Վարչապետն ընդունել է Եվրոպական հանձնաժողովի փոխնախագահի գլխավորած պատվիրակությանը 09/09/2024   17:30  |  ԼՐԱՀՈՍ
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ընդունել է Եվրոպական հանձնաժողովի փոխնախագահ, Եվրոպական կենսակերպի խթանման հարցերով հանձնակատար Մարգարիտիս Սխինասի գլխավորած պատվիրակությանը:
Վարչապետը ողջունել է պարոն Սխինասի այցը Հայաստան և նշել, որ այն կնպաստի Հայաստան-ԵՄ համագործակցության օրակարգի քննարկմանն ու փոխգործակցության հետագա զարգացմանը: Նիկոլ Փաշինյանն ընդգծել է, որ սա կարևոր պահ է Եվրամիության և Հայաստանի Հանրապետության միջև հարաբերությունների համար։ «Ուրախ եմ, որ մեր հարաբերություններում նկատելի տեղաշարժեր են արձանագրվում. մեկնարկում են վիզային ռեժիմի ազատականացման շուրջ բանակցությունները, Եվրոպական խաղաղության հիմնադրամով Հայաստանի Հանրապետությանն աջակցելու որոշում կայացվեց, ինչը մենք բարձր ենք գնահատում»,- ասել է վարչապետը:
Նիկոլ Փաշինյանի խոսքով՝ Հայաստանը փաստացի ընդլայնում է օրակարգը Եվրամիության հետ։ Վարչապետը հավելել է, որ հատկապես նախորդ տարի Եվրոպական խորհրդարանում իր ունեցած ելույթից հետո մեր երկրում ընթանում են քննարկումներ Հայաստանի Հանրապետության՝ Եվրոպական Միության անդամ դառնալու գործընթաց սկսելու հնարավորության վերաբերյալ: «Սա պարզ հարց չէ, բայց դարձել է հայաստանյան քաղաքական օրակարգի մաս, ուստի անհրաժեշտ է այս թեմային մոտենալ մանրամասնորեն և համակողմանի։ Այստեղ կարևոր կլինի լսել նաև ԵՄ մեր գործընկերների դիտարկումները և խորհուրդները»,- ասել  է Կառավարության ղեկավարը:
Նիկոլ Փաշինյանը շեշտել է ՀՀ-ում Եվրոպական քաղաքացիական առաքելության գործունեության կարևորությունը՝ տարածաշրջանում խաղաղության և կայունության ապահովման համատեքստում: Վարչապետը կարևորել է նաև ԵՄ-ի հետ սերտ փոխգործակցությունը՝ մեր երկրում ինստիտուցիոնալ բարեփոխումներն առավել արդյունավետ առաջ մղելու գործում:
Մարգարիտիս Սխինասը շեշտել է Եվրոպական միության շահագրգռվածությունը՝ զարգացնելու հարաբերությունները Հայաստանի հետ, նպաստելու ՀՀ-ում բարեփոխումների առաջմղմանը: Միաժամանակ, Եվրոպական հանձնաժողովի փոխնախագահը Վիզաների ազատականացման երկխոսության շուրջ ՀՀ Կառավարության հետ արդյունավետ համագործակցության հույս է հայտնել:
Զրուցակիցները քննարկել են նաև այս տարվա ապրիլի 5-ին Բրյուսելում ՀՀ վարչապետի, Եվրոպական հանձնաժողովի նախագահի և ԱՄՆ պետքարտուղարի բարձր մակարդակի հանդիպմանը ձեռք բերված պայմանավորվածությունների իրականացմանը վերաբերող հարցեր: Մտքեր են փոխանակվել տարածաշրջանային նշանակության այլ հարցերի շուրջ:
18:48 06/09/2024  |  ԼՐԱՀՈՍՎարչապետի գլխավորությամբ քննարկվել են հանրային կազմակերպությունների գնումների կարգավորումներին վերաբերող հարցեր
18:02 06/09/2024  |  ԼՐԱՀՈՍՎարչապետն ընդունել է Ազգային ժողովի «Ամառային դպրոց» ծրագրի մասնակիցներին
15:45 06/09/2024  |  ԼՐԱՀՈՍՀայաստանը BRICS-ի գագաթնաժողովին մասնակցելու է վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի մակարդակով. Խանդանյան
12:01 06/09/2024  |  Քրեական խրոնիկոնԴանակներ և կեղծ թղթադրամ. պարեկները երիտասարդներին տեղափոխել են Նոր Նորքի բաժին
08:09 06/09/2024  |  ՄամուլՀանրային ռադիոյի նորընտիր տնօրենն անցել է Փաշինյանի սպասելիքներն արդարացնելու գործին․«Հրապարակ»

Вторник 10 / 15 / 2024
Вице-председатель Еврокомиссии надеется на эффективное сотрудничество с правительством Армении по диалогу по либерализации визового режима 09/10/2024   00:14  |  Политика
Премьер-министр Армении Никол Пашинян принял делегацию во главе с вице-председателем Европейской комиссии, комиссаром ЕС по вопросам защиты европейского образа жизни Маргаритисом Схинасом. Подробности сообщила пресс-служба правительства в понедельник.
Премьер-министр приветствовал визит господина Схинаса в Армению и отметил, что он будет способствовать обсуждению повестки сотрудничества и дальнейшему развитию взаимодействия Армения-ЕС. Никол Пашинян подчеркнул, что это важный момент для отношений между Европейским союзом и Республикой Армения. “Я рад, что в наших отношениях фиксируются значимые изменения: начинаются переговоры по либерализации визового режима, принято решение об оказании помощи Республике Армения в рамках Европейского фонда мира, что мы высоко ценим”, - сказал премьер-министр.
По словам Никола Пашиняна, Армения фактически расширяет свою повестку с Европейским союзом. Премьер-министр добавил, что особенно после его выступления в Европейском парламенте в прошлом году в нашей стране продолжаются дискуссии относительно возможности вступления Республики Армения в Европейский союз. “Это не простой вопрос, но он стал частью политической повестки Армении, поэтому нужно подходить к этой теме подробно и комплексно. Здесь будет важно услышать наблюдения и советы наших партнеров из ЕС”, - сказал глава правительства.
Никол Пашинян подчеркнул важность деятельности Европейской гражданской миссии в Армении в контексте обеспечения мира и стабильности в регионе. Премьер-министр также подчеркнул важность тесного сотрудничества с ЕС в более эффективном продвижении институциональных реформ в нашей стране.
Маргаритис Схинас подчеркнул заинтересованность Европейского союза развивать отношения с Арменией, способствовать продвижению реформ в Республике Армения. Вице-председатель Европейской комиссии выразил надежду на эффективное сотрудничество с правительством Армении по диалогу по либерализации визового режима.
Собеседники также обсудили вопросы реализации договоренностей, достигнутых на встрече высокого уровня премьер-министра Армении, президента Европейской комиссии и государственного секретаря США в Брюсселе 5 апреля текущего года. Состоялся обмен мыслями и по другим вопросам регионального значения.
13:55 23/07/2024  |  Лента новостейБоррель заявил, что решения Совета ЕС укрепят партнерство с Арменией