Իրանը Հայաստանի հետ 3 մլրդ դոլար ծավալով համագործակցություն է նախատեսում 09/06/2024   17:43  |  ԼՐԱՀՈՍ
Իրանի Իսլամական Հանրապետության ղեկավարությունը նախատեսել է Հայաստանի հետ համագործակցություն՝ մոտավորապես 3 միլիարդ դոլար ծավալով։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին հայտարարել է Հայաստանում Իրանի արտակարգ և լիազոր դեսպան Մեհդի Սոբհանին՝ խոսելով երկու երկրների միջև տնտեսական համագործակցության առկա ներուժի և ապագայում նախատեսված նախագծերի վերաբերյալ։
«Մենք երկու երկրների միջև համագործակցության շատ մեծ պոտենցիալ ունենք։ Այն ոլորտները, որոնցում արդեն ունենք համագործակցություն, կարող են շատ լավ հիմք դառնալ երկու երկրների միջև թե′ առևտրական, թե′ քաղաքական, և թե′ տնտեսական հարաբերությունների զարգացման համար», - նշել է դեսպան Սոբհանին։
Նա հավելել է, որ Իրանը մեծ փորձ ունի ճանապարհաշինության ոլորտում՝ մասնավորապես կամրջաշինության և, ընդհանրապես, շինարարության ոլորտում։
«Իրանի ղեկավարությունը նախատեսել է Հայաստանի հետ համագործակցություն՝ մոտավորապես 3 միլիարդ դոլար ծավալով, և մենք վստահ ենք, որ շարժվելու ենք այդ ուղղությամբ։ Մենք հաստատակամ ենք, որպեսզի օգտագործենք առկա ողջ պոտենցիալը։ Մենք ձեր կողքին ենք և կմնանք ձեր կողքին», - ընդգծել է դեսպան Սոբհանին՝ կարծիք հայտնելով, որ Երևանի և Թեհրանի հարաբերություններին շատ լուսավոր ապագա է սպասվում։
11:12 06/09/2024  |  ՔաղաքականՄեր հարևանների տարածքային ամբողջականությանը ուղղված ամեն սպառնալիք կամ սահմանների փոփոխություն «կարմիր գիծ» է Իրանի համար. Իրանի ԱԳ նախարար
14:01 26/08/2024  |  Միջազգային լրահոսԻրանի արտգործնախարարն անխուսափելի է համարել պատասխանն Իսրայելին
19:35 25/08/2024  |  Միջազգային լրահոսՏեղի է ունեցել Իրանի և Ադրբեջանի արտգործնախարարները հեռախոսազրույցը

Иран планирует сотрудничество с Арменией на $3 миллиарда 09/06/2024   18:03  |  Лента новостей
Руководство Исламской Республики Иран запланировало сотрудничество с Арменией на сумму около $3 миллиарда.
Об этом, как передает Арменпресс, сообщил чрезвычайный и полномочный посол Ирана в Армении Мехди Собхани, говоря о существующем потенциале экономического сотрудничества между двумя странами и планируемых на будущее проектах.
“У нас есть большой потенциал сотрудничества между двумя странами. Области, в которых у нас уже налажено сотрудничество, могут стать очень хорошей основой для развития торговых, политических и экономических отношений между двумя странами", - отметил посол Собхани.
Он добавил, что Иран имеет большой опыт в сфере дорожного строительства, в частности в строительстве мостов и в целом в сфере строительства.
"Руководство Ирана запланировало сотрудничество с Арменией на сумму около $3 миллиардов, и мы уверены, что будем двигаться в этом направлении. Мы полны решимости использовать весь имеющийся потенциал. Мы рядом с вами и останемся рядом”, - подчеркнул посол Собхани, выразив мнение, что отношения между Ереваном и Тегераном ждет очень светлое будущее.