«Հրազդան ՋԷԿ»-ի հարակից տարածքի մետաղաձուլարանում տեղի ունեցած պայթյունի դեպքի հանգամանքները պարզվում են նախաքննությամբ 09/11/2024 15:21 | Արտակարգ պատահարներ
2024 թվականի սեպտեմբերի 10-ին՝ ժամը 16:59-ին, ահազանգ է ստացվել այն մասին, որ «Հրազդան ՋԷԿ»-ի տարածքի ձուլարանում պայթուն է տեղի ունեցել և կան տուժածներ:
Ձեռնարկված անհրաժեշտ միջոցառումների արդյունքում նախնական տվյալներ են ձեռք բերվել այն մասին, որ 2024թ. սեպտեմբերի 10-ին` ժամը 16:45-ի սահմաններում, «Հրազդան ՋԷԿ»-ի հարակից տարածքի մետաղաձուլարանում տեղի է ունեցել օդի տարայի պայթյուն, որի հետևանքով ստացած մարմնական վնասվածքներով 6 անձ, ովքեր տվյալ օբյեկտը շահագործող ընկերության աշխատակիցներ են, տեղափոխվել են «բժշկական կենտրոն։ Հիշյալ անձանցից մեկը՝ Հրազդան քաղաքի 46–ամյա բնակիչը, գիտակցության չգալով, բժշկական կենտրոնում մահացել է:
Դեպքի առթիվ ՀՀ քննչական կոմիտեի Կոտայքի մարզային քննչական վարչությունում ՀՀ քրեական օրենսգրքի 355-րդ հոդվածի 2-րդ մասի հատկանիշներով նախաձեռնվել է քրեական վարույթ, որի նախաքննության կատարումը հանձնարարվել է քննչական խմբին։
Նախաքննության ընթացքում կատարվել է դեպքի վայրի զննություն։
Վերոնշյալ 6 անձինք ճանաչվել են տուժող։ Տուժողներից երկուսը հարցաքննվել են, իսկ մյուս երեք անձանց հետ անհրաժեշտ քննչական գործողություն հնարավոր չի եղել կատարել՝ առողջական վիճակի պատճառով։
Նշանակվել են դիակի դատաբժշկական, դատաբժշկական փորձաքննություններ, դատապայթունատեխնոլոգիական և դատահետքաբանական համալիր փորձաքննություններ։
Նախաքննությունը շարունակվում է։ Կատարվում են անհրաժեշտ անհետաձգելի քննչական և վարութային գործողություններ՝ դեպքի բոլոր հանգամանքները, այդ թվում՝ պայթյունի պատճառները, տվյալ օբյեկտում անվտանգության ապահովման սահմանված պահանջների պահպանվածության վիճակը պարզելու ուղղությամբ։

СК Армении выясняет обстоятельства взрыва на территории плавильни у Разданской ТЭС 09/11/2024   15:53  |  Чрезвычайное просшествие
Следственный комитет Армении выясняет обстоятельства взрыва на территории плавильни, прилегающей к Разданской ТЭС.
Сигнал о взрыве в плавильне на территории Разданской ТЭС и пострадавших поступил в 16:59 10 сентября с.г.
Как сообщает пресс-служба СК, в результате предпринятых необходимых мероприятий получены предварительные данные о том, что около 16:45 10 сентября с.г. на территории плавильни, прилегающей к Разданской ТЭС, произошел взрыв резервуара с воздухом, вследствие чего 6 человек с телесными повреждениями были доставлены в медцентр. Сообщается, что пострадавшие являются сотрудниками компании, эксплуатирующей данный объект. Один из пострадавших  – 46-летний житель Раздана – скончался в больнице, не приходя в сознание.
По факту случившегося  в следственном управлении СК РА по Котайской области инициировано уголовное производство по ч.2 ст. 355 УК РА, производство предварительного следствия поручено следственной группе.
"Произведен осмотр места происшествия, шестеро человек признаны потерпевшими. Двое из пострадавших были допрошены, а провести необходимые следственные действия с остальными тремя не удалось из-за состояния их здоровья. Назначены экспертизы. Предварительное следствие продолжается. Проводятся необходимые неотложные следственно- и процессуальные действия с целью выяснения всех обстоятельств происшествия, в том числе причин взрыва, состояния соблюдения установленных требований безопасности на данном объекте", –  говорится в сообщении.
12:18 11/09/2024  |  Чрезвычайное просшествиеВ Минздраве Армении рассказали о состоянии пострадавших при взрыве в литейном цехе Разданской ТЭС
16:53 29/03/2017  |  Лента новостейКомпания “Ташир Капитал” приобрела 100% акций Разданской ТЭС
10:01 26/09/2015  |  Пресса“Грапарак”: Принадлежащая “ЭСА” Разданская ТЭЦ в ближайшие месяцы будет продана