Ուղերձը շատ հստակ է՝ ազատեք հայ պատանդներին, դադարեցրեք ցեղասպանությունը․ Օկամպո 09/13/2024   17:54  |  ԼՐԱՀՈՍ
Բաքվում նոյեմբերի 20-ին նախատեսված ՄԱԿ բնապահպանական համաժողովի՝ «COP 29» հավաքը չի կարող արհամարհել հայ ռազմագերիների հարցը։ Այս մասին հայաստանյան ԶԼՄ ներկայացուցիչների հետ զրույցում ասաց Միջազգային քրեական դատարանի նախկին դատախազ Լուիս Մորենո Օկամպոն՝ հույս հայտնելով, որ մինչ համաժողովի մեկնարկն այդ հարցին ուշադրություն կսևեռվի, ուղերձը հետևյալն է՝ բանտերում գտնվող անձինք լքված և մոռացված չեն։
«Ուղերձը շատ հստակ է՝ ազատեք հայ պատանդներին, դադարեցրեք ցեղասպանությունը»,-նշեց Օկամպոն։
Նրա դիտարկմամբ՝ համաժողովը չի կարող արհամարհել հանգամանաքը, որ Լեռնային Ղարաբաղում ցեղասպանություն է եղել, եթե դրա մասին չխոսվի, հաջորդը Հայաստանն է։ Օկամպոն նկատեց՝ նրանք, որոնք հիմա Բաքվի բանտում են, պատերազմական գործողությունների պատճառով չէ, որ գերեվարվել են, նրանք Արցախի լիդերներն են, սա նույնական է 1915 թ․-ին տեղի ունեցածի հետ, այն ինչ տեղի ունեցավ Լեռնային Ղարաբաղի հետ, ցեղասպանություն էր։

Экс-прокурор МУС: месседж очень ясный: освободите армянских заложников, остановите геноцид! 09/13/2024   18:20  |  Геноцид в Арцахе
Сессия Конференции сторон Рамочной конвенции ООН по изменению климата (COP29) в Баку, запланированная на 20 ноября, не может проигнорировать вопрос удерживаемых в Азербайджане армянских пленных. Об этом в беседе с представителями армянских СМИ заявил бывший прокурор Международного уголовного суда(МУС) Луис Морено Окампо, выразив надежду, что до начала конференции этот вопрос окажется в фокусе внимания, месседж следующий: удерживаемые в тюрьмах люди не брошены и не забыты.
"Месседж очень ясный: освободите армянских заложников, остановите геноцид!” – подчеркнул Окампо.
По его словам, конференция не может игнорировать тот факт, что в Нагорном Карабахе был совершен геноцид. Как указал он, если о нем не будут говорить, следующей будет Армения.
Окампо отметил, что люди, которые сейчас находятся в бакинских тюрьмах, являются лидерами Арцаха,  это похоже на то, что произошло в 1915 году. То, что произошло с Нагорным Карабахом, - это геноцид.