Ադրբեջանի Սահմանադրությունը պարունակում է տարածքային պահանջներ ՀՀ-ի նկատմամ. Փաշինյան 09/10/2024   12:34  |  ԼՐԱՀՈՍ
«Երևանյան երկխոսություն» համաժողովի բացման ընթացքում ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն անդրադարձավ Ադրբեջանի կողմից հնչեցվող թեզին, թե ՀՀ Սահմանադրությունը պարունակում է տարածքային պահանջներ Ադրբեջանի նկատմամբ, ընդգծելով, որ այս թեզը հիմնավորվում է նրանով, որ Սահմանադրության մեջ կա մասնակի հղում Անկախության հռչակագրին։
«ՀՀ Սահմանադրության մեջ ոչինչ չկա այն ամենի մասին, ինչ փորձ են անում վերագրել ՀՀ Սահմանադրությանը։ Ընդհակառակը, ՀՀ սահմանադրության 5-րդ հոդվածի 3-րդ կետը ասում է, որ ՀՀ-ի վավերացրած միջազգային պայմանագրերի և օրենքների նորմերի միջև հակասության դեպքում գործում են միջազգային պայմանագրերը։
ՀՀ-ի և Ադրբեջանի միջև Խաղաղության պայմանագիրը ՀՀ ԱԺ-ի կողմից վավերացնելու փաստն իսկ պիտի նշանակի, որ այդ պայմանագիրը չի հակասում ՀՀ Սահմանադրությանը»,,-ասաց նա ընդգծելով, որ իրականությունը հակառակն է։
«Իրականությունն այն է, որ Ադրբեջանի սահմանադրության մեջ կան տարածքային պահանջներ ՀՀ –ի նկատմամբ։
1991 թ-ին ընդունված Ադրբեջանի սահմանադրական ակտն ընկած է Ադրբեջանի սահմանադրության հիմքում և դա արձանագրված է Ադրբեջանի Սահմանադրության մեջ։ Սահմանադրական ակտն իր հերթին բխում է և հղում է անում 1918 թ-ին Ադրբեջանի առաջին հանրապետության ստեղծման հռչակագրին։ Իսկ 1918 թ-ի Անկախության հռչակագրում ասվում է, որ Ադրբեջանի տարածքներ են համարվում Արևելյան և Հարավային Անդրկովկասը։ Ավելին, 1919-թ-ին Փարիզի խաղաղության կոնֆերանսին և նույն թվականին Ազգերի լիգային Ադրբեջանի Ժողովրդավարական Հանրապետության գրանցման համար ներկայացվել են քարտեզներ, որոնք ներառում են ՀՀ-ի Սյունիքի, Վայոց Ձորի մարզերը ամբողջությամբ, ինչպես նաև Արարատի, Արմավիրի, Գեղարքունիքի, Տավուշի, Լոռիի և Շիրակի մարզից որոշակի հատվածներ, այսինքն, այս ամենն ակնհայտ է դարձնում, որ Ադրբեջանի սահմանադրությունը պարունակում է տարածքային պահանջներ Հայաստանի նկատմամբ։ Բայց մենք դա չենք դարձնում բանակցային թեմա, չենք բարձրացնում այդ հարցը, որովհետև Խաղաղության պայմանագրում մենք ունենք համաձայնեցված դրույթ, որը ասում է, որ կողմերից որևէ մեկը չի կարող հղում անել իր ներքին օրենդրությանը՝ որպես արդարացում՝ տվյալ միջազգային պայմանագրի դրույթները չիրականացնելու համար։ Այսինքն, Ադրբեջանի Սահմանադրությունը պարունակում է տարածքային պահանջներ ՀՀ-ի նկատմամբ, բայց մենք այդ հարցը չենք բարձրացնում՝ խաղաղության գործընթացը փակուղի չմտցնելու համար»,ընդգծեց Փաշինյանը։

Конституция Азербайджана содержит территориальные претензии к Армении - Пашинян 09/10/2024 13:01 | Лента новостей
Премьер-министр РА Никол Пашинян во время открытия саммита "YEREVAN DIALOGUE 2024" коснулся озвучиваемых Баку тезиса о том, что Конституция РА содержит территориальные претензии к Азербайджану.
“В Конституции РА нет ничего о том, что пытаются приписать Конституции закону Армении. Напротив, пункт 3 статьи 5 Конституции РА гласит, что в случае противоречия между нормами международных договоров, ратифицированных Республикой Армения, и законов Республики Армения применяются нормы международных договоров. Сам факт ратификации НС РА мирного договора межу Арменией и Азербайджаном должен означать, что этот договор не противоречит Конституции РА”, - сказал он. Он пдочеркнул, что в действительности, все с точностью до наоборот.
"Конституционный акт, принятый Азербайджаном в 1991 году, лежит в основе Конституции, и в нём в свою очередь делается отсылка на Декларацию независимости Азербайджанской Республики 1918 года. А в Декларации независимости 1918 г. говорится, что азербайджанскими территориями считаются Восточное и Южное Закавказье. Более того, на Парижской мирной конференции 1919 года и в Лигу Наций были представлены карты, которые включают в себя полностью Сюникскую и Вайоцдзорскую области Армении, а также определённые участки Армавирской, Араратской, Гегаркуникской, Тавушской, Лорийской и Ширакской областей. Всё это делает очевидным, что Конституция Азербайджана содержит территориальные претензии к Армении", - сказал Пашинян в своей приветственной речи на международном форуме "Ереванский диалог".
При этом, как указал Пашинян, Армения не делает это предметом переговоров.
"Но мы не поднимаем этот вопрос. Потому что в согласованном тексте мирного договора есть согласованный пункт, который гласит следующее: ни одна из сторон не может ссылаться на внутреннее законодательство как на оправдание невыполнения пунктов международного соглашения. То есть Конституция Азербайджана содержит территориальные претензии к Республике Армения, но мы не поднимаем этот вопрос, что не завести мирный процесс в тупик”, - подчеркнул Пашинян.