Հայտնում եմ իմ պատրաստակամությունը ստորագրել խաղաղության պայմանագրի համաձայնեցված տեքստը. այն նաև ենթադրում է դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատում. Փաշինյան 09/10/2024   11:21  |  ԼՐԱՀՈՍ
«Երեւանյան երկխոսությունը» կարևոր հարթակ է միջազգային և տարածաշրջնային օրակարգի հարցեր քննարկելու, մտքեր կիսելու, գաղափարներ առաջարկելու համար: Այս մասին «Երևանյան երկխոսություն» միջազգային համաժողովում իր ելույթում նշեց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը:
Նա, մասնավորապես, նշեց, որ ուզում է միանգամից անդրադառնալ լսարանին ամենաշատը հետաքրքրող հարցին՝ հնարավո՞ր է արդյոք տևական և կայուն խաղաղությունը Հարավային Կովկասի տարածաշրջանում, և իրատեսական է արդյոք:
«Սա հարց է, որին ոչ միայն ՀՀ-ն պետք է պատասխանի: Ես կփորձեմ պատասխանել մեր բաժին հարցին և կպատասխանեմ ՀՀ դիտանկյունից:
Տևական խաղաղությունը Հարավային Կովկասում ոչ միայն հնարավոր է, այլև իրատեսական է: Հիմա կփորձեմ մի քանի առանցքային կետերով ներկայացնել մեր դիրքորոշման հիմնավորումները:
Առաջինը պետք է անդրադառնամ ՀՀ-ի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության պայմանագրի բանակցություններին: Դուք շատ եք լսել, որ պայմանագրի նախագծի 80 տոկոսը համաձայնեցված է: Խաղաղության պայմանագրի նախագծի այս պահի դրությամբ առկա արդյունքներով 13 հոդվածներ և նախագծի նախաբանը ամբողջությամբ համաձայնեցված են: Եւս 3 հոդվածներ, որոնք բաղկացած են երկու նախադասությունից, մասնակի համաձայնեցված է: Այդ հոդվածների նախադասություններից մեկը համաձայնեցված է, մյուսը՝ ոչ:
ՀՀ-ն հաշվի առնելով, որ համաձայնեցված դրույթները ներառում են հարաբերությունների հաստատման միջազգայնորեն ընկալելի բոլոր կամ առանցքային, անկյունաքարային դրույթները, մենք առաջարկում ենք վերցնել այն, ինչ այս պահին համաձայնեցված է, ստորագրել այն, ունենալ հիմնարար փաստաթուղթ, որից հետո շարունակել քննարկումները մնացած հարցերի վերաբերյալ, մանավանդ, որ խաղաղության պայմանագրի համաձայնեցված հոդվածներից մեկում նախատեռսված է մեխանիզմ, որը երկու կողմերին հնարավորություն կտա համատեղ մեխանիզմի միջոցով շարունկել քննարկումները: Էլ չեմ ասում՝ խաղաղության պայմանագրի համաձայնեցված մասում նախատեսվում է դրույթ դիվանագիտական հարաբերություններ հաստատելու վերաբերյալ Հայաստանի ու Ադրբեջանի միջև:
Հետևաբար, կարող ենք գնալ նման լուծումների: Մենք այդ առաջարկն արել ենք հրապարակային ու պաշտոնապես: Ես հայտնում եմ իմ պատրաստակամությունը ստորագրել առաջիկա հնարավոր ժամկտում համաձայնեցված տեքստը խաղաղության և հարաբերությունների հաստատման պայմանագրի»:
Անդրադառնալով սահմանազատման գործընթացին՝ նա նշեց, որ այստեղ ևս կա էական տեղաշարժ։ «Այդ տեղաշարժն արտահայտվում է նրանով, որ ՀՀ-ի եև Ադրբեջանի համապատասխան հանձնաժողովները վերջերս ստորագրեցին սահմանազատման հանձնաժողովների համատեղ գործունեության մասին կանոնակարգը:
Այդ կանոնակարգում արձանագրված է այն, ինչի շուրջ կողմերը հայտարարել էին ապրիլի 19-ի հաղորդագրության մեջ: Այսինքն արձանագրված է Ալմաթիի հռչակագիրը՝ որպես սահմանազատման գործընթացի բազային սկզբունք և արձանագրված է, որ կողմերը սահմանազատման գործընթացում առաջնորդվելու են հենց այդ հռչակագրով»:
