Թեփի և կրծքագեղձի քաղցկեղի միջև կապ է հայտնաբերվել 09/06/2024 16:21 | Առողջություն
Չինաստանի Հեբեյի համալսարանի գիտնականները ուսումնասիրություն են անցկացրել ու պարզել, որ թեփ առաջացնող Malassezia globosa խմորասունկը կարող է արագացնել կրծքագեղձի քաղցկեղի աճը մկների մոտ: Արդյունքները հրապարակվել են mBio ամսագրում։
Malassezia տեսակի խմորասնկերը մարդկանց և կենդանիների մաշկի միկրոֆլորայի մշտական բնակիչներ են։ Նրանք կարող են առաջացնել մաշկային հիվանդություններ, ինչպիսին է թեփը՝ ընդհանուր իմունիտետի նվազման և ճարպագեղձերի ֆիզիոլոգիական հատկությունների փոփոխության դեպքում։
Malassezia globosa սնկերի լրացուցիչ պաթոգեն հատկությունները բացահայտելու համար գիտնականները այն ներմուծել են կրծքագեղձի քաղցկեղով հիվանդ մի խումբ մկների ուռուցքների մեջ: Արդյունքները ցույց են տվել, որ խմորասնկային գաղութացումը մեծացրել է ուռուցքի աճի տեմպերը:
Որոշ դեպքերում այս սնկերը կարող են ինքնուրույն թափանցել ճարպերով հարուստ կրծքի հյուսվածք՝ առաջացնելով քաղցկեղի զարգացում, ասում են գիտնականները: Այնուամենայնիվ, այս վնասակար հետևանքների հիմքում ընկած մեխանիզմները մնում են անհասկանալի:

Ученые нашли связь между перхотью и раком молочной железы 09/06/2024 16:41 | Здоровье
Ученые из Университета Хэбэй (Китай) в составе научного коллектива установили, что вызывающие перхоть дрожжевые грибы Malassezia globosa могут ускорять рост раковых опухолей молочной железы у мышей, пишет "Газета.ru" со ссылкой на результаты, опубликованные в журнале mBio.
Грибы рода Malassezia (Малассезия) – условно-патогенные обитатели микрофлоры кожи человека и животных. Они могут вызывать кожные заболевания, такие как перхоть, в случае снижения общего иммунитета и изменения физиологических свойств сальных желез.
Чтобы выявить дополнительные патогенные свойства грибков Malassezia globosa, ученые ввели их в опухоли группы мышей с раком молочной железы. Результаты показали, что при грибковой колонизации скорость разрастания опухолей повышалась.
По словам исследователей, в некоторых случаях эти грибы могут проникать в богатую жиром ткань молочной железы сами по себе, провоцируя развитие рака. Тем не менее, механизмы, лежащие в основе такого опасного воздействия, остаются неясными. Ученые предположили, что в результате активности Malassezia globosa образуются вредные побочные продукты, повреждающие клетки или ослабляющие защиту организма от рака.