Դավիթ Գյուրջինյանը համալսարանի ռեկտոր նշանակվելուց ի վեր 59 աշխատակցի ազատել է աշխատանքից, մոտ 40-ը՝ դասախոսներ են. Ցոլակ Ակոպյան 09/06/2024   15:51  |  ԼՐԱՀՈՍ
Դավիթ Գյուրջինյանը, Վլ Բրյուսովի անվան պետական համալսարանի ռեկտոր նշանակվելուց ի վեր, համալսարանի մոտ 59 աշխատակցի ազատել է աշխատանքից։ Այս մասին «Փաստինֆոյի» հետ զրույցում ասաց Վլ. Բրյուսովի անվան համալսարանի նախկին պրոռեկտոր Ցոլակ Ակոպյանն՝ ընդգծելով, որ նրանցից մոտ 40-ը դասախոսներ են։
«Հիմա չեմ կարող ասել, թե քանիսին են կարողացել փոխարինող գտնել, քանի որ դասախոսներից շատերը այնպիսի մասնագւտացումներ կամ այնպիսի առարկաներ են դասավարդում, որ Հայաստանում նման միայն մեկ մասնագետն են։ Հիմա չեմ կարող ասել, փոխարինողներ կարողացե՞լ է գտնել, թե՞ ոչ, եթե անգամ գտել են՝ ոչ պրոֆեսիոնալ դասախոսներ են։
Օրինակ, անցած տարի Գյուրջինյանը հայոց լեզվի լավագույն մասնագետներին ուղղակի ազատեց աշխատանքից՝ զուգահեռ դառնալով նաև հայագիտության ամբիոնի վարիչ։ Այսինքն, մինչև այսօր նա և համալսարանի ռեկտորն է, և ամբիոնի վարիչ, ինչի իրավունքը չունեի»։
Ակոպյանը պատմեց, որ ամբիոնի վարիչ դառնալուց հետո մի շարք դասախոսների՝ ստաժավոր, երկարամյա դասախոսների պարզապես ժամ չտվեց։ «Նրանք, ի դեպ, բավական արագ կարողացան աշխատանք գտնել այլ բուհերում, իսկ ինքը հայոց լեզվի դասաժամերը տվեց համապատասխան որակավորում չունեցող մարդու։ Նույնը նաև այս տարի է անում, ոլորտի լավագույն կամ միակ մասնագետների ժամ չտալով, հետո բերում է այնպիսի մարդկանց, ովքեր մասնագիտացում չունեն։
Ընդ որում, որևէ մեկի դեպքում ոչ մասնագիտական, ոչ կարգապահական հարց առաջ չի քաշում, հիմնավորումը այն է, որ պայմանագիրը լրացել է, ինքն էլ նոր պայմանագիր չի կնքում։ Նման կերպ է լուծում տալիս խնդրին։ Եթե պետական համալսարանի դեպքում հարցը միայն քաղաքական է ու դասախոսները ազատվում են հենց քաղաքական հայացքների համար, ապա Բրյուսովի դեպքում՝ և քաղաքական հայացքներն են պատճառը, և անձնական վրեժխնդրություն է։ Աշխատանքից մարդիկ են ազատվում, ովքեր իրեն քննադատել են՝ իր ապօրինի նշանակման գործընթացի հետ կապված, ովքեր, օրինակ, 7 տարի առաջ նրան ամբիոնի վարիչ չեն ընտրել, այսինքն նաև անձնական վրեժխնդրություն է»։

Ректор Госуниверситета им. Брюсова за время работы на посту уволил 59 сотрудников – Цолак Акопян 09/06/2024   16:41  |  Лента новостей
Ректор Государственного университета имени В. Брюсова с момента назначения на эту должность уволил с работы около 59 сотрудников. Об этом сообщил "ФактИнфо" бывший проректор Цолак Акопян.
Он указал, что из них 40 - преподаватели.
"Сейчас я не могу сказать, скольким удалось найти замену, поскольку многие из преподавателей  - редкие специалисты, единственные в Армении. Сейчас я не могу сказать, удалось ли ему найти замену или нет... Например, в прошлом году Гюрджинян просто уволил лучших специалистов по армянскому языку, параллельно став заведующим кафедрой арменоведения...", - заявил он.
Как указал Акопян, в качестве довода в пользу кадровых решений приводятся сроки контрактов, которые истекли и которые он не продлевает, при этом ни в одном из случаев он не поднимает вопроса о профессиональных навыках и дисциплине.
"Если в случае с госуниверситетом была политическая подоплека и профессоров увольняют за политические взгляды, то в случае с университетом им. Брюсова причиной послужили как политические взгляды, так и это личная месть. Увольняют людей, которые критиковали его за незаконную процедуру назначения и которые, например, 7 лет назад не выбрали его заведующим кафедрой. Так что это и личная месть", - заявил он.
09:25 31/01/2024  |  Лента новостейНа совещании во главе с Пашиняном обсудили генплан Акадгородка
11:33 15/03/2023  |  Лента новостейИсполняющим обязанности ректора Госуниверситета имени Брюсова назначен Давид Гюрджинян
12:22 20/10/2022  |  Лента новостейПреподаватели и студенты Ереванского госуниверситета имени Брюсова вновь проводят акцию протеста
14:32 12/10/2022  |  Лента новостейСтуденты госуниверситета имени Брюсова вышли на акцию протеста против возможного закрытия вуза
13:32 06/09/2022  |  Лента новостей“Недоразумение, бессмыслица”: студенты оценили идею перевода вузов из Еревана в Аштарак(ВИДЕО)
11:07 02/03/2020  |  Лента новостейИзбран новый ректор Ванадзорского госуниверситета
13:45 14/06/2018  |  Криминальная хроникаДело о присвоении около 13 млн. драмов в ереванском госуниверситете имени Брюсова дошло до суда