն մեկնարկել են այս հարցի շուրջ երկխոսությունը։
«Կարծում եմ սա առաջընթաց է հօգուտ մեր երկրների բարեկամության։ Մենք կշարունակենք նաև առաջկցություն մարդասիրական բնագավառում 29 մլն եվրո տրամադրելով փախստականների աջակցությանը»։
Նա նաև ընդգծեց, որ Ֆրանսիան աջակցում է «Խաղաղության պայմանագրին»։ «Հայաստանը շատ կարևոր դեր կարող է խաղալ Ասիայի և Եվրոպայի հաղորդակցության համար։ Մենք շարունակելու ենք պաշտպանության բնագավառում մեր համագործակցությունը։ Հայաստանը պետք է կարողանա պաշտպանել իր տարածքային ամբողջականությունը և իր բնակչությանը։ Բարեկամների միջև բնական է համագործակցությոնը նաև այս բնագավառում; մենք դա անում ենք առանց որևէ էսկալացիայի կամքի»։

Франция продолжит сотрудничество с Арменией в сфере обороны – Сежурне 09/16/2024   11:33  |  Политика
Франция продолжит  сотрудничество с Арменией в сфере обороны. Об этом  заявил глава МИД Франции Стефан Сежурне на совместной пресс-конференции с армянским коллегой Араратом Мирзояном в Ереване.
“Армения должна иметь возможность защищать свою территориальную целостность  свое население. Сотрудничество между друзьями и в этой области – это естественно. Мы делаем это без какого-либо стремления к эскалации ситуации”, - отметил Сежурне.
Он также заявил, что Франция поддержит Армении и на европейских площадках. По его словам, деятельность наблюдательной миссии в Армении должна продолжаться, их присутствие важно с целью снижения рисков.
Глава МИД Франция также коснулся либерализации визового режима между Арменией и ЕС. Он подчеркнул, что ЕС и Армения уже официально начали диалог по этому вопросу.
«Я думаю, что это прогресс в пользу дружбы между нашими странами. Мы также продолжим оказывать содействие в гуманитарной сфере, предоставив 29 миллионов евро на поддержку беженцев», - сказал глава МИД франции.
00:08 15/07/2024  |  Лента новостейПашинян поздравил Макрона с Национальным праздником Франции и пригласил его посетить Армению в сентябре