Նա նաև հայտնեց, որ այժմ այս կանոնակարգն ընթանում է ներքին համաձայնեցմն ներպետական ընթացակարգերով: «Համոզված եմ, որ ՀՀ-ում մենք ամեն ինչ կանենք այն ի լրումին հասցնելու համար: Կառավարությունն ընդունել է նախագիծը, ուղարկել է ՍԴ՝ սահմանադրականությունը ընդունելու համար»,- ընդգծեց Փաշինյանը:
08:29 10/09/2024  |  ՄամուլԿառավարությունը փայ է մտնում բիզնեսին․ Փաշինյանը խաբել է. Մաս 213.«Ժողովուրդ»
08:15 10/09/2024  |  ՄամուլՈ՞ւմ է ձեռնտու նման «տեղեկություններ» դաշտ նետելը. «Փաստ»
17:30 09/09/2024  |  ԼՐԱՀՈՍՎարչապետն ընդունել է Եվրոպական հանձնաժողովի փոխնախագահի գլխավորած պատվիրակությանը
18:48 06/09/2024  |  ԼՐԱՀՈՍՎարչապետի գլխավորությամբ քննարկվել են հանրային կազմակերպությունների գնումների կարգավորումներին վերաբերող հարցեր
18:02 06/09/2024  |  ԼՐԱՀՈՍՎարչապետն ընդունել է Ազգային ժողովի «Ամառային դպրոց» ծրագրի մասնակիցներին

Премьер Армении заявил о своей готовности подписать согласованный текст мирного договора с Азербайджаном 09/10/2024 11:49 | Лента новостей
Долгосрочный мир на Южном Кавказе не только возможен, но и реалистичен, заявил премьер-министр Армении Никол Пашинян в приветственной речи на международном форуме "Ереванский диалог".
“Я попытаюсь обосновать нашу позицию, апеллируя к ключевым пунктам. В первую очередь, я должен коснуться переговоров между Арменией и Азербайджаном по проекту мирному договору. В последнее время вы неоднократно слышали о том, что 80% договора согласовано. На текущий момент 13 статей и преамбула проекта полностью согласованы. Ещё 3 статьи, которые состоят из двух предложений, частично согласованы; одно из предложений согласовано, другое — нет”, - сказал Пашинян.
Как указал он, Армения, принимая во внимание, что согласованные пункты фактически включают международно приемлемые или ключевые, краеугольные положения установления отношений, предлагает подписать то, что на данный момент уже согласовано, после чего продолжить обсуждения по остальным вопросам. Особенно с учетом того, что по одному из согласованных пунктов предусмотрен механизм, который даст обеим сторонам возможность продолжить обсуждения посредством совместного механизма", - сказал Пашинян.
Он указал, что согласованная часть проекта мирного договора также предусматривает установление дипломатических отношений между Арменией и Азербайджаном.
Следовательно, по словам премьера Армении, можно пойти на подобного рода решения. “Мы выступили с этим предложением публично и официально. Я выражаю свою готовность подписать в ближайшие сроки согласованный текст дговора по установлению мира и отношений", - сказал премьер.
Коснувшись процесса делимитации, он указал на существенные подвижки. “Этот сдвиг выражается в том, что соответствующие комиссии Армении и Азербайджана недавно подписали положение о совместной деятельности комиссий по делимитации границы”, - отметил он.
Он указал, что в этом регламенте зафиксировано то, о чем стороны заявили в сообщении от 19 апреля. Иными словами, Алма-Атинская декларация зафиксирована как базовый принцип процесса делимитации и зафиксировано, что стороны будут руководствоваться именно этой декларацией в процессе делимитации, отметил он.