ՀՀ–ն հետաքրքրված է Դելիից ATAGS հրետանային կայանքների լրացուցիչ խմբաքանակ գնելու հարցում 09/12/2024   11:37  |  ԼՐԱՀՈՍ
Հայաստանն ու Հնդկաստանը կարող են ակտիվ համագործակցություն հաստատել ռազմական տեխնոլոգիաների ոլորտում։
Հայաստանը շահագրգռված է Հնդկաստանից հավելյալ քանակությամբ 155 մմ տրամաչափի ATAGS հրետանային կայանքներ ձեռք բերելու հարցում: Այս մասին Sputnik Արմենիային հայտնել է Հնդկաստանի պաշտպանական հետազոտությունների և վերլուծության ինստիտուտի գլխավոր տնօրեն Սուդան Չինոյը։
«ATAGS-ները շատ մանևրող կայանքներ են։ Դրանք արտադրված են Հնդկաստանում և ունեն մեծ հաջողություն։
Հայկական կողմը 6 նման սարք է ձեռք բերել և գոհ մնացել գնումից», - ասել է Սուդան Չինոյը՝ հիշեցնելով, որ Դելին արդեն Երևան է առաքել Swathi ռադիոլոկացիոն համալիրներ, իսկ տվյալ գործարքի արժեքը կազմել է 40 մլն դոլար: Նրա գնահատմամբ՝ հնդկական ՀԿՌՀ-ներն աշխարհում լավագույններից են և մեծ պահանջարկ ունեն:
Հնդկաստանի պաշտպանական հետազոտությունների և վերլուծության ինստիտուտի գլխավոր տնօրենը նաև հավելել է, որ Հայաստանը հետաքրքրություն է ցուցաբերել նաև մոտ 250 մլն դոլար արժողությամբ Pinaka բազմափող հրթիռային կայանքների նկատմամբ։
Չինոյը կարծում է, որ Հայաստանը նույնպես պաշտպանական արդյունաբերության զարգացման ներուժ ունի, որը ներկայում կենտրոնացած է ստարտափների վրա։
«Հայաստանում գործում են երեք այդպիսի ընկերություններ, ինչը քիչ չէ, եթե հաշվի առնենք երկրի մասշտաբներն ու բնակչության թիվը։ Հնդկաստանում կա 120 այդպիսի ընկերություն: Այնպես որ, ռազմական տեխնոլոգիաների ոլորտում` հատկապես այն հարցերում, որոնք վերաբերում են ստարտափներին, Երևանն ու Դելին կարող են ակտիվ համագործակցություն հաստատել», - ասել է Չինոյը։
Փորձագետն ընդգծել է, որ Հնդկաստանի ռազմարդյունաբերության զարգացումը երկրի առաջատար ուղղություններից է։ Վերջին շրջանում հնդկական կողմն իրեն դիրքավորվում է ոչ միայն որպես արտադրող, այլ նաև որպես ռազմական արտադրանքի մատակարար՝ միաժամանակ փորձելով ապահովել պաշտպանական ոլորտում մատակարարման շղթայի անվտանգությունը և խրախուսել փոքր ու միջին ձեռնարկություններին: Դելին մինչև 2024 թվականը մոտ 2,5 մլրդ դոլարի պաշտպանական արտադրանք է արտահանել։ 2028 թվականի դրությամբ Հնդկաստանը նախատեսում է այդ ցուցանիշը հասցնել 6,5 մլրդ ԱՄՆ դոլարի։
Ավելի վաղ ԶԼՄ-ները գրել էին, որ 155․5 մլն դոլարի կատարելագործված քարշակվող հրետանային համակարգերը (ATAGS) Երևանը պատվիրել է դեռևս 2022 թվականին։ 155 մմ քարշակվող հաուբիցների առաջին խմբաքանակը՝ բաղկացած 6 միավորից, մատակարարվել է 2023 թվականի օգոստոսին։
Հնդկաստանի պաշտպանության նախարարության տվյալների համաձայն՝ 2024-2025 թվականների ֆինանսական տարում Հայաստանի կողմից հնդկական արտադրության սպառազինության գնումների ընդհանուր ծավալը հասել է 600 միլիոն դոլարի։
Հայաստանը 2021 թվականից սկսած Հնդկաստանից ձեռք է բերում հրթիռներ, հրետանային համակարգեր, հակաօդային պաշտպանության համակարգեր և այլ զինատեսակներ։

Армения заинтересована в приобретении дополнительной партии артустановок ATAGS у Индии 09/12/2024 12:56 | Лента новостей
Армения заинтересована в приобретении дополнительного количества артиллерийских установок ATAGS калибра 155 мм у Индии. Об этом Sputnik Армения сообщил генеральный директор Института оборонных исследований и анализа (Индия) Суджан Чиной.
"ATAGS очень маневренные установки, произведенные в Индии, которые пользуется большим успехом. Армянская сторона приобрела полдюжины таких установок и осталась довольна покупкой", - сказал Чиной.
Он напомнил, что Дели уже импортировал в Ереван радиолокационные комплексы Swathi, стоимость контракта составила $40 млн. По его оценке, индийские РСЗО – одни из лучших в мире и пользуются большим спросом.
Чиной отметил, что Армения проявила интерес и к многоствольным ракетным установкам Pinaka на сумму около $250 млн. Эксперт подчеркнул, что развитие военной промышленности Индии является одной из флагманских проектов страны. В последнее время индийская сторона позиционирует себя не только как производитель, но и как поставщик военной продукции, в то же время пытаясь обеспечить безопасность цепочки поставок в сфере обороны и поощрять малые и средние предприятия.
Так, к 2024 году Дели экспортировал оборонной продукции на сумму около $2,5 млрд. К 2028 году Индия планирует увеличить этот показатель до $6,5 млрд.
Чиной считает, что у Армении также есть потенциал развития оборонной промышленности. В настоящее время она акцентирует внимание на стартапах. В Армении действуют три такие компании, что немало, если учитывать масштабы и численность населения страны. В Индии таких компаний 120.
Так что Ереван и Дели могут наладить активное сотрудничество в области военных технологий, особенно в том, что касается стартапов.
Ранее СМИ писали, что еще в 2022 году Ереван заказал усовершенствованные буксируемые артиллерийские системы (ATAGS) на сумму $155 миллионов. Первая партия 155-мм буксируемых систем из 6 единиц была поставлена в августе 2023 года.
По данным Минобороны Индии, в 2024-2025 финансовом году общий объем закупок Арменией вооружения индийского производства достиг $600 миллионов.
С 2021 года Армения уже приобрела у Индии ракеты, артиллерийские системы, системы ПВО и другое вооружение.