Հայաստանն իր աշխարհագրական դիրքի շնորհիվ կարող է կապի հանգույց հանդիսանալ Եվրոպայի, Մերձավոր Արևելքի և Ասիայի միջև. ալբանացի փոխնախարար 09/11/2024   12:14  |  ԼՐԱՀՈՍ
Ալբանիայի էկոնոմիկայի, մշակույթի և նորարարության փոխնախարար Օլթա Մանյանիի կարծիքով՝ աշխարհագրական և ռազմավարական առումներով Հայաստանը գտնվում է շատ բարենպաստ դիրքում և կարող է կապի հանգույց ծառայել Եվրոպայի, Մերձավոր Արևելքի և Ասիայի միջև:
Ալբանիայի էկոնոմիկայի, մշակույթի և նորարարության փոխնախարարը նման կարծիք հայտնեց «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում՝ անդրադառնալով Հայաստանի տնտեսության դիվերսիֆիկացիային վերաբերող հարցին։
Գնահատելով Հայաստանի և Ալբանիայի միջև առկա տնտեսական փոխհարաբերությունների ներկա մակարդակը՝ Օլթա Մանյանին նկատեց, որ ինչպես Հայաստանն, այնպես էլ Ալբանիան փոքր երկրներ են։
«Որքանով տեղյակ եմ, Հայաստանն ունի մոտ 2,8 միլիոն բնակչություն, իսկ Ալբանիան՝ մոտ 2,4 միլիոն: Այսպիսով, այս համատեքստում, կարծում եմ, լավ է, որ մենք հետագայում կառուցենք մեր տնտեսական հարաբերություններն ու ավելի զարգացնենք դրանք», - ասաց նա՝ նկատելով, որ իրականում երկու երկրների միջև առևտուրը շատ զարգացած չէ:
Ալբանիայի էկոնոմիկայի, մշակույթի և նորարարության փոխնախարարը հայտնեց, որ 2023 թվականի վերջին տվյալներով՝ Ալբանիայից Հայաստան արտահանումը կազմել է շուրջ 5,8 միլիոն դոլար։
«Իհարկե, սա շատ չէ։ Բայց մենք ավելի քան կրկնապատկել ենք այս ծավալները, քանի որ 2019 թվականի դրությամբ այն կազմում էր ընդամենը 2,4 միլիոն դոլար», - ասաց Մանյանին։
Նա հավելեց, որ մյուս կողմից Ալբանիան ավելի քիչ է ներմուծում Հայաստանից, և իր կարծիքով՝ այդ հարցում երկու երկրներն աշխատանք պետք է կատարեն՝ փորձելով ավելի ակտիվացնել տնտեսական հարաբերությունները:
«Ես գիտեմ, որ երկու երկրներն էլ մեծ ներդրումներ են կատարում թվային ենթակառուցվածքի և տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտում: Ալբանիան, ես կասեի, առաջատար երկիր է ՏՏ ոլորտի զարգացումների արագ տեմպերով։ Մենք համարվում ենք այն երկրներից մեկը, որն ունի բազմաթիվ թվայնացված ծառայություններ։ Մեր հանրային ծառայությունների ավելի քան 95%-ը թվայնացված է, ինչը խոսում է այն ուշադրության մասին, որ երկրի ղեկավարությունը դարձնում է ՏՏ ոլորտի զարգացմանը», - ընդգծեց Օլթա Մանյանին՝ հավելելով, որ, հավանաբար, այս համատեքստում երկու երկրները կարող են շատ բան սովորել միմյանցից։
Անդրադարձ կատարելով հարցին, թե ո՞ր ոլորտների համագործակցությունն է, որ ամենաշատն է հետաքրքրում երկու երկրների տնտեսական հարաբերություններում՝ Ալբանիայի էկոնոմիկայի, մշակույթի և նորարարության փոխնախարար Օլթա Մանյանին ընդգծեց, որ այդ ոլորտը տեղեկատվական տեխնոլոգիաների բնագավառն է, որում երկու երկրները կարող էին շատ բան փոխանակել:
«Իհարկե, մենք նաև շահագրգռված ենք հանքարդյունաբերությամբ և ունենք մի քանի օգտակար հանածոներ, որոնք արտահանում ենք աշխարհով մեկ: Ինչպես ասացի, այս պահի դրությամբ Հայաստանի հետ տնտեսական հարաբերությունների ծավալը մի քիչ փոքր է, բայց մենք շատ բան ունենք սովորելու միմյանցից», - իր խոսքում նշեց փոխնախարարը:
Անդրադառնալով տնտեսության մեջ դիվերսիֆիկացիա իրականացնելու կարևորությանը, օրինակ, Հայաստանի պարագայում՝ փոխնախարարը նկատեց, որ Հայաստանը համեմատաբար փոքր երկիր է, բացի այդ երկրի համար մեկ այլ մարտահրավեր է դեպի ծով ելք չունենալու հանգամանքը։
«Այդուհանդերձ, ամբողջ գաղափարն այն է, թե ինչպե՞ս կարելի է մարտահրավերները վերածել հնարավորությունների: Այսպիսով, աշխարհագրական և ռազմավարական առումներով դուք շատ բարենպաստ դիրքում եք, քանի որ կարող եք որպես կապի հանգույց ծառայել Եվրոպայի, Մերձավոր Արևելքի և Ասիայի միջև: Դուք պետք է լիովին օգտվեք դրանից: Եվ դա անելու եղանակներից մեկն, իհարկե, ենթակառուցվածքների կառուցումն ու դրանց բարելավումն է, որպեսզի կարողանաք հօգուտ ձեզ օգտագործել աշխարհագրական այդ նպաստավոր դիրքը», - շեշտեց փոխնախարարը։
Օլթա Մանյանիի դիտարկմամբ՝ Ալբանիան էլ Հայաստանի նման տարբեր խնդիրներ ունի հարևանների հետ, բայց ենթակառուցվածքների կառուցման և, իհարկե, դեպի ծով ելք ունենալու շնորհիվ կարողացել է հաղթահարել մարտահրավերներն ու դժվարությունները:
«Ըստ իս՝ ենթակառուցվածքներում կատարվող ներդրումները կարող է շրջադարձային կետ լինել երկրի տնտեսության համար: Բացի այդ, նաև այն ուշադրությունը, որ դուք ունեք թվայնացման և ՏՏ ոլորտի վրա, շատ կարևոր է, հատկապես մեր նման փոքր երկրների համար, երբ շատ չեն բնական ռեսուրսները կամ այլ ոլորտներ, որոնց վրա դուք կարող եք կենտրոնանալ։ Հետևաբար, աշխարհի հետ կապվելու տեսանկյունից սա հիանալի հնարավորություն է», - եզրափակեց փոխնախարարը։
21:57 09/09/2024  |  ԼՐԱՀՈՍԵվրոպական հանձնաժողովի փոխնախագահը պատմական համարեց ՀՀ-ԵՄ վիզաների ազատականացման շուրջ երկխոսության մեկնարկը
21:37 09/09/2024  |  ԼՐԱՀՈՍՄհեր Գրիգորյանը հայտարարեց Հայաստան-ԵՄ վիզաների ազատականացման բանակցությունների պաշտոնական մեկնարկի մասին
12:49 30/08/2024  |  ԼՐԱՀՈՍԵՄ-ի համար խայտառակություն կլինի, եթե տեղի տա Ադրբեջանի ճնշումերին․ Գասպար Կարապետյան
20:06 10/08/2024  |  ՄեկնաբանությունՈւ ողջամիտ որևէ մեկը մտածում է, թե ՀՀ-ն կարող է անդամակցել ԵՄ-ի՞ն. Սամվել Ֆարմանյան
15:14 23/07/2024  |  ԼՐԱՀՈՍՖրանսիայի արտաքին գործերի նախկին նախարարը մեկնաբանել է Խաղաղության եվրոպական հիմնադրամից Հայաստանին օգնություն հատկացնելու որոշումը
14:21 23/07/2024  |  ԼՐԱՀՈՍՆիդեռլանդների ԱԳ նախարարը ողջունել է Հայաստանին աջակցություն տրամադրելու մասին ԵՄ խորհրդի որոշումը
13:05 23/07/2024  |  ՄեկնաբանությունԵԽ պատգամավորը ողջունել է ԵՄ խորհրդի որոշումները՝ կապված Հայաստանի հետ
12:34 23/07/2024  |  ԼՐԱՀՈՍԵՄ խորհրդի որոշումները կամրապնդեն մեր գործընկերությունը Հայաստանի հետ․ Բորել
10:59 23/07/2024  |  ԼՐԱՀՈՍԵՄ-ն չեղարկել է Հունգարիայում կայանալիք գագաթնաժողովը՝ որպես բողոքի նշան Օրբանին
12:22 22/07/2024  |  ԼՐԱՀՈՍԽաղաղության եվրոպական հիմնադրամից Հայաստանին 10 մլն եվրո տրամադրելու որոշումը պաշտոնապես հաստատվեց

Армения может стать связующим звеном между Европой, Ближним Востоком и Азией - замминистра экономики Албании 09/11/2024   12:43  |  Лента новостей
Заместитель министра экономики, культуры и инноваций Албании Ольта Маньяни считает, что Армения в географическом и стратегическом плане находится в очень выгодном положении и может служить связующим звеном между Европой, Ближним Востоком и Азией. Такое мнение в беседе с Арменпресс высказала заместитель министра экономики, культуры и инноваций Албании, коснувшись вопроса диверсификации армянской экономики.
Оценивая нынешний уровень экономических отношений между Арменией и Албанией, Олта Маньяни отметила, что и Армения, и Албания - небольшие страны.
“Насколько мне известно, в Армении проживает около 2,8 миллиона человек, а в Албании - около 2,4 миллиона. Поэтому в этом контексте, я считаю, хорошо, что мы и дальше будем  строить наши экономические отношения и развивать их”, - сказала она, отметив, что на самом деле торговля между двумя странами не очень и налажена.
Олта Маньяни сообщила, что по последним данным за 2023 год экспорт из Албании в Армению составил около $5,8 миллиона.
“Конечно, это немного. Но мы увеличили эти объемы более чем в два раза, потому что по состоянию на 2019 год это составляло всего $2,4 млн”, - сказала Маньяни.
Она добавила, что, с другой стороны, и Албания меньше импортирует из Армении, и, по ее мнению, двум странам следует поработать над этим вопросом, пытаясь сделать экономические отношения более активными.
“Я знаю, что наши обе страны вкладывают значительные средства в цифровую инфраструктуру и информационные технологии. Албания, я бы сказала, является страной-лидером по быстрому развитию ИТ-сектора. Мы считаемся одной из стран, где есть много цифровых услуг. Более 95% наших госуслуг оцифрованы, что говорит о внимании, которое руководство страны уделяет развитию ИТ-сектора”, - подчеркнула Олта Маньяни, добавив, что, наверное, в этом контексте обе страны могут многому научиться друг от друга.
Касаясь вопроса, какие сферы сотрудничества наиболее интересны в экономических отношениях двух стран, заместитель министра экономики, культуры и инноваций Албании Олта Маньяни подчеркнула, что этой сферой является сфера информационных технологий, в которой две страны могли бы многим обмениваться.
“Конечно, мы также заинтересованы в добыче полезных ископаемых, и у нас есть несколько видов полезных ископаемых, которые мы экспортируем по всему миру. Как я уже сказала, на данный момент объем экономических отношений с Арменией довольно мал, но нам есть чему поучиться друг у друга”, - заметила замминистра.
Говоря о важности диверсификации экономики, например, в случае с Арменией, замминистра отметила, что Армения является относительно небольшой страной, и еще одним вызовом для страны является тот факт, что она не имеет выхода к морю.
“Однако вся идея в том, как превратить проблемы в возможности? Таким образом, географически и стратегически вы находитесь в очень выгодном положении, поскольку можете служить связующим звеном между Европой, Ближним Востоком и Азией. Вы должны в полной мере воспользоваться этим. И один из способов сделать это, конечно же, - создать инфраструктуру и улучшить ее, чтобы вы могли использовать это выгодное географическое положение в своих интересах”, - подчеркнула замминистра.
По словам Олты Маньяни, Албания, как и Армения, имеет различные проблемы с соседями, но благодаря созданию инфраструктуры и, конечно же, выходу к морю, она смогла преодолеть эти вызовы и трудности.
“На мой взгляд, инвестиции в инфраструктуру могут стать поворотным моментом для экономики страны. Кроме того, очень важно уделять внимание цифровизации и информационным технологиям, особенно для таких небольших стран, как наши, в которых не так много природных ресурсов или других областей, на которых можно сосредоточиться. Поэтому с точки зрения связи с миром это прекрасная возможность”, - заключила замминистра.