Հայաստանն Ադրբեջանի հետ խաղաղության պայմանագրի շուրջ բանակցելու ընթացքում շարունակում է մնալ վտանգի տակ. Լուիս Մորենո Օկամպոն հանդես է եկել կոչով 09/06/2024 12:41 | ԼՐԱՀՈՍ
Միջազգային քրեական դատարանի նախկին դատախազ Լուիս Մորենո Օկամպոն երկրորդ բաց նամակն է հղել աշխարհասփյուռ հայությանը։
Նա նշել է, որ Հայաստանն Ադրբեջանի հետ խաղաղության պայմանագրի շուրջ բանակցելու ընթացքում շարունակում է մնալ վտանգի տակ և առանձնացրել է երեք խնդիր, որոնք փոխկապակցված են:
«Հստակություն չկա նրա այն մասին, թե ինչպես կարող է Լեռնային Ղարաբաղի ժողովուրդը՝ 2023 թվականի ցեղասպանության զոհերը, ապահով վերադառնալ իրենց նախնիների հողը: 23 հայ պատանդներ շարունակում են պահվել Բաքվի բանտերում։
Ադրբեջանը 2024 թվականի նոյեմբերին Բաքվում «COP հանուն խաղաղության» անվան տակ հյուրընկալելու է COP29-ը՝ ՄԱԿ-ի Կլիմայի փոփոխության հարցերով գագաթնաժողովը։ Եթե հայերն ազատ չարձակվեն, իսկ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությունն անտեսվի COP29-ին մասնակցող պատվիրակների կողմից, ապա նախագահ Ալիևին կտրվի հզոր հարթակ՝ էլ ավելի մեծացնելու ամբողջ Հայաստանը զավթելու իր աշխարհաքաղաքական հավակնությունները: Նման սցենարը ոչ միայն կժխտի Լեռնային Ղարաբաղի ցեղասպանությունը և պատանդներին կդատապարտի երկարամյա բանտարկության, այլև ամբողջ համայնքն անցյալի մոռացված մասունք կդարձնի, և դա կմեծացնի վտանգը հենց Հայաստանի համար», - գրել է Օկամպոն:
Նա նշել է, որ Հայաստանի իշխանությունները շատ բարդ բանակցություններ են վարում:
«Հայությունը՝ Հայաստանում և Սփյուռքում, և ինձ նման մարդիկ, որոնք մտահոգված են ցեղասպանություններով և պատերազմներով, պետք է հարգեն այդ ջանքերը՝ բարձրացնելով խնդրի մասին իրազեկվածությունը և համախմբելով ողջ հայությանը` պաշտպանելու ժողովրդին ու հողը:
Եվ դա տեղի է ունենում, ամբողջ աշխարհից հայերն արշավ են անում: Օգոստոսի 23-ին ՀԲԸՄ նախագահ Պերճ Սեդրակյանը դիմել է ԱՄՆ պետքարտուղարին՝ ապահովելու Ադրբեջանից բոլոր հայ կալանավորների ազատ արձակումը: Նա գիտակցում է ԱՄՆ-ի ջանքերը, բայց անհանգստացած է, որ Բլինկենի խոսքերը «անուշադրության են մատնվել և շարունակելու են անտեսվել»:
Անցած ամսվա ընթացքում ավելի քան 30 երկրներից հազարավոր մարդիկ, որոնցից շատերը հայ նախնիներ ունեն, հավաքվել են թվային ֆորումներում և սոցիալական ցանցերում: Նրանց միավորել են նույն հեշթեգները՝ #COP29, # StopGreenwashGenocide, #FreeArmenianHostages, #FreePoliticalPrisoners։ Այժմ ժամանակն է ընդլայնելու շարժումը և կապելու այն ամբողջ աշխարհում որոշում կայացնողների հետ: Ալիևի զոհերը միայն հայերը չեն: Նա ազդում է շրջակա միջավայրի, ադրբեջանցի քաղաքացիների և նույնիսկ եվրոպացի պատգամավորների վրա։ Ադրբեջանը, որը հարստացել է հանածո վառելիքով, առաջատար դիրք է գրավում կլիմայի փոփոխությունը շեղող գլոբալ ջանքերում: Վարչախումբը ոչ ոքի չի խղճում, նա ճնշում է լրագրողներին, ակադեմիկոսներին, իր սահմաններում ցանկացած այլախոհի», - շարունակել է Օկամպոն:
Իրավապաշտպանի համոզմամբ՝ հաջորդ քայլը կլինի COP29-ի պատվիրակներից պահանջել բարձրաձայնել այս հարցերի շուրջ:
Նա հավելել է, որ ուրախ է սեպտեմբերի 9-ին Հայաստան այցելելու հրավեր ստանալու կապակցությամբ:
«Սա բացառիկ հնարավորություն կլինի հանդիպելու Հայաստանի քաղաքացիական հասարակության ներկայացուցիչների հետ և մշակելու ընդհանուր ռազմավարություն:
Հայե՛ր, եկեք պաշտպանե՛նք Հայաստանը և առաջնորդե՛նք աշխարհը դեպի իսկապես խաղաղ COP29», - եզրափակել է Օկամպոն:

Армения по-прежнему находиться под угрозой на фоне переговоров по мирному договору с Азербайджаном - Окампо 09/06/2024 13:25 | Лента новостей
Бывший прокурор Международного уголовного суда(МУС) Луис Морено Окампо направил второе открытое письмо армянам всего мира.
Он отметил, что Армения по-прежнему находиться под угрозой на фоне переговоров по мирному договору с Азербайджаном и выделил три взаимосвязанные проблемы.
"Нет ясности в том, как народ ставший жертвой геноцида 2023 года Нагорного Карабаха сможет безопасно вернуться на землю своих предков. В бакинских тюрьмах до сих пор удерживаются 23 армянских заложника. В ноябре 2024 года Азербайджан примет саммит ООН по изменению климата COP29 под названием "COP во имя мира". Если армяне не будут освобождены, а нагорно-карабахский конфликт будет проигнорирован делегатами COP29, то президенту Алиеву будет предоставлена мощная платформа для дальнейшего повышения уровня своих геополитических притязаний по захвату всей Армении. Подобный сценарий не только будет отрицать Геноцид в Нагорном Карабахе и приговорит заложников к длительным тюремным заключениям, но и превратит всю общину в забытый пережиток прошлого, а также увеличит риски для самой Армении", - написал Окампо.
Он отметил, что власти Армении ведут очень сложные переговоры.
"Армяне в Армении и Диаспоре и подобные мне люди, обеспокоенные геноцидом и войнами, должны уважать эти усилия, повышая осведомленность об этой проблеме и объединяя всех армян для защиты народа и земли. И это происходит, армяне со всего мира стали проводить кампании. Президент Армянского всеобщего благотворительного союза (AGBU) Перч Седракян 23 августа обратился к госсекретарю США с просьбой обеспечить освобождение всех удерживаемых в Азербайджане армян. Он обеспокоен тем, что слова Блинкена "будут и дальше игнорироваться".За последний месяц на цифровых форумах и в соцсетях объединились тысячи людей из более чем 30 стран, у многих из них армянское происхождение. Их объединили одни и те же хэштеги: #COP29, #StopGreenwashGenocide, #FreeArmenianHostages, #FreePoliticalPrisoners. Настало время расширить движение и связать его с лицами по всему миру, принимающими решения. Жертвами Алиева являются не только армяне. Он влияет на окружающую среду, на азербайджанских граждан и даже на европейских депутатов. Режим никого не щадит, притесняя журналистов, академиков, всех инакомыслящих", – указал Окампо.
По убеждению правозащитника, следующим шагом должно стать требование к делегатам COP29 высказать свое мнение по этим вопросам.
Он добавил, что рад получить приглашение посетить Армению 9 сентября.
"Это будет уникальная возможность встретиться с представителями гражданского общества Армении и выработать общую стратегию. Армяне, давайте защитим Армению и поведем мир к действительно мирной COP29", – отметил Окампо.