Հրազդան ՋԷԿ-ի տարածքում չգործող ձուլարանի պայթյունից տուժածների առողջական վիճակում կա դրական դինամիկա. Ծատրյան 09/12/2024 14:34 | Արտակարգ պատահարներ
Հրազդան ՋԷԿ-ի տարածքում չգործող ձուլարանում երկու օր առաջ տեղի ունեցած պայթյունի հետեւանքով ծայրահեղ ծանր վիճակում գտնվող բուժառուի մոտ նկատվում է դրական դինամիկա։ Ինչպես «Փաստինֆո»-ին հայտնեց ՀՀ առողջապահության նախարարության մամլո խոսնակ Մարիամ Ծատրյանը՝ վիրահատությունից հետո, ճիշտ է, նրա առողջական վիճակը բժիշկները շարունակում են գնահատել ծայրահեղ ծանր, սակայն կա դրական դինամիկա։ Եւս երկու տուժածի առողջական վիճակը գնահատվում է միջին ծանրության։
Ավելի վաղ հաղորդել էինք, որ սեպտեմբերի 10-ին, ժամը 16։49-ին Կոտայքի մարզային փրկարարական վարչության ճգնաժամային կառավարման կենտրոն ահազանգ է ստացվել, որ «ՀրազՋԷԿ» ԲԲԸ-ի չգործող ձուլարանում տեղի է ունեցել պայթյուն, որի հետեւանքով մեկ անձ մահացել է, 5-ը՝ հոսպիտալացվել։ Բոլոր տուժածներն էլ ձուլարանը շահագործող ընկերության աշխատակիցներ են։

В Минздраве сообщили о положительной динамике в состоянии одного из пострадавших при взрыве в плавильне Разданской ТЭС 09/12/2024 14:58 | Чрезвычайное просшествие
В состоянии пострадавшего при взрыве в плавильне на территории Разданской ТЭС, который находится в крайне тяжелом состоянии, наблюдается положительная динамика. Как сообщила “Фактинфо” пресс-секретарь министерства здравоохранения Армении Мариам Цатрян, правда, врачи после операции продолжают оценивать его состояние как крайне тяжелое, но есть положительная динамика. Состояние еще двух пострадавших оценивается как средней тяжести.
Следственный комитет Армении выясняет обстоятельства взрыва. Как сообщила ранее пресс-служба СК, получены предварительные данные о том, что на территории плавильни, прилегающей к Разданской ТЭС, произошел взрыв резервуара с воздухом. Сообщается, что пострадавшие являются сотрудниками компании, эксплуатирующей данный объект